GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
Partner dla Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

Ekologiczna produkcja, ekologiczne wyroby

Ochrona Środowiska XIII - Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2001
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (6044) 20 listopada 2001 r.

Ekologiczna produkcja, ekologiczne wyroby

Sanitec Koło, jest pierwszą firmą w branży wyposażenia łazienek w Polsce, która wprowadziła system zarządzania środowiskowego zgodny z ISO 14001. Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się na początku września 2001 r. KOŁO jest firmą, która nie tylko produkuje wyroby ekologiczne, ale również dba o środowisko na każdym etapie produkcji.

Marek Kukuryka - prezes Zarządu Sanitec Koło

- Pozycja lidera w branży łazienkowej obliguje Sanitec Koło do troski nie tylko o jakość produktu, ale także o sposób jego produkcji. Inwestycje w środowisko, mimo dużych nakładów finansowych, w ostatecznym rozrachunku zmniejszają koszty działalności firmy. Certyfikat ISO 14001 staje się obecnie także ważnym argumentem przy wyborze kontrahenta, zwłaszcza w przypadku firm zachodnich. Mam nadzieję, że wkrótce stanie się to także dobrym obyczajem większości polskich firm.

System zarządzania środowiskowego został powiązany z istniejącym w firmie systemem zarządzania jakością ISO 9002. Prace nad wdrożeniem normy ISO 14001 trwały prawie rok. System został wprowadzony w zakładach produkujących ceramikę łazienkową w Kole, Włocławku oraz Mińsku Mazowieckim, gdzie produkowane są wanny i brodziki akrylowe.

Do najważniejszych inwestycji w fabrykach produkujących ceramikę należały: budowa kotłowni gazowo-olejowej w Kole, dzięki czemu znacząco spadła emisja spalin oraz opracowanie projektu wykorzystania ciepła odpadowego z pieca do wypalania ceramiki w fabryce we Włocławku.

W obu zakładach wykonano również instalacje zamkniętego obiegu wody. Opomiarowane są wszystkie punkty jej poboru, a zużycie jest codziennie monitorowane. Dzięki temu w zakładach w Kole i Włocławku zmniejszyło się zużycie wody i odprowadzanych ścieków z ok. 250 do 150 m3 na dobę. Uruchomienie oczyszczalni ścieków technologicznych spowodowało znaczną poprawę ich jakości, a parametry spełniają wymagania dla ścieków odprowadzanych do wód i ziemi.

Zarządzanie odpadami w Sanitec Koło pozwoliło na maksymalne wykorzystywanie ich jako surowce wtórne. Złom gipsowy sprzedawany jest prawie w całości do cementowni, a masa ze ścieków odbierana jest przez drobnych producentów galanterii ceramicznej. Stłuczka porcelanowa i inne, ekologicznie bezpieczne, odpady wykorzystywane są do rekultywacji wyrobisk pożwirowych. Projekt ten uzyskał pełną akceptację ekspertów Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska.

W zakładzie produkującym wyroby akrylowe wprowadzono podwójne zabezpieczenia chroniące przed emisją styrenu. Wprowadzono tzw. biofiltry oraz filtry węglowe drugiego stopnia. Warto dodać, że polskie normy, dotyczące dopuszczalnych poziomów emisji niektórych czynników do atmosfery należą do najbardziej rygorystycznych w Europie.

Wiele surowców stosowanych w produkcji wanien akrylowych wykorzystywane jest powtórnie, dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów. Przykładowo zastosowanie destylarki pozwala na recykling zanieczyszczonego acetonu z produkcji.

Sanitec w Polsce ciągle udoskonala produkcję, współpracując z urzędami i organizacjami odpowiedzialnymi za środowisko. W wielu sferach swojej działalności Sanitec wprowadza nowe rozwiązania. Tam gdzie to możliwe, niezależnie od rodzaju produkcji stosuje się obiegi zamknięte, które pozwalają na wielokrotne wykorzystywanie tego samego surowca przy jednoczesnym ograniczaniu jego negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki komputerowemu projektowaniu wyrobów zarówno ceramicznych, jak i akrylowych, zminimalizowane zostały straty materiałowe. Wizualizacja komputerowa pozwala uniknąć wykonywania wielu modeli próbnych. Tak więc znikają problemy związane z utylizacją tworzywa.

Działania związane z ochroną środowiska dotyczą również administracji, gdzie pracownicy segregują odpady, takie jak np.: papier, zużyte wkłady do drukarek, które następnie przekazywane są firmom specjalizującym się w ich recyklingu.

Wszystkie miejsca, których normalna praca lub ewentualna awaria wiąże się z istotnym wpływem na środowisko, objęte są stałą kontrolą. Wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego w Sanitec Koło spowodowało podniesienie świadomości ekologicznej wśród pracowników. Każdy pracownik zna wpływ oddziaływania swojego stanowiska pracy na środowisko. Dla firm zewnętrznych wykonujących prace na terenie Sanitec Koło opracowany został dodatek środowiskowy do umowy. Zawarte są w nim informacje o zasadach dotyczących ochrony środowiska i zobowiązaniu do jego przestrzegania.

Sanitec Koło chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi, w marcu br. w zakładzie w Kole praktykę odbywali uczniowie Technikum Ochrony Środowiska. W tym roku Sanitec był jednym ze sponsorów Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Wielkopolsce.

Niezależnie od wymogów prawnych, które w tym zakresie Sanitec Koło spełnia, firma narzuciła sobie bardziej rygorystyczne wymagania. Dzięki temu jej produkcja jest jedną z najbardziej proekologicznych tego rodzaju w Europie.

Łączne nakłady na inwestycje związane z ochroną środowiska wyniosły około 5,5 mln zł. Aspekt społeczny takiego działania jest znacznie większy niż pieniądze i wysiłek, jaki w to włożono. Klienci kupujący wyroby wyposażenia łazienek KOŁO mogą mieć świadomość, że pośrednio biorą udział w dbałości firmy Sanitec o środowisko.

(wch)


Sanitec Koło
ul. Toruńska 154, 62-600 Koło
tel. 063/26 18 400, fax 063/26 18 600
infolinia 0801 17 17 17
www.kolo.com.pl