Jakość XIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6340) 12 listopada 2002 r.
Laureat Mazowieckiej Nagrody Jakości
Zamieniać "szare na złote"
Wypowiedź Andrzeja Sajnagi, prezesa ASMET S.A.
Z dużym zadowoleniem wspominam udział naszej firmy w tegorocznych 74. Międzynarodowych Targach Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych w Poznaniu. Zadowolenie to płynie stąd, iż pomimo wyraźnie mniejszej w tym roku frekwencji, stoisko naszej firmy cieszyło się dużym i niesłabnącym przez wszystkie cztery dni targowe zainteresowaniem kontrahentów oraz potencjalnych klientów, którzy zostawili około 400 wizytówek. Dowodzi to również, że reprezentowana przez ASMET S.A. branża ma ustaloną na rynku pozycję.
Będąc jednym z największych w kraju przedsiębiorstw w swej branży, ASMET S.A. zapewnia pełną obsługę w zakresie dostaw elementów złącznych do budowy maszyn i urządzeń oraz dla budownictwa, energetyki, petrochemii i motoryzacji.
Naszymi odbiorcami są duże przedsiębiorstwa przemysłowe, hurtownicy oraz detaliści, którym oferujemy 20 000 wyrobów z własnych zasobów magazynowych, a dalsze 50 000 możemy zrealizować na zamówienie.
Z racji dysponowania własnym zapleczem produkcyjnym jesteśmy w stanie sprostać najbardziej nietypowym potrzebom klienta. Specjalizujemy się w wykonawstwie elementów złącznych, podlegających odbiorom Urzędu Dozoru Technicznego, stosowanych m.in. w instalacjach przemysłu chemicznego, petrochemicznego i energetycznego według norm polskich, europejskich, amerykańskich oraz rysunków.
Stosujemy elastyczną politykę cenową i uzgadniane terminy płatności. Zapewniamy dostawy transportem własnym lub za pośrednictwem firm spedycyjnych.
Na podstawie umów realizujemy dostawy do znaczących producentów maszyn i urządzeń, wykonując i kompletując dla jednego odbiorcy nawet do 900 rodzajów niestandardowych wyrobów. Obsługa tego typu kontraktów wymaga sprawnego zarządzania logistycznego, zapewniającego uzgodnioną jakość i terminy dostaw.
Do osiągnięcia podstawowego celu, jakim jest zdobycie pozycji wiodącego dostawcy elementów złącznych, przybliżają nas konsekwentnie stosowane przez całą załogę zasady polityki jakości.
Jakość, za którą jest odpowiedzialny każdy pracownik firmy, oznacza dla nas zadowolenie klienta. Stąd też przywiązujemy tak dużą wagę do doskonalenia metod pracy i podnoszenia kwalifikacji pracowników naszej firmy. O najwyższej możliwie jakości oferowanych wyrobów decydują z kolei trwałe kontakty z renomowanymi w tej branży i wiarygodnymi producentami, którzy posiadają certyfikowane systemy zarządzania jakością.
W naszej firmie wdrażanie systemu zarządzania jakością według normy ISO 9002 rozpoczęliśmy już w 1995 roku. Dwa lata później uzyskaliśmy certyfikat SGS-ICS potwierdzający stosowanie tego systemu w dziedzinie dystrybucji elementów złącznych, a w 2001 roku certyfikat UDT-CERT w zakresie wytwarzania i sprzedaży elementów złącznych. Uzyskaliśmy również uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego do wytwarzania elementów złącznych do urządzeń poddozorowych.
Obecnie trwają prace nad wdrożeniem zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Bezpieczeństwem Pracy, zgodnego z normami PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001 i PN-N-18001.
Jestem przekonany, że skuteczne dążenie do podnoszenia szeroko rozumianej jakości, tak produktu, jak i usług, a w związku z tym aktywna działalność inwestycyjna dla wprowadzania nowoczesnych technik i technologii zapewnia skuteczny rozwój firmy.
Tak było od początku, czyli od 1986 roku, kiedy pod szyldem firmy ASMET zacząłem działalność od produkcji nakrętek i grzejników aluminiowych. Sześć lat później na nowym już miejscu, w Regułach pod Warszawą, rozpocząłem budowę firmy, którą postanowiłem wykreować na wiodącego w Polsce dostawcę elementów złącznych. Było to wielkie wyzwanie, wywołujące potrzebę sukcesywnego rozszerzania asortymentu oferowanych wyrobów i stosowania nowoczesnych metod zarządzania. Z roku na rok rosła liczba odbiorców i dostawców. Miarą stałego rozwoju firmy jest fakt, że w latach 1992-2000 zatrudnienie firmy wzrosło 20-krotnie, a obroty 36-krotnie, co stało się możliwe właśnie m.in. dzięki sukcesywnie prowadzonym inwestycjom i polepszaniu organizacji pracy.
W ramach zaplanowanego rozwoju w 2001 roku zakupiłem od ZPC URSUS S.A. nieruchomość z budynkiem byłej odlewni aluminium. Postanowiłem reaktywować działalność odlewni, kontynuując tradycje odlewnicze Ursusa, z którym byłem przez wiele lat związany zawodowo. Obecnie odlewnia produkuje stopy i przemysłowe odlewy aluminiowe. Przy wdrożeniach ściśle współpracujemy z uczelniami i instytutami naukowymi, co umożliwia nam stosowanie nowoczesnych metod wspomagających procesy technologiczne.
Współpraca z instytucjami naukowymi, takimi jak: Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Metali Nieżelaznych w Skawinie, Politechniki - Warszawska, Częstochowska i Łódzka, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Szkoła Główna Handlowa, współdziałanie w branżowych Izbach Gospodarczych, takich jak: Polska Izba Konstrukcji Stalowych, Odlewnicza Izba Gospodarcza, Polskie Centrum Aluminium, posiadane certyfikaty, przyczyniają się do umacniania pozycji firmy na wolnym, globalnym rynku, a wraz ze sprawnym systemem zarządzania i rzetelną pracą pozwalają zamieniać "szare na złote".
Mgr inż. Andrzej Sajnaga jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów w 1970 roku rozpoczął pracę zawodową w Zakładach Mechanicznych "Ursus", gdzie pełnił m.in. funkcje kierownika technicznego odlewni aluminium, kierownika wydziału odlewni, szefa produkcji metalurgicznej, kierownika zakładu odlewni (1200 pracowników). W 1986 roku zdecydował się podjąć pracę na własny rachunek, zakładając firmę ASMET. n
- Informacje o firmie ASMET
|