GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Teraz Słupsk!

Gminy z Godłem TERAZ POLSKA
Dodatek promocyjny do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2007 r.

in english

Teraz Słupsk!

Maciej Kobyliński, prezydent Słupska

21 maja br. Słupsk został wyróżniony Godłem Promocyjnym "Teraz Polska". Z ogromną radością odbierałem tę wielce prestiżową nagrodę podczas Koncertu Galowego - "Teraz Polska", który odbył się w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Wyróżnienie to cieszy mnie tym bardziej, że Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" po raz pierwszy zorganizowała konkurs dla gmin i od razu znaleźliśmy się w gronie laureatów. Celem konkursu było wyłonienie oraz wyróżnienie godłem "Teraz Polska" najlepszych, pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców, gmin w Polsce. Jest to nasz wielki sukces, że właśnie te walory dostrzegła w naszym mieście Kapituła Konkursowa.

Przyznana nagroda jest doskonałym narzędziem promocyjnym, które wykorzystujemy, aby podkreślić naszą wszechstronną atrakcyjność i w rezultacie przyciągnąć kolejnych inwestorów. Godło "Teraz Polska" jest gwarantem naszej solidności i wzorowej pracy. Świadczy o nowoczesności Słupska oraz podkreśla unikalne walory naszego miasta. Stanowi narzędzie budujące dobrą markę Słupska oraz podnoszące prestiż miasta.

Wyróżnienie Godłem "Teraz Polska" utwierdziło mnie w przekonaniu, że podążamy we właściwym kierunku, we właściwy sposób realizujemy politykę inwestycyjną, stwarzamy odpowiedni dostęp do infrastruktury technicznej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że Kapituła Konkursowa bardzo dobrze oceniła realizowaną przez miasto politykę społeczną, organizację i zarządzanie Urzędem Miejskim oraz zakres podejmowanych przez nas działań promocyjnych. Dzięki wszystkim tym staraniom Słupsk znalazł się w ekstraklasie, elicie polskich samorządów. Zamierzamy pozostać w tym gronie poprzez dalszy, zrównoważony rozwój Słupska i szeroko rozumianej Ziemi Słupskiej.

Dobra marka Słupsk

Słupsk to pod względem wielkości druga po Trójmieście aglomeracja miejska w województwie pomorskim, położona pomiędzy głównymi polskimi kompleksami portowymi: Szczecin-Świnoujście oraz Gdańsk-Gdynia. Miasto jest położone w północno-zachodniej części województwa pomorskiego na Pobrzeżu Słowińskim. Słupsk jest oddalony o około 130 kilometrów od portów morskich w Gdańsku i Gdyni oraz 120 km od międzynarodowego lotniska w Rębiechowie. Przez miasto przebiegają drogi znaczące dla istniejącego układu komunikacji krajowej: droga nr 6 łącząca Berlin z obwodem Kaliningradzkim poprzez Szczecin i Trójmiasto, trasa Ustka - Miastko - Piła w kierunku Poznania oraz trasa do Bydgoszczy i Torunia. Słupsk to również ważny węzeł kolejowy, łączący Pomorze z Polską zachodnią. W odległości 18 kilometrów od Słupska znajduje się port w Ustce, mieście z którym słupskie władze realizują ideę powstania Dwumiasta.

Od IX w. Słupsk rozrastał się po obu brzegach Słupi. Liczy dziś ok. 100 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 43 km2. Miasto spełnia ważną funkcję w regionie, skupiając wiele instytucji i usługodawców, między innymi jest znaczącym centrum edukacyjno-naukowym, siedzibą uczelni wyższych: Akademii Pomorskiej i Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania oraz wielu szkół średnich. Obecne są tutaj wszystkie istotne banki, działają towarzystwa leasingowe oraz instytucje wspierające rozwój gospodarczy - Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa i Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości.

Kolejnym atutem Słupska są ulgi podatkowe dla inwestorów. Głównym priorytetem władz samorządowych jest coraz skuteczniejsza walka z bezrobociem. Osoby pozostające bez pracy rozpoczynając działalność gospodarczą są zwolnione z opłat za wpis do ewidencji. Uchwała z czerwca 2005 roku zwalnia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta. Słupski rynek pracy oferuje pracodawcom tanią i łatwo dostępną siłę roboczą. Miasto wspiera przedsiębiorczość poprzez dofinansowanie Słupskiego Stowarzyszenia Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości, objęcie udziałów w Pomorskim Funduszu Pożyczkowym Sp. z o.o. i Pomorskim Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. oraz otwarcie w Urzędzie Punktu Obsługi Funduszu Pożyczkowego GRYF we współpracy z Polską Fundacją Przedsiębiorczości. Planowane jest także uruchomienie Lokalnego Okienka Przedsiębiorczości. W Słupsku działa ok. 14 tys. podmiotów, wśród których znajdują się firmy o europejskiej renomie.

We wrześniu 1997 r. na terenach Słupska oraz sąsiadującej gminy Słupsk utworzono Słupską Specjalną Strefę Ekonomiczną o powierzchni ok. 136 ha. Do niedawna SSSE zajmowała ok. 210 ha. Ostatnio jej tereny poszerzono o dalsze 160 ha. Organem zarządzającym Strefą jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Zadaniem agencji jest pełnienie wszystkich niezbędnych funkcji związanych z promocją i rozwojem strefy oraz zapewnienie inwestorom wszechstronnej pomocy. Tereny w znakomitej części są uzbrojone w media techniczne. Przedsiębiorcy działający na terenie SSSE korzystają z pomocy publicznej w formie zwolnień z podatku dochodowego z tytułu realizacji nowych inwestycji.

O otwartości władz Słupska i jego mieszkańców świadczą osiągnięcia w zakresie współpracy z zagranicą. W 1993 roku Słupsk uhonorowany został "Dyplomem Honorowym Rady Europy", za wyniki w rozwijaniu współpracy z miastami europejskimi oraz działania proekologiczne. Kolejnym ważnym wyróżnieniem dla miasta było przyznanie w roku 1994 "Honorowej Flagi Europy". Flaga ta jest wyrazem uznania dla miasta za wysiłki i działania podejmowane w celu promocji więzi i porozumienia pomiędzy narodami Europy. Z kolei w roku 1997, Słupsk wyróżniono za wkład w proces integracji europejskiej "Honorową Tablicą Europy". Miasto jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień przyznawanych za działania proekologiczne, inwestycyjne i inne: tytułu "Teraz Polska", "Mecenas Polskiej Ekologii", "Gmina Fair Play", nagrody "Modernizacja Roku". Ponadto Słupsk zajął pierwsze miejsce w rankingu miast na prawach powiatu, który w sposób ciągły prowadzi Związek Powiatów Polskich.

Życzliwość i gościnność słupszczan podkreślali uczestnicy XIII Światowych Igrzysk Polonijnych, jakie odbyły się w Słupsku na przełomie lipca i sierpnia br. Wzięła w nich udział rekordowa liczba naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Dzięki dużym nakładom na odtworzenie miejskiej bazy sportowej, Słupsk stał się organizatorem Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce juniorów i młodzieżowców. Wspierana finansowo przez Ratusz drużyna koszykarska Energa Czarni Słupsk, poprzez występy w ekstraklasie, kontynuuje bogate tradycje sportowe Słupska.

Aby ściągnąć zewnętrzny kapitał, miasto prowadzi aktywną politykę proinwestycyjną - wydatki na inwestycje własne stanowią ok. 21% wydatków budżetowych. Inwestycje planowane są za pomocą Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, który realizuje plany zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego określone w Zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta Słupska - dokumencie wymieniającym główne priorytety i kierunki działań na rzecz rozwoju miasta.

Moda na Słupsk

Słupsk leży w centrum atrakcyjnego turystycznie regionu - pobliskie miejscowości wypoczynkowe (najpopularniejsze w Polsce kurorty nadmorskie Ustka i Łeba) dysponują bogatą ofertą turystyczno-kulturalną. Największymi walorami regionu są piękne krajobrazowo wybrzeże morskie i liczne jeziora otoczone lasami oraz Słowiński Park Narodowy z unikatowymi na skalę światową ruchomymi wydmami piaskowymi. Uroku najbliższym okolicom miasta dodaje Park Krajobrazowy Doliny Słupi oraz turystyczne, tzw. produkty markowe, tj. "Kraina w Kratę" i "Szlak Elektrowni Wodnych" na rzece Słupi.

Z wieży przeszło stuletniego ratusza, udostępnionej do zwiedzania, można podziwiać panoramę miasta. Rozciąga się z niej widok na liczne i interesujące zabytki: kościół św. Jacka, kościół Najświętszej Marii Panny, Basztę Czarownic, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy czy Spichlerz Richtera.

Słupsk, przed laty nazywany był "Małym Paryżem" lub "Paryżem Północy", ze względu na niezwykłą atmosferę przepięknych kamieniczek, pełne magii zakątki i wielokulturowość. Dzięki staraniom na rzecz estetyzacji ponownie zasługuje na to miano, będąc jednym z najpiękniejszych miast północnej Polski.

To właśnie w Słupsku znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, licząca przeszło 250 prac, wśród których zdecydowanie dominują portrety malowane pastelami na papierze. To w Słupsku organizowany jest we wrześniu Festiwal Pianistyki Polskiej, w ramach którego, nieprzerwanie od przeszło 40 lat, swój kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i z zagranicy. Natomiast w okresie wakacyjnym w Słupsku odbywa się wiele imprez masowych skierowanych do słupszczan i odwiedzających w tym czasie Pomorze turystów.

W ciągu ostatnich kilku lat widoczne jest znaczne ożywienie gospodarcze i napływ zewnętrznego kapitału, a nowe inwestycje realizowane w mieście idą w setki milionów złotych. Niebawem, ze względu na liczbę powstających w mieście wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i rozrywkowych, Słupsk stanie się handlową stolicą Polski północnej. Ponadto Słupsk staje się coraz zasobniejszy, jego mieszkańcom żyje się lepiej. Świadczy o tym wzrost dochodów na jednego mieszkańca i zwiększone wpływy do kasy miasta z tytułu podatków PIT i CIT.

Istotną gałęzią gospodarki miasta i regionu jest turystyka. Aby rozszerzyć ofertę skierowaną do turystów, którzy przybywają na Pomorze, aby spędzić urlop w ramach tzw. 3S - "Sea, Sand & Sun", władze miasta zamierzają wybudować w Słupsku aquapark. Jest to jedna z priorytetowych inwestycji. Obecnie poszukiwani są partnerzy prywatni, ponieważ realizacja tej inwestycji odbyć ma się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wszystkie analizy rynkowe wskazują na potrzebę budowy takiego obiektu w pięknym mieście Słupsku. n

www.slupsk.pl