GPRS w Plus GSM, czyli trzecia generacja już dziś

Teleinform@tyka VI – Dzień Łącznościowca
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 244 (5714) 18 października 2000 r.

GPRS w Plus GSM, czyli trzecia generacja już dziś
Plus GSM

Foto

Od pewnego czasu mówi się wiele o tzw. trzeciej generacji systemów telefonii komórkowej. Ten bardzo modny obecnie temat jest wciąż jeszcze wielką nieznaną – nie wiadomo, jakie usługi będą oferowane abonentom takich sieci, ani nawet jak wyglądać i działać będą aparaty.

Z drugiej strony coraz szybsze zmiany i innowacje wprowadzane w standardzie GSM, takie jak WAP, HSCSD czy nowość wprowadzana w sieci Plus GSM – system GPRS – powodują, że ciężko jest stwierdzić, gdzie rozpoczyna się przyszłość.

W pogoni za informacją

Zasadniczą cechą odróżniającą przyszłość od teraźniejszości ma być dostęp do dowolnych informacji potrzebnych w danej chwili użytkownikowi komórki – niezależnie od tego, gdzie będzie się znajdował. O ile w starych systemach komórkowych liczyło się tylko przekazywanie głosu – w przyszłości rozmowa jako taka będzie miała znaczenie marginalne. Ale przecież nawet osoba mało zorientowana w nowoczesnej technice komunikacyjnej zauważy, że takie możliwości są dostępne już dziś! Choćby w Info Plusie, czyli serwisach opartych na systemie krótkich wiadomości tekstowych, oferowanych przez Plus GSM już od marca 1999 r.

Dzięki usłudze przesyłania danych za pośrednictwem telefonu komórkowego można korzystać z wielu usług informatycznych oraz z dostępu do ogromnych zasobów internetu czy firmowych baz danych. Według szacunków sieci Plus GSM, w 2002 roku liczba wejść do internetu z telefonów komórkowych zrówna się z liczbą wejść do internetu z komputerów stacjonarnych.

Dlaczego tak wolno?

Do niedawna w systemie GSM obowiązywała prędkość transmisji danych przyjęta 10 lat temu, podczas opracowywania standardu telefonii komórkowej tego systemu. Wyznaczono ją na zawrotną w tamtych czasach prędkość 9600 bps (bitów na sekundę). Dziś modemy pozwalające np. na połączenie z internetem przez zwykły telefon stacjonarny oferują prędkości rzędu 56600 bps! A przecież oglądanie transmisji wideo czy nawet słuchanie muzyki „na żywo” przy takiej prędkości jest trudne.

Szeroki front

Jednym z rozwiązań jest technologia HSCSD (High Speed Circuit Switch Data). System ten sieć Plus GSM jako pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie wprowadziła już z początkiem marca bieżącego roku. HSCSD jest technologią pozwalającą na zwiększenie do czterech razy prędkości przesyłu danych w sieci GSM – do 38400 bitów na sekundę.

Jest to możliwe dzięki przeznaczeniu na potrzeby jednego połączenia aż czterech tzw. kanałów rozmownych. Z punktu widzenia użytkownika jest to znaczący postęp – bo za szybsze połączenie płaci się tyle samo co dotychczas. Poza tym technologia ta jest przydatna w usługach polegających na przesyłaniu „na bieżąco” dużej ilości informacji. Foto

GPRS, czyli nowa jakość

Nowością jest transmisja pakietowa. Komórkową wersję tej technologii, wdrażaną właśnie przez Plus GSM, nazwano GPRS (ang. General Packet Radio Services). Transmisja pakietowa jest wynalazkiem związanym z internetem. Ta ogólnoświatowa sieć komputerowa to w istocie miliony komputerów różnego rodzaju i przeznaczenia. Informacja przekazywana przez internet trafia od nadawcy do odbiorcy właśnie za pośrednictwem kolejnych komputerów znajdujących się na jej drodze. Zasadniczą zaletą technologii GPRS jest zupełnie inna zasada naliczania należności. Ponieważ przesyłanie danych nie blokuje na stałe kanałów rozmownych, operator może naliczać opłatę za faktyczną liczbę wysłanych i odebranych danych. Plus GSM jako pierwszy w Polsce jest gotów świadczyć usługę GPRS z cennikiem ustalającym opłatę za niewielkie pakiety – np. 25 kB przesłanych danych. Dzięki zastosowaniu takiego systemu billingowego koszt poniesiony przez użytkownika będzie dokładnie odzwierciedlał jego potrzeby. Opłata nie będzie natomiast uzależniona od czasu korzystania z usług. Dzięki temu abonent może być na stałe podłączony do wybranej aplikacji, płacąc tylko za przekazane dane.

Dodatkowo system GPRS implementowany w Plus GSM może zliczać ilość informacji wymienianą przez danego użytkownika z konkretnymi serwisami. W efekcie mamy możliwość naliczania różnej wysokości opłat za dane z różnych komputerów. Docelowo umożliwi to dynamiczny rozwój dowolnych usług dodanych.

Ale właściwie po co?

GPRS sprawdza się w bardzo różnych zastosowaniach. Przede wszystkim umożliwia szybkie ściągnięcie lub wysłanie małej ilości danych. Znacząco ułatwi i usprawni korzystanie z wszelkiego rodzaju serwisów informacyjnych – przede wszystkim opartych na systemie komórkowego internetu – czyli WAP. GPRS umożliwi też bezpieczne i efektywne korzystanie z internetowych usług bankowych poprzez komórkę – przeglądanie stanu konta i wydawanie dyspozycji. Podobnie w przypadku wirtualnych sklepów czy ogólnie systemów m-commerce. Przyspieszy też upowszechnianie przenośnych systemów obsługi płatności kartami kredytowymi, tzw. POS-ów.

Najbardziej korzystne będzie użycie GPRS tam, gdzie istnieje potrzeba częstego przesyłania małych ilości informacji. Przykładem może być stały kontakt z kontem e-mailowym, co pozwoli na bieżąco śledzić przychodzące informacje, bez potrzeby ciągłego łączenia się z serwerem. Dostęp do zawartości naszej poczty elektronicznej możliwy jest przy tym nie tylko przy połączeniu telefonu z komputerem, ale także dzięki przeglądarce WAP w telefonie.

GPRS jest też świetnym narzędziem dla firmy, której działalność wymaga stałego zbierania i aktualizacji danych, nadzoru procesów przemysłowych, komunikacji i zarządzania różnymi urządzeniami przenośnymi. Jest to ogromna liczba zastosowań, od korporacji taksówkowych i systemów monitoringu pojazdów po kolekcję danych nadsyłanych przez prowadzących badania ankieterów, nie zapominając o dostępie do firmowych intranetów i baz danych. A przecież zasięg sieci Plus GSM jest w każdym zakątku kraju oraz – dzięki roamingowi – także poza granicami. Foto

Dzień dobry, panie Kowalski

Poza serwisami informacyjnymi, z których użytkownik będzie mógł korzystać dzięki przesyłaniu danych – za pośrednictwem komputera lub przeglądarki WAP w telefonie komórkowym, GPRS umożliwia także dostarczenie bezpośrednio do abonenta usług przeznaczonych specjalnie dla niego. Będzie to możliwe m.in. za pośrednictwem specjalnego portalu internetowego z opcją personalizacji. Użytkownik sam określi, jakimi serwisami jest zainteresowany. Mało tego, będzie mógł także skorzystać z pakietu usług typu Personal Information Management, pozwalających na zarządzanie czasem i danymi osobowymi (listy adresowe, kalendarz, listy zadań).

Oczywiście nie można zapomnieć też o rozrywce. GPRS jest idealnym rozwiązaniem do kontaktów z przyjaciółmi w sieci za pośrednictwem tzw. chatów, czyli elektronicznych pogaduszek. Na podobnej zasadzie popularność powinny zdobyć też sieciowe gry w naszej „komórce”.

Czekając na telefony

Żadnej technologii komórkowej nie da się jednak wprowadzić, jeśli nie będą dostępne telefony z nią współpracujące. System GPRS w sieci Plus GSM jest już przygotowany do komercyjnego uruchomienia. Warunkiem jego upowszechnienia jest dostępność telefonów obsługujących ten system. Plus GSM, jako firma poważnie traktująca swoich klientów, nie rozpocznie komercyjnego świadczenia usługi do momentu dostarczenia telefonów przez producentów, co ma nastąpić już wkrótce.

Terminale, czyli telefony GPRS, dzielą się na trzy klasy: takie, które trzeba ręcznie przełączyć z funkcji przekazu danych na klasyczną rozmowę i odwrotnie; takie, które będą przełączać się automatycznie oraz te, które będą mogły pełnić obie funkcje jednocześnie. O ile teoretycznie sieć GPRS pozwala na transmisję danych z prędkością 115200 bps, to pierwsze modele telefonów umożliwią transmisję z maksymalną prędkością 28800 bps przy odbiorze danych i 14400 bps przy ich wysyłaniu. Dlatego też realnie oferowane prędkości transmisji zależeć będą głównie od producentów aparatów.