Jakość - Normalizacja - Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
10 listopada 2006 r.
Włocławskie "Wodociągi" nagrodzone w konkursie PNJ w kategorii małych i średnich organizacji usługowych
Gonimy króliczka...
Rozmowa ze Stefanem Wiśniewskim, prezesem Zarządu MPWiK Sp. z o.o.
W ub. roku wyróżnienie, w tym laur najwyższy - czy to ciągłe wspinanie się jest waszą cechą naturalną?
Chyba coś w tym jest. Czternaście lat temu nakreśliliśmy misję i wizję spółki, w której założyliśmy, że będzie ona firmą nowoczesną, dobrze zorganizowaną, efektywną, dbającą o klienta i środowisko, świadczącą usługi na najwyższym poziomie. Wytyczyliśmy cele główne i etapowe oraz strategię przedsiębiorstwa. Określiliśmy kluczowe wartości w spółce oraz przyjęliśmy Kodeks Etyki Zawodowej. Wdrażamy najnowsze techniki i technologie w produkcji wody oraz w zarządzaniu organizacją i systematycznie je realizujemy.
Dzisiejszy sukces jest więc konsekwencją tamtych postanowień i podjętych działań. Przyznam jednak, że nie było łatwo. Mając jednak wielki kapitał w postaci wykwalifikowanej i kompetentnej załogi, co więcej - identyfikującej się z firmą, mogliśmy pokonać przeszkody, doskonalić siebie oraz procesy i... tak już pozostanie.
Jaka jest efektywność tych zabiegów, np. w ochronie środowiska i czy prawdą jest, że Warszawa powinna zazdrościć waszemu miastu smacznej i zdrowej wody?
Jak już wspomniałem, jakość i ochrona środowiska należą do priorytetów spółki i dlatego zostały ujęte w strategii firmy.
Jednym z głównych celów była poprawa jakości wody. Przeprowadziliśmy modernizację stacji uzdatniania wody, dzięki czemu osiągamy jakość wody o parametrach co najmniej unijnych i tej jakości wody - nieskromnie powiem, że bardzo dobrej wody, może nam pozazdrościć nie tylko Warszawa.
Opracowaliśmy i wdrożyliśmy Politykę Środowiskową i Jakościową oraz sukcesywnie wypełniamy ją odpowiednimi treściami.
Zrealizowaliśmy szereg przedsięwzięć zmniejszających uciążliwość dla środowiska, np.: zmodernizowaliśmy przepompownie na wersję bezobsługową, zlikwidowaliśmy emisje złowonne i szkodliwe, zmieniliśmy system ogrzewania z węglowego na gazowy, z wykorzystaniem biogazu, co koresponduje z zapisami z Konferencji w Kioto.
Obecnie kompleksowo rozwiązujemy problemy gospodarki ściekowo-osadowej, w ramach projektu ISPA/FS.
Właśnie. Jakością wody możecie zakasować większość miast w Polsce, ale czy w zakresie oczyszczania ścieków jest też tak dobrze?
Jeszcze nie, chociaż wcale nie tak źle. Stara oczyszczalnia ścieków już nie może sprostać nowym wymaganiom i dlatego przystąpiliśmy do działania pozwalającego pozyskać środki z funduszu ISPA. W efekcie, w 2002 roku zostało podpisane memorandum finansowe na kwotę ponad 27 mln EUR na projekt "Oczyszczanie ścieków we Włocławku".
Od dwóch lat realizujemy pierwszy kontrakt - "Modernizacja oczyszczalni ścieków", o wartości ok. 16,5 mln EUR, z czego prawie 11 mln EUR pochodzi z Funduszu Spójności. Zadanie to planujemy zakończyć w I kwartale przyszłego roku.
W tym roku podpisaliśmy dwa pozostałe kontrakty: w marcu na budowę instalacji obróbki i utylizacji osadów ściekowych, na kwotę około 3 mln EUR, a w sierpniu na rozbudowę kanalizacji, na kwotę około 9,5 mln EUR. Ta ostatnia ma wielkie znaczenie dla mieszkańców miasta. W czasie dwóch najbliższych lat powstanie 37 km nowej kanalizacji.
Konsekwencją zainwestowania tak dużych środków będzie m.in. likwidacja szamb i zrzutów ścieków nie oczyszczonych do Wisły, zatem nastąpi poprawa stanu sanitarnego miasta, czystości wód rzek, głównie Wisły i pośrednio Morza Bałtyckiego.
Nagroda PNJ nie jest pierwszym poważnym wyróżnieniem - jakimi trofeami możecie się jeszcze pochwalić?
Niezwykle ważnymi poza wyróżnieniem i nagrodą w konkursie PNJ, bardzo cennymi są dla nas, np. certyfikaty Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością - 9001 i Środowiskowego - 14001, piąty z rzędu certyfikat "Przedsiębiorstwa Fair Play" i jego złota statuetka, Kujawsko-Pomorska Nagroda Jakości, "Lider Rynku" 2004 i 2005, "Lider Jakości" 2005 i 2006, nagroda i wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku 2003" oraz zaproszenie spółki do grona pięciuset firm w "Panteonie Polskiej Ekologii". Nie sposób wszystkie tutaj wymienić - było ich naprawdę wiele.
Czy po zakończeniu tej inwestycji chcecie wreszcie odpocząć, czy macie znowu coś w zanadrzu?
Posłużę się znanym powiedzeniem i odpowiem, że my "ciągle gonimy króliczka". Ale ad rem, po zakończeniu realizowanego już projektu "Oczyszczanie ścieków we Włocławku", zamierzamy podjąć się kolejnego wielkiego wyzwania, tj. modernizacji i rozbudowy systemu wodociągowego w mieście. Jakość wody jest świetna, ale baza przesyłowa już się dekapitalizuje. Przedsięwzięcie to planujemy sfinalizować przy wsparciu środkami UE.
Tak więc, jesteśmy wciąż w drodze, bo taki właśnie mamy charakter. Poza tym odbiorcy naszych usług i ustawodawca stawiają przed spółką coraz wyższe wymagania, którym chcemy sprostać. Musimy więc pozostawać w ciągłej gotowości i sprawności, inwestując i podnosząc standardy zarządzania.
Dziękuję za rozmowę.
Bogdan R. Bock
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Włocławku
ul. Toruńska 146, 87-800 Włocławek
tel. centr. 0 54 23 01 700,
sekr. 0 54 23 01 711
fax 0 54 23 01 701
Dział Realizacji Projektów (ISPA): 054 23 01 720 do 725
www.mpwik.wloclawek.pl
|