GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
-->
--
 
 

Aquanet w ścisłej czołówce

Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek promocyjno-reklamowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
20 marca 2007 r.

in english

Zmiany w branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce

Aquanet w ścisłej czołówce

Już od kilu lat Aquanet S.A. należy do ścisłej czołówki firm branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce. Co istotne, Aquanet jest spółką komunalną ze 100% polskim kapitałem, a akcjonariuszami jest 10 gmin, w tym Miasto Poznań. Podstawowy przedmiot działalności spółki obejmuje świadczenie usług z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Obecnie przeszło 750 tys. mieszkańców Wielkopolski to klienci naszej spółki.

Nie byłoby jednak nic nadzwyczajnego w tym, że firma taka jak nasza świadczy usługi, o których mowa powyżej, i że robi to dbając o ich wysoki poziom i jakość, w trosce o klienta, realizuje proekologiczne inwestycje, czyli po prostu wykonuje jedno z podstawowych zadań gminy. Nie byłoby, gdyby nie fakt, że branża wod.-kan. ulega przeobrażeniom, a kierunki tych zmian dyktują firmy zachodnie. Aby dotrzymać im kroku, polskie przedsiębiorstwa wodociągowe muszą zacząć przekraczać utarte granice i stereotypy oraz poszukiwać dla siebie nowych możliwości na rynku. A proszę mi wierzyć można to robić, a moja firma jest tego najlepszym przykładem.

Od 2004 roku Aquanet konsekwentnie prowadzi prace związane z realizacją strategii kapitałowej mającej na celu zwiększenie zasięgu terytorialnego firmy oraz zbudowanie nowoczesnego, silnego podmiotu, mogącego skutecznie konkurować z zachodnimi firmami wodociągowymi.

Rozwój terytorialny realizowany jest dwoma sposobami. Pierwszy z nich polega na konsolidacji rynku lokalnego poprzez powiększanie akcjonariatu spółki o kolejne gminy ościenne. Gminy te wnoszą do Aquanetu majątek wodociągowo-kanalizacyjny, a my rozpoczynamy na ich terenie kompleksowe działania związane ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków, wprowadzając wysokie standardy świadczenia usług oraz przeprowadzając szereg inwestycji. Drugi sposób, moim zdaniem zdecydowanie bardziej rozwojowy, to inwestycje kapitałowe przybierające różną postać. Od klasycznej, gdy Aquanet staje się współwłaścicielem firmy wodociągowej w drodze nabycia udziałów lub akcji w kapitale zakładowym takiej spółki, po mocno lansowany, szczególnie przez firmy zachodnie, tzw. system operatorski, czyli tak naprawdę umowę na zarządzanie infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną na terenie danej gminy. W przypadku tych sposobów rozwoju działania Aquanetu wybiegają również poza obszar Wielkopolski.

Modelowym przykładem inwestycji kapitałowej przeprowadzonej przez Aquanet jest firma z tej samej branży w gminie Ostroróg (woj. wielkopolskie, pow. szamotulski). W roku 2005 Aquanet stał się współwłaścicielem spółki wodociągowej, która funkcjonuje w gminie oddalonej od Poznania o kilkadziesiąt kilometrów i nie graniczącej z system wodociągowo-kanalizacyjnym aglomeracji poznańskiej. To był dla nas pierwszy krok dający wymierne doświadczenia. Negocjacje trwały długo, ale udało się nam przekonać w zasadzie wszystkich, że warto. Gmina i spółka w Ostrorogu pozyskały przede wszystkim doświadczonego, strategicznego partnera, realizującego własnym staraniem i na własny koszt uzgodnione inwestycje. Taki partner jak Aquanet to również pewność i stabilność dla rozwoju systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w oparciu o najnowsze technologie. 150 lat tradycji bowiem nobilituje, ale i zobowiązuje. Fakt, że Aquanet jest firmą polską i publiczną daje gwarancje pełnej transparentności działań podejmowanych wspólnie z gminą, co jest kluczowe w porozumiewaniu z jednostkami samorządu terytorialnego. Natomiast Aquanet pozyskał nowy rynek na świadczenie usług branżowych. Zdobyliśmy też kolejne doświadczenia i wiedzę, która procentować będzie w następnych projektach. Ta inwestycja to dobrze odrobiona przez nas lekcja, która pokazała wszystkim, że partnerem gminy w jej spółce wodociągowej może być inna gminna spółka wodociągowa.

Stwierdzić należy, iż w Polsce są to nadal działania prekursorskie, szczególnie gdy chodzi o prowadzenie ich przez polską firmę wodociągową, jaką jest Aquanet. Jednak analizując tendencje europejskie, jak również to co się dzieje na rodzimym rynku, m.in. w zakresie ustawodawstwa dla branży, wydaje się, że kierunek związany z konsolidacją mniejszych ośrodków wodociągowo-kanalizacyjnych z większymi jest nieunikniony. Każda firma wodociągowa, duża czy mała, jest podatna na zmiany cen stali, paliw, energii oraz wrażliwa na niestabilną sytuację podatkową. Rosnące wymagania środowiskowe czy też postęp w zakresie technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w równym stopniu dotykają i tych wielkich, i tych malutkich. Rozłożenie tych problemów na większą liczbę podmiotów skupionych wokół jednego dużego centrum czy też na większą populację jest korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia i bardziej efektywne od strony organizacyjnej, bowiem koszty stałe prowadzonej przez firmy wodociągowe działalności są jednakowe, ważna jest jedynie skala, na jaką się je rozkłada. A wykorzystanie efektu skali istotne jest zarówno dla firm wodociągowych, jak i, a może przede wszystkim, dla całego państwa. Ważne jest to tym bardziej, gdy do rozdysponowania w najbliższych latach pozostaje kilkadziesiąt miliardów euro z funduszy unijnych.

Mam nadzieję, że ta "pigułka" tego, co już dzieje się w naszej branży, zainteresuje państwa. Jeśli tak się stanie, to po szczegóły zapraszam na naszą stronę internetową: www.aquanet.pl.

Katarzyna Świergosz
dyrektor Departamentu Rozwoju Strategicznego i Organizacji
AQUANET S.A.