GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
Partner dla Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

Krok ku ratowaniu środowiska naturalnego

Ochrona Środowiska XIII - Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2001
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (6044) 20 listopada 2001 r.

Krok ku ratowaniu środowiska naturalnego

Zakład Energetyczny Białystok SA działa na terenie "Zielonych Płuc Polski", co obliguje nas do szczególnej dbałości o środowisko naturalne.

Do konkretnych działań w tym kierunku można zaliczyć m.in. program ochrony bociana białego. 25% polskiej populacji bociana spędza okres wiosenno-letni w Polsce północno-wschodniej, z tego około połowa upodobała sobie nasze słupy energetyczne i założyła na nich gniazda.

Linie elektroenergetyczne stanowią zagrożenie dla bociana, zwłaszcza w momencie rozpoczęcia budowy siedliska. Zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa ptaków na terenie działania ZEB SA uzyskano poprzez "wynoszenie" gniazd ponad przewody linii za pomocą specjalnych platform.

Liczba gniazd bocianich umiejscowionych na słupach należących do Zakładu Energetycznego Białystok SA wynosi prawie 6 tys. szt.

Należy zaznaczyć, że montażu konstrukcji dokonujemy tylko w okresach jesienno-zimowych po odlotach ptaków oraz tylko tam, gdzie gniazdo już znajduje się na linii. W sezonie jesień 2001/wiosna 2002 przeprowadzonych zostanie około 500 takich operacji.

Nakłady poniesione przez Zakład Energetyczny Białystok SA w latach 1994-2001 na ochronę gniazd bocianich wyniosły już ponad 3 mln zł.

W programie ochrony bociana białego współpracujemy z Północnopodlaskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, dyrekcją Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "pro Natura" z Wrocławia.

Ochrona gniazd bocianich to tylko jedno z wielu działań podejmowanych przez ZEB SA, mających na celu ochronę środowiska. Do innych można zaliczyć:

  • budowę linii izolowanych, które są bezpieczne dla środowiska, ograniczają do minimum wycinkę drzew i gałęzi wzdłuż przebiegu linii, ograniczają ryzyko pożarów wskutek zwarć i zrywania się przewodów,
  • montaż konstrukcji na poprzecznikach słupów wysokiego napięcia oraz zawieszanie czerwonych kul ostrzegawczych na liniach energetycznych w celu ostrzegania ptaków,
  • znakowanie skrzyżowań dróg wodnych z liniami energetycznymi,
  • budowę biologicznej oczyszczalni ścieków, placów do przechowywania transformatorów, mis olejowych,
  • wymianę funkcjonujących w obiektach ZEB SA kotłowni węglowych na olejowe, elektryczne i gazowe,
  • wymianę wyłączników małoolejowych na próżniowe,
  • selektywną gospodarkę odpadami,
  • wyposażenie wszystkich rejonów energetycznych w zestawy mobilne, czyli "ekologiczne apteczki pierwszej pomocy" służące zwalczaniu rozlewisk ropopochodnych, m.in. oleju transformatorowego.

Zakład Energetyczny Białystok SA zamierza kontynuować obecne prace i wprowadzać nowe formy działalności proekologicznej. n


Zakład Energetyczny Białystok SA
15-950 Białystok, ul. Elektryczna 13
tel. (085) 740-50-00, fax (085) 732-38-38
e-mail: [email protected]
www.zeb.com.pl