Energia - Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.
Laureat Panteonu Polskiej Ekologii
W zgodzie ze środowiskiem
Wypowiedź Michała Rybickiego, dyrektora naczelnego Kappa Konin Sp. z o.o.
Budowa fabryki pod Koninem była kosztowną inwestycją, głównie ze względu na wysokie wymagania dotyczące ochrony środowiska, jakie sobie postawiliśmy. Z inwestycji w ekologię korzysta nie tylko fabryka, ale także lokalne środowisko.
Decyzja o powstaniu naszej firmy zapadła w 1997 r. Produkcję rozpoczęliśmy rok później. Była to inwestycja typu "green field", a o jej lokalizacji zdecydowało m.in. przychylne stanowisko lokalnych władz. Fakt, iż byliśmy częścią szwedzkiego koncernu wiązał się niejako automatycznie ze szczególnym podejściem do problematyki ochrony środowiska. Początkowo naszej inwestycji towarzyszyła pewna nieufność wśród okolicznych mieszkańców. Ludzie obawiali się, czy fabryka nie będzie "trucicielem". Pokazując władzom lokalnym nasze zakłady w Niemczech, Holandii, czy Szwecji szybko zdobyliśmy ich poparcie dla inwestycji. Wkrótce także fabryka została zaakceptowana przez lokalną społeczność.
Kappa Packaging
Kappa Packaging jest jednym z największych europejskich producentów papieru, tektury i opakowań. Posiada ponad 100 fabryk w 17 krajach. Roczny obrót koncernu wynosi ponad 3 miliardy euro. Początki grupy sięgają lat dziewięćdziesiątych, kiedy nastąpiło połączenie dwóch przedsiębiorstw: BT i KNP, działających na rynkach Wielkiej Brytanii, Beneluksu, Francji, Niemiec, Polski i Czech. W 1998 r. z grupy KNP-BT powstała Kappa Packaging.
W Polsce działają cztery fabryki koncernu. Pierwszą były zakłady w Pruszczu Gdańskim, działające początkowo jako Expac Fabryka Tektury i Opakowań. W 1996 r. KNP-BT nabył od Skarbu Państwa fabrykę opakowań w Drezdenku. Dwa lata później holenderska grupa zakupiła byłe zakłady Hortexu w Warszawie-Płudach. Dzisiaj jest to fabryka opakowań Kappa Warszawa. W tym samym roku, w wyniku przeobrażeń w koncernie wszystkie polskie fabryki otrzymały nazwę Kappa. W maju 2001 r. koncern zakupił firmę AssiDoman, dzięki czemu do polskiej grupy dołączyła fabryka w Koninie.
Polskie fabryki Kappa Packaging działają jako niezależne podmioty, ale wspólnie kreują politykę rynkową i strategię Kappa Packaging w Polsce. n
|
Od początku staraliśmy się przekonać ludzi, że środowisko naturalne jest dla nas bardzo ważne. Działamy tak, aby czuć się odpowiedzialnymi za nie. Inwestujemy w ochronę środowiska, a przedsięwzięcia te nie służą wyłącznie nam. Wybudowaliśmy między innymi lokalną oczyszczalnia ścieków, z której korzysta w większości gmina. Uzbroiliśmy teren wokół budowy, który stał się atrakcyjny dla innych inwestorów.
Produkujemy opakowania głównie z papierów makulaturowych. Dlatego staramy się maksymalnie wykorzystywać surowce wtórne. Od początku działalności prowadzimy segregację i monitoring odpadów. Chociaż de facto system jakości i ochrony środowiska od początku funkcjonował w naszym przedsiębiorstwie, postanowiliśmy te procesy sformalizować i uporządkować. Tak powstała koncepcja wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania jakością - ISO 9001, środowiskiem - ISO 14001 i bezpieczeństwem pracy - ISO 18001. System ten został poszerzony również o elementy HACCP. System został wdrożony, nie ma natomiast krytycznych punktów kontroli, ponieważ nie produkujemy opakowań, które miałyby bezpośredni kontakt z żywnością. Jesteśmy jednak przygotowani na taką produkcję, jeśli pojawią się zamówienia. ZSZ wdrożyliśmy bez problemów, głównie dzięki temu, iż załoga była do tego przedsięwzięcia odpowiednio przygotowana. Nasi pracownicy zdobywali pierwsze doświadczenia szkoląc się w zakładach w Holandii, Szwecji i Czechach. Tą świadomość ekologiczną staraliśmy się ukształtować od samego początku naszej działalności.
Priorytety polityki środowiskowej naszej firmy to minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko, dzięki wprowadzeniu odpowiednich procedur. Od samego początku godziliśmy się z tym, że skoro produkujemy odpady musimy zająć się także ich utylizacją. Koszt uruchomienia fabryki był bardzo wysoki, głównie ze względu na działania proekologiczne. Kolejne priorytety naszej polityki środowiskowej to zapobieganie zanieczyszczeniom, ograniczenie zużycia surowców i energii, szkolenia podnoszące świadomość ekologiczną pracowników. Kappa Konin jako najbardziej zaawansowana w adaptowaniu rozwiązań proekologicznych, koordynuje działania koncernu w Polsce w dziedzinie ochrony środowiska.
Jako koncern Kappa Packaging jesteśmy jednym z trzech światowych liderów w produkcji tektury falistej. Produkujemy papiery makulaturowe i z włókien naturalnych. Fabryka w Koninie zatrudnia108 pracowników. Specjalizujemy się głównie w produkcji opakowań z większą ilością nadruków oraz tzw. wykrojnikowych i wielopunktowo klejonych. Blisko współpracujemy z wieloma firmami międzynarodowymi. Nasi główni klienci to duże firmy z branży chemicznej, elektronicznej, tytoniowej i spożywczej.
Przyszłość naszej branży zapowiada się optymistycznie. Od pewnego czasu obserwujemy wzrost gospodarczy, który przekłada się na większe zapotrzebowanie na opakowania. Dzięki temu odnotowujemy wzrost produkcji o około 10 procent rocznie. Mimo to zużycie opakowań w Polsce jest nadal kilkukrotnie niższe niż w krajach Europy Zachodniej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jestem przekonany, że rynek, jak też nasza firma będą się nadal rozwijać przez najbliższe lata. Jesteśmy na to przygotowani. n
|