SGL CARBON SA wśród producentów światowych

Jakość VII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (5427) 09 listopada 1999 r.

SGL CARBON SA wśród producentów światowych
Z Nowego Sącza na rynek 30 krajów

mapa

Prawie wszystkim wiadomo, że węgiel i grafit posiadają jedyne w swoim rodzaju właściwości, dzięki którym wyroby węglowo-grafitowe znajdują zastosowanie w produkcji półprzewodników i w technice kosmicznej, w przemyśle stalowym, aluminiowym, chemicznym i metalurgicznym, transporcie oraz technice medycznej i laboratoryjnej.

Wszyscy natomiast wiedzieć powinni, że największym spośród 11 liczących się na rynku światowym producentów wyrobów z węgla i grafitu jest SGL CARBON GROUP, zatrudniająca 7 tysięcy pracowników w 29 miejscach na terenie 10 krajów na trzech kontynentach.

Sztandarowym produktem SGL CARBON GROUP, która jako jedyna wśród producentów opanowała wszelkie metody wytwarzania produktów węglowo-grafitowych, są elektrody grafitowe i węglowe.

Źródłem siły tej grupy jest jej zdolność programowania właściwości materiałowych z myślą o zaspokojeniu potrzeb klienta, w wyniku czego otrzymuje on niezwykle bogatą gamę produktów o wielorakim zastosowaniu.

SGL CARBON GROUP jest też jedyną w świecie firmą, która oferuje produkty we wszystkich czterech tworzących branżę segmentach: elektrody grafitowe, grafit specjalny, produkty węglowe i techniczne.

Koncern kieruje się filozofią zarządzania przez jakość (TQM) i kierowania wartości (VC), wcielaną w życie przez wielonarodowy personel kierowniczy, w tym z Włoch, Francji, Hiszpanii, Austrii, Niemiec, USA i Kanady. Firma jest więc a stu procentach międzynarodowa nie tylko w sferze zarządzania, ale pod względem obecności na światowym rynku, albowiem jej sieć sprzedaży i dystrybucji obejmuje 90 krajów.

Wchodzący w skład grupy SGL CARBON SA jest jednym z największych przedsiębiorstw w Nowym Sączu. Początki firmy sięgają roku 1960, kiedy to powstały Sądeckie Zakłady Elektro-Węglowe. Produkcję rozpoczęto w 1965 roku. Najpierw były to masy i elektrody węglowe, potem elektrody grafitowe i wyroby drobne.

Zmiany, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku, doprowadziły do przekształcenia dotychczasowego przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną skarbu państwa, co nastąpiło w 1999 r. Spółka została wpisana do Rejestru Handlowego pod nazwą „Polgraph” SA. Kolejny rozdział w dziejach firmy otworzyła sprzedaż akcji Bankowi Handlowemu w Warszawie, który stał się właścicielem 88,9% akcji spółki. Pozostałe akcje nabyli pracownicy. W dniu 1 września 1995 roku właścicielem „Polgraph” SA stał się światowy lider na rynku materiałów z węgla i grafitu, koncern SGL CARBON AG, który odkupił od Banku Handlowego SA większościowy pakiet akcji spółki. Z tym dniem rozpoczął się proces integracji spółki ze strukturami SGL CARBON GROUP. 1 lipca 1996 roku spółka przyjęła nazwę SGL CARBON SA w Nowym Sączu, analogicznie do stosowanego w koncernie nazewnictwa.

SGL CARBON SA należy do wiodących producentów pełnego asortymentu wyrobów z węgla i grafitu. Szeroki asortyment firmy stanowią elektrody grafitowe o średnicy 350-600 mm do łukowych pieców stalowniczych, węglowe, półgrafitowe i grafitowe bloki katodowe do produkcji aluminium, węglowe, półgrafitowe i grafitowe wykładziny do wielkich pieców i pieców elektrycznych.

Około 70% wyrobów SGL CARBON SA trafia na rynki ponad 30 krajów. Do największych rynków eksportowych należą Włochy, Hiszpania, Niemcy, Grecja, Arabia Saudyjska, Egipt, USA, Szwecja i Australia.

Głównymi odbiorcami krajowymi są Huta Zawiercie, Huta Ostrowiec, Huta Lucchini-Warszawa, Huta Stalowa-Wola oraz Huta Batory.

Ostatnie lata przyniosły ważne wydarzenia w życiu spółki. Przeznaczono 160 mln PLN na inwestycję, z tego 30% na modernizację urządzeń ochrony środowiska, uzyskano certyfikat jakości ISO 9001, zainstalowano urządzenia technologiczne stwarzające możliwość produkcji wyrobów na najwyższym światowym poziomie, wdrożono nową filozofię zarządzania, a także kontrolling i komputeryzację przedsiębiorstwa, obniżono radykalnie koszty produkcji, dostosowano system finansowy i księgowy do standardów europejskich.

Po zaledwie 3 latach od momentu zakupu akcji przez koncern SGL CARBON AG, firma osiągnęła rentowność gwarantującą jej czołową pozycję w ramach koncernu oraz ugruntowaną pozycję rynkową wśród najlepszych producentów z Japonii, USA i Europy.

Jest to efekt wysiłku całej załogi, która bardzo szybko przystosowała się do nowych warunków ekonomicznych oraz nowoczesnych systemów zarządzania opartych na filozofii TQM, dzięki czemu możliwe było stworzenie mechanizmów ciągłego doskonalenia produkcji, procesów i obniżki kosztów wytwarzania.

W swym obszarze działania firma jest już obecnie zintegrowana z rynkiem Unii Europejskiej i ma ugruntowaną pozycję na rynku światowym.

Odzwierciedleniem ogromnego postępu, który dokonał się w ostatnich latach oraz doskonałych wskaźników ekonomiczno-finansowych są Małopolska Nagroda Jakości (I miejsce w kategorii przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego), VI miejsce w konkursie Złotego Grosza i Nagroda Specjalna „Złoty Jen ’98” oraz Wyróżnienie Specjalne V edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości (w kategorii przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego).

W rankingu największych firm polskich („Lista 500”) SGL CARBON SA pod względem wielkości przychodów uplasowała się na 283 pozycji, zajmując 2 (!) pozycje według wskaźnika rentowności.

logo

SGL CARBON SA
33-300 Nowy Sącz, ul. Węgierska 188
tel. (018) 442-55-25
fax (018) 442-90-33

Strona SGL CARBON S.A.