GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Polska strategia energetyczna

Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
9 września 2008 r.

in english

Polska strategia energetyczna

Waldemar Pawlak,
wicepremier, minister gospodarki

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego to priorytetowe zadanie nie tylko ministra gospodarki, ale całego rządu. Rosnące ceny energii, ropy i gazu skłaniają nas do przedstawienia nowej strategii energetycznej dla Polski. Chcemy, aby realizowała ona trzy główne cele: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność gospodarki oraz ochronę środowiska przed negatywnym wpływem sektora. Cele te są równorzędne i spójne z polityką energetyczną Unii Europejskiej. W Ministerstwie Gospodarki przygotowaliśmy najważniejsze założenia do tego projektu i wysłaliśmy je do konsultacji społecznych. Zależy nam na tym, aby wszyscy zainteresowani mogli odnieść się do tych propozycji. Gotowy dokument przedstawimy do końca 2008 r.

W nowej "Polityce energetycznej dla Polski do roku 2030" chcemy postawić na krajowe zasoby energetyczne, które możemy eksploatować w perspektywie 200 lat. Pamiętajmy, że polska energetyka bazuje na węglu. Stanowi on 60 proc. naszego bilansu energetycznego. Kolejne 20 proc. to ropa, 12 proc. energii produkujemy z gazu, a 8 proc. pochodzi ze źródeł odnawialnych. Krajowe złoża węgla uniezależniają nas od importu. Dlatego powinniśmy je lepiej wykorzystywać. Mam tu na myśli czyste technologie węglowe, także zgazowanie i upłynnianie węgla. Staramy się także, aby w Polsce powstały dwie eksperymentalne elektrownie z instalacją CCS (carbon, capture and storage) do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Chcemy promować czyste technologie węglowe, a w konsekwencji zużywać mniej ropy i gazu.

Jednak bogate zasoby węgla nie rozwiązują jeszcze naszych problemów. Potrzebujemy nowych bloków energetycznych, które zaspokoją rosnące potrzeby dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Niestety, wskutek wieloletnich zaniechań inwestycyjnych poprzednich rządów, znaczna część polskich elektrowni osiągnęła wiek emerytalny i wymaga gruntownych remontów. Awaryjna jest również sieć przesyłowa. Szacujemy, że do 2025 r. uruchomienie nowych mocy wytwórczych pochłonie blisko 50 mld euro. Odpowiednim narzędziem do rozwiązania tego problemu wydaje się być polityka właścicielska państwa w stosunku do czterech skonsolidowanych w ramach "Programu dla elektroenergetyki" grup energetycznych.

Kolejnym bardzo ważnym punktem nowej polityki jest efektywność energetyczna. Proponujemy, aby działania w tym zakresie skoncentrować na trzech obszarach: zmniejszeniu zużycia energii, podwyższeniu sprawności jej wytwarzania oraz ograniczeniu strat w przesyle i dystrybucji. Zamierzamy wprowadzić odpowiednie przepisy, które pomogą to osiągnąć, a także stworzyć listę środków wzrostu efektywności dla całej gospodarki.

Wiele uwagi poświęcamy również rozwojowi źródeł wytwórczych wykorzystujących biomasę, biogaz i energię wiatru. Obok niewątpliwych korzyści ekologicznych, stwarza to też odpowiednie warunki dla rozwoju energetyki rozproszonej, opartej na odnawialnych źródłach energii. Jest to energia tańsza i niewyczerpalna. Proponowany przez Komisję Europejską w styczniu 2008 r. udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym wynosi dla Polski 15 proc. w roku 2020. Będziemy zachęcać producentów do większego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i wysoko sprawnej kogeneracji oraz promować technologie ograniczające emisję zanieczyszczeń.

W perspektywie kilkunastu lat nasz bilans energetyczny może zostać uzupełniony także o energię jądrową. Resort gospodarki prowadzi zgodne z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej działania przygotowawcze, zmierzające do podjęcia decyzji o budowie tego typu elektrowni w Polsce. Bardzo ważne będzie prowadzenie otwartego dialogu ze społeczeństwem w tej kwestii. Przy budowie koniecznej infrastruktury dla energetyki jądrowej w Polsce chcemy wykorzystać doświadczenia państw takich, jak Francja, USA czy Japonia.

Główne cele naszej polityki energetycznej są jasno określone: więcej czystych technologii węglowych, więcej odnawialnych źródeł energii, mniej ropy i gazu, a w perspektywie kilkunastu lat - energetyka jądrowa. Natomiast ich realizacja będzie wymagać podjęcia w nadchodzących latach wielu istotnych dla sektora decyzji, właściwego doboru kierunków i narzędzi działania oraz rozstrzygnięcia wielu dylematów, z którymi obecnie boryka się polska energetyka. Mam nadzieję, że wspólnie z branżą uda się nam zrealizować postawione cele.

 

Projekt "Polityki energetycznej Polski - Strategia do 2030 roku" znajduje się pod adresem www.mg.gov.pl