GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 13 lat partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

Woda bezpieczna, smaczna i zdrowa

Energia - Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.

Woda bezpieczna, smaczna i zdrowa

Wypowiedź Andrzeja Babczyńskiego, prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A.

Truizmem jest twierdzenie, że działalność człowieka stwarza poważne zagrożenie dla środowiska, chociaż jest to gorzka rzeczywistość. W Wodociągach Częstochowskich S.A., którymi mam zaszczyt zarządzać, działania na rzecz ochrony środowiska traktuje się priorytetowo. Mamy świadomość, że świadczenie usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków skutkuje zubożeniem zasobów naturalnych, a więc realizacja zarządzania środowiskiem wymaga stosowania odpowiednich norm i procedur.

Dziś, po wdrożeniu i certyfikacji Zintegrowanego Systemu Zarządzania (ISO 9001:2001 i 14001:1998) mamy pełną kontrolę i stały monitoring działań związanych z jakością naszego wyrobu i środowiskiem oraz pewność, że spółka jest zarządzana i zorganizowana zgodnie z międzynarodowymi standardami i normami. Zdając sobie sprawę, iż obecnie poważne zainteresowanie środowiskiem naturalnym powinno być poparte pomiarami analitycznymi, w przedsiębiorstwie wyodrębniono Centralne Laboratorium Badania Wody i Ścieków. Stojąc na stanowisku, iż wyniki winny być pewne i wiarygodne, podjęliśmy decyzję o wdrożeniu systemu nadzorowania pracy laboratorium wg normy PN-EN ISO/IEC 17025:2001, którego finałem będzie jeszcze w tym roku uzyskanie akredytacji. Działania związane z wdrażaniem systemów nadzorowania świadczą o dojrzałości organizacyjnej przedsiębiorstwa, świadomości ekologicznej załogi oraz o zaawansowanym stanie wdrożenia unijnych przepisów prawnych dotyczących ochrony środowiska. W zarządzaniu środowiskiem istotne znaczenie ma stosowanie technologii przyjaznych dla niego. Mając na uwadze obserwowany wzrost zanieczyszczeń w postaci azotanów na ujęciu wody Wierzchowisko oraz troskę o bezpieczeństwo i wysoką jakość dostarczanej wody, Zarząd PWiK O. Cz. S.A. podjął decyzję o budowie stacji usuwania azotanów z wykorzystaniem biologicznej metody denitryfikacji. Budowa takiej stacji jest jednak wysoce kosztowna, bowiem wartość inwestycji przekracza 4,7 mln euro. Przedsiębiorstwo przy wsparciu władz lokalnych uzyskało jednak aprobatę Komisji Europejskiej dofinansowania inwestycji ze środków unijnych w ramach funduszu ISPA. Należy podkreślić, że w obecnej chwili Wodociągi Częstochowskie S.A. są jedyną w kraju firmą, która zdecydowała się na zastosowanie tej unikatowej technologii uzdatniania wody. 18 października podpisany został kontrakt na budowę i uruchomienie stacji. Zebrane doświadczenia, obserwacje i wyniki analiz stanowić będą cenne materiały dla wszystkich zainteresowanych, których dotyczy zagadnienie zanieczyszczenia wód związkami azotu, a jest to nabrzmiewający problem ogólnokrajowy, a nawet europejski. n


42-200 Częstochowa, ul. Jaskrowska 14/44
tel. (034) 377-31-01, fax (034) 365-15-82
e-mail: [email protected]
www.pwik.czest.pl