Jakość - Normalizacja - Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
14 czerwca 2011 r.
Polska marka na rynku globalnym
Jarosław Józefowicz, prezes Zarządu Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna (TZMO SA) są polską firmą, która w ciągu kilkunastu lat zbudowała działającą na wielu rynkach grupę kapitałową. TZMO SA jest właścicielem 49 firm w 16 krajach Europy i świata. Zatrudnia ponad 7300 osób.
TZMO SA wyroby higieniczne dla kobiet bella, pieluszki dla dzieci happy, medyczne materiały opatrunkowe matopat, medyczne wyroby chłonne seni, wyroby chemii gospodarczej dr Max oraz kosmetyki pielęgnacyjne eva natura, eva sun i kanion - sprzedaje w Unii Europejskiej, w Europie Środkowej i Wschodniej, w Afryce i na Dalekim Wschodzie. Wyroby TZMO SA są obecne na rynkach zamieszkałych przez 1/3 ludności świata.
TZMO powstało w roku 1951. Dynamiczny rozwój rozpoczął się w roku 1991 - po wykupieniu majątku przedsiębiorstwa państwowego przez spółkę akcyjną stworzoną przez pracowników oraz przedstawicieli środowiska medycznego i uniwersyteckiego. Była to jedna z niewielu udanych prywatyzacji pracowniczych tak dużego przedsiębiorstwa.
Nowoczesne fabryki i centra logistyczne TZMO SA - w Rosji, na Ukrainie, w Indiach, w Niemczech, w Rumunii i na Węgrzech - to przykłady największych wartościowo inwestycji polskiego kapitału w tych krajach. Inwestycje te są przykładami wzorowej współpracy między polskim kapitałem TZMO SA a lokalnymi społecznościami i środowiskami administracji i biznesu.
Liczne odznaczenia przyznawane przez administracje krajów, w których działa Grupa TZMO SA potwierdzają, że TZMO SA jest solidnym partnerem, rzetelnym pracodawcą i doskonale reprezentuje Rzeczpospolitą Polską za granicą.
W roku 2001 TZMO SA otworzyło w Toruniu Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny MATOPAT. Także w roku 2001 uruchomiły w Łodzi, w roku 2004 - w Bydgoszczy i Krakowie - a w roku 2006 - w Szczecinie - Centra Usług Sterylizacji, świadczące usługi sterylizacji i wynajmu narzędzi szpitalom i gabinetom. Od roku 2008 przy centrach powstają pralnie, które świadczą usługi prania bielizny szpitalnej, hotelowej, gastronomicznej, fasonowej i roboczej.
Grupa TZMO od roku 1998 organizuje co roku Toruńskie Dni Opieki Długoterminowej - spotkania profesjonalistów działających na rzecz osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych i starszych. Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz upowszechnianie najwyższych standardów opieki medycznej sprawdzonych i stosowanych w krajach wysoko rozwiniętych. W roku 2010 w konferencji uczestniczyło ponad 1200 osób z 24 krajów Europy - przedstawicieli zakładów opieki długoterminowej i domów opieki społecznej - kadry menedżerskiej i personelu medycznego. XIV Toruńskie Dni Opieki Długoterminowej odbywać się będą we wrześniu 2011 roku - w ogłoszonym przez Unię Europejską "Europejskim Roku Działalności Wolontariackiej na rzecz aktywnego obywatelstwa" i w okresie pierwszej prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Konferencję patronatem honorowym objęli pani Anna Komorowska - małżonka prezydenta RP oraz Parlament Europejski.
TZMO SA utworzyło także Europejskie Centrum Opieki Długoterminowej Policealną Szkołę Opiekunów Medycznych, która kształci w Toruniu i Bydgoszczy słuchaczy w zawodzie opiekuna medycznego. Absolwenci są przygotowywani do pracy w całej Unii Europejskiej.
Jednym z najważniejszych wspieranych przez Grupę TZMO działań społecznych jest Międzynarodowa Liga Piłki Nożnej SENI CUP. SENI Cup to turniej wyjątkowy - skierowany do osób niepełnosprawnych intelektualnie, przede wszystkim do mieszkańców domów opieki społecznej. W corocznych rozgrywkach SENI CUP od 11 lat uczestniczą zawodnicy z Polski, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier oraz Niemiec. SENI CUP został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które zawarło rozgrywki w tegorocznym wydaniu "Raportu odpowiedzialnego biznesu w Polsce 2010. Dobre praktyki".
www.tzmo-global.com
Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim. Są ważnym w regionie pracodawcą, a jednocześnie firmą znakomicie radzącą sobie w warunkach globalnej konkurencji. Z dumą mogę stwierdzić, że TZMO należy uznać za liczącego się europejskiego gracza na rynku artykułów higienicznych, medycznych i kosmetycznych. Są też przykładem biznesu odpowiedzialnego społecznie. Angażują się między innymi na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Swoimi działaniami przyczyniają się do wzrostu potencjału gospodarczego województwa i poprawy jego konkurencyjności, co jest ważnym elementem budowania wizerunku Kujaw i Pomorza. n
|