GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 13 lat partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

Największa, najlepsza, najnowocześniejsza

Energia - Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.

Elektrownia Wodna Żarnowiec

Największa, najlepsza, najnowocześniejsza

Rozmowa z Lechem Hryckiewiczem, dyrektorem Elektrowni Wodnej Żarnowiec S.A.

Elektrownia Wodna Żarnowiec jest największą elektrownią szczytowo-pompową w Polsce i jedną z największych w Europie. Właścicielem elektrowni są Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. w Warszawie. Położona na północy kraju w województwie pomorskim, wykorzystuje jezioro Żarnowieckie jako zbiornik dolny, natomiast górny zbiornik jest całkowicie sztucznym obiektem.

Elektrownia wyposażona jest w cztery jednakowe hydrozespoły odwracalne. Proces uruchomienia i odstawienia hydrozespołów jest zautomatyzowany i sterowany zdalnie z Krajowej Dyspozycji Mocy (KDM) w Warszawie. Elektrownia Wodna Żarnowiec wyposażona jest w największe w Polsce turbiny o mocy generacyjnej 4 x 179 MW. Jednostki pracują przy prędkościach 166,7 obr/min. Zapotrzebowanie na moc podczas pracy pompowej wynosi 4 x 200 MW.

Jej położenie na północy Polski w sposób szczególny wpływa na stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Ponadto bliskość kabla łączącego Polskę ze Szwecją umożliwia skuteczny eksport energii elektrycznej do krajów Unii Europejskiej na korzystnych dla Polski warunkach. Wymiana energii elektrycznej tym połączeniem w istotny sposób podnosi bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Eksploatację elektrowni, Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A, zleciły spółce eksploatacyjnej - Elektrownia Wodna Żarnowiec S.A. n

Czy wszystko jest tu najlepsze, największe, najnowocześniejsze?

To zawsze była bardzo dobra elektrownia i jest coraz lepsza. Zbudowana w latach siedemdziesiątych elektrownia stanowi doskonałą wizytówkę polskiej myśli technicznej. Generalny projektant obiektu - Energoprojekt Warszawa przy jej projektowaniu wykorzystał wcześniejsze doświadczenia uzyskane przy realizacji podobnych obiektów.

Właściciel elektrowni przeprowadził w latach 90. cykl modernizacji, z których główne to:

  • zainstalowanie systemu sterowania elektrowni firmy Westinghouse,
  • modernizacja hydrozespołu nr 2 połączona ze znaczącym wzrostem sprawności oraz rozszerzeniem zakresu regulacji,
  • aplikacja systemów diagnostycznych, monitorujących, wymiana części łożysk olejowych na samosmarne,
  • szereg prac remontowo-modernizacyjnych zmniejszających uciążliwość oddziaływania na środowisko.

Łącznie wysokość nakładów poniesionych na modernizację w 90. wyniosła około 90 mln zł. Dzięki modernizacjom oraz dobrej pracy służb eksploatacyjnych, Elektrownia Wodna Żarnowiec, w niezawodny sposób może spełnić wszystkie wymagania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Dlaczego postanowiliście uzyskać certyfikaty ISO? Niektórzy mówią, że to ogromna biurokracja...

Tak, dokumentów jest dużo, ale nie jest to zbędna biurokracja. Bowiem bardzo precyzyjnie określony jest cel, jaki należy osiągnąć. Potem sprawdza się, czy został osiągnięty? Czy pojawiły się odstępstwa? Uzyskanie certyfikatu nie jest celem samym w sobie. Jest to jednak formalne potwierdzenie skutecznego zarządzania jakością i środowiskiem.

Macie szerokie kontakty zagraniczne.

Kto pierwszy raz nas odwiedza, jest zaskoczony, że w Polsce istnieją takie elektrownie. To pierwsze zdziwienie. Drugie, pojawia się gdy gość wgłębi się w stosowane u nas zasady i procedury, oceni wysoki poziom wyszkolenia załogi, zapozna się z nowoczesnymi systemami automatyki i diagnostyki oraz z poziomem technicznym wszystkich urządzeń. Szczególnie cenne są oceny prezentowane przez przedstawicieli renomowanych firm energetycznych.

Kiedy docenia się Elektrownię Żarnowiec?

Zawsze, bo poprzez łagodzenie krzywej dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną, wypełniane są funkcje regulacyjne optymalizujące pracę systemu. Jest jednak niezastąpiona i szczególnie cenna wtedy, gdy trzeba natychmiast pokryć awaryjne ubytki mocy na skutek wypadnięcia z ruchu dużych jednostek elektrowni cieplnych, gdy istnieje konieczność eliminacji nadmiaru mocy, gdy trzeba zbilansować wymianę energii z zagranicą. Kiedy należy zapewnić właściwą jakość dostarczonej energii, w tym poziomu napięcia w węzłach sieciowych.

Elektrownia ma wpływ na środowisko. Czy jest bezpieczna?

Elektrownia dobrze wpasowała się w środowisko i pozytywnie wpływa na jezioro. Spełnia szereg funkcji związanych z regulacją i utrzymaniem właściwych stosunków wodnych, zapewnia bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na obszarze swego działania.

Celem polepszenia ochrony przed potencjalnym zanieczyszczeniem wód prowadzimy szereg działań, a w tym:

  • zastosowano oleje biodegradowalne,
  • systematycznie w ramach procesu modernizacji przechodzi się na łożyska samosmarne,
  • w miejscach ewentualnych wycieków zainstalowano szczelne misy,
  • zmodernizowano systemy usuwania oleju z wód przeciekowych,
  • wprowadzono automatyczny system kontroli zapór oraz szeroko zakrojony proces kontroli wszystkich aspektów środowiskowych.

Ochronę środowiska traktujemy niezwykle poważnie.

Nowoczesność kosztuje, czy to się opłaca?

Niezawodna, pewna praca elektrowni, a tylko taka ma znaczenie dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ma swą cenę. Ponadto standardy pracy systemu, wobec integracji z UE muszą spełnić ostre wymagania techniczne, ekologiczne, ekonomiczne.

Za jakość i niezawodność wymagający odbiorcy płacą wysoką cenę, z usług niepewnych po prostu rezygnują. Takie są realia rynku - zostają najlepsi, czyli dysponujący atutami.

Dobrze jest, jeżeli nakłady ponoszone na modernizację urządzeń elektrowni zwracają się. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku najbardziej kosztownych przedsięwzięć. Modernizacja części przepływowej na hydrozespole nr 2 podniosła jej sprawność. Ma to aspekt ekonomiczny, ale również i środowiskowy. Zostały przezwojone stojany dwóch generatorów. Wprowadzono znacznie bardziej nowoczesne uzwojenia o trwalszej izolacji i lepszych parametrach. To wpływa z kolei na dyspozycyjność elektrowni, itp. Zainwestowanie przez Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. znacznych środków na modernizację zakładu (w okresie ostatnich 10 lat) sprawiło, że elektrownia Żarnowiec dostosowała się do wymogów standardów europejskich jeśli chodzi o elektrownie szczytowo-pompowe.

Oprócz działalności podstawowej jaką jest eksploatacja i nadzór nad modernizacją prowadzicie jeszcze inną działalność.

Jesteśmy lokalnym operatorem telekomunikacji. Mamy ponad 1000 abonentów. Robimy to dobrze, jakkolwiek jesteśmy niewielkim operatorem i trzeba dużego wysiłku, by zaoferować standard usług na poziomie nie niższym jak konkurencja. Bardzo istotną sprawą - było też rozpoczęcie świadczenia w porozumieniu z producentem usługi w zakresie serwisu i diagnostyki wyłączników generatorowych. Jesteśmy jedynymi w Polsce, którzy to robią, a są to urządzenia z najwyższej półki. Mamy takie wyłączniki na czterech naszych blokach (zostały zainstalowane na początku lat 90.). Stało się to bardzo dobrym poligonem również dla producenta. Dlatego, że ilość łączeń w Elektrowni Wodnej Żarnowiec jest co najmniej dziesięciokrotnie większa aniżeli w klasycznej elektrowni systemowej. Ponieważ nasi koledzy opanowali tę umiejętność, wspólnie ze Szwajcarami, zaczęliśmy świadczyć usługi serwisowe i diagnostyczne wyłączników generatorowych w elektrowniach krajowych. Po uzyskaniu certyfikatu Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskiem, czynimy to już samodzielnie, na zasadzie serwisu fabrycznego producenta.

Czyli szwajcarska precyzja w Polsce.

Dowcipni mówią, że wykonujemy to jeszcze lepiej. To nie jest wielki rynek, ale liczymy, że w najbliższym czasie certyfikat będzie rozszerzony o świadczenie tych usług również za granicą.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Grażyna Antoniewicz

Elektrownia Wodna Żarnowiec S.A.
84-250 Gniewino, Czymanowo
tel. (058) 676-73-10, fax (058) 676-75-35
www.ewz.home.pl