Samorządy terytorialne Mazowsza wśród liderów innowacji

marszalek1

Adam Struzik- marszałek Województwa Mazowieckiego

Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z samorządami powiatowy mi i gminnymi realizuje dwa projekty kluczowe wspierające rozwój regionalnej infrastruktury informacji przestrzennej oraz budowę systemów e-administracji, współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. Projekt „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu” (BW) oraz projekt „Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagają- cej niwelowanie dwudzielności potencjału województwa” (EA) są przedsięwzięciami wspólnie realizowanymi przez ponad 90 proc. samorządów gminnych i powiatowych na Mazowszu (39 powiatów oraz 283 gminy (BW) i 36 powiatów wraz z 278 gminami (EA)). Rolę Lidera, koordynującego podejmowane działania, pełni Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wszystkie inicjatywy konsultowane są z Partnerami oraz zatwierdzane do realizacji przez Komitety Sterujące. Samorząd Województwa Mazowieckiego zapewnia od strony organizacyjnej prowadzenie postępowań o udzielenie zamówień publicznych i reprezentuje Partnerów jako Zamawiający podczas realizacji zawieranych umów.

Zasadnicze cele obu projektów ukierunkowane są na wsparcie rozwoju regionalnego oraz wyrównywanie szans województwa mazowieckiego w stosunku do innych regionów europejskich, niwelowanie dwudzielności potencjału województwa oraz aktywizację obywateli i przedsiębiorców wprocesach inwestycyjnych.

marszalek2

Krzysztof Mączewski – dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografi i, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Przedmiotem współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z gminami i powiatami województwa jest wzmocnienie sprawnej realizacji zadań publicznych, poprzez uruchomienie e-usług, elektronicznego obiegu dokumentów, elektroniczną obsługę obywateli oraz rozwój portalu Wrota Mazowsza integrującego i udostępniającego dane i usługi elektroniczne, wypracowanie i wdrożenie modeli danych i metadanych oraz utworzenie baz wiedzy o regionie, wdrożenie systemów informatycznych ułatwiających wykorzystanie danych przestrzennych w procesach gospodarczych, ekonomicznych i społecznych. Osiąganie planowanych efektów następuje poprzez:

 a) tworzenie zharmonizowanych i zaktualizowanych baz danych (georeferencyjnych i tematycznych) u wszystkich Partnerów Projektu BW; zadanie to obejmuje utworzenie bazy danych obiektów topografi cznych dla obszaru 23 powiatów, cyfryzację i aktualizację części zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, klasyfi kacji gruntów w 39 powiatach, planów zagospodarowania przestrzennego gmin, studiów uwarunkowań i kierunków przestrzennego zagospodarowania w 285 gminach, ewidencję miejscowości ulic i adresów w 240 gminach, plany uproszczonego urządzania lasu w 39 starostwach, zawierających informacje o sposobie zagospodarowania i przeznaczeniu terenu Mazowsza, a także jego walorach gospodarczych i przyrodniczych – bazy danych stanowią podstawę regionalnej infrastruktury informacji przestrzennej;

b) opracowanie i wdrożenie jednolitych dla wszystkich Partnerów Projektu EA systemów teleinformatycznych, dotyczących elektronicznego obiegu dokumentów i zarzą- dzania dokumentami, elektronicznej skrzynki podawczej, przestrzennej lokalizacji pism i spraw, realizacji płatności drogą elektroniczną oraz wewnętrznych systemów dziedzinowych (obsługi prac rady powiatu/gminy, obsługi zamówień publicznych, obsługi ewidencji nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność jednostek samorządu terytorialnego, ewidencji zezwoleń na lokalizację w pasie drogowym i na zajęcie pasa drogowego, ewidencji zabytków, obsługi ewidencji zezwoleń na sprzedaż alkoholu oraz w przypadku wyrażenia woli Partnerów system wspomagający jednostki samorządu terytorialnego w realizacji zadań wynikających z przepisów ustawy outrzymaniu czysto- ści iporządku w gminach).

  W ramach projektów zbudowano dotychczas infrastrukturę techniczną składającą się z ponad 700 serwerów fi zycznych, 750 serwerów wirtualnych oraz ponad 700 urządzeń sieciowych (routery i switche). Urządzenia te znajdują się w gminach i powiatach oraz w węźle regionalnym w Warszawie, z poziomu którego część usług będzie świadczona dla obywateli i przedsiębiorców oraz instytucji publicznych. Wszystkie jednostki uczestniczące w projekcie zostały połączone z wę- złem regionalnym szyfrowaną siecią logiczną (wirtualną siecią prywatną z ang. VPN – Virtual Private Network) umożliwiają- cą komunikację poszczególnych JST z węzłem regionalnym. W fazie końcowej przewiduje się uruchomienie w sieci projektowej ok. 1500 serwerów wirtualnych obsługujących aplikacje zamawiane/wdrażane w ramach opisywanego przedsięwzięcia. Dodatkowo, w ramach Projektu EA zapewniona jest integracja węzła regionalnego z rozwijaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP), której celem jest zapewnienie obywatelom szerszego dostępu do usług administracji publicznej, a urzędom – udostępnianie tych usług obywatelom.   Realizacja Projektów finansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013 oraz z dotacji Partnerów. Łączna wielkość budżetów projektów osiągnęła kwotę 240 mln złotych, przy czym dofinansowanie z UE wynosi 204 mln złotych.

marszalek3

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013