Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
9 września 2008 r.
in english
Technologie dla węgla brunatnego
Poltegor-Instytut we współpracy z uczelniami i instytutami badawczymi opracował wariantowe scenariusze rozwoju technologicznego i wykorzystania krajowych zasobów węgla brunatnego.
Poltegor-Instytut w istotnym udziale uczestniczył w powstaniu w Polsce nowoczesnego przemysłu górniczo-energetycznego, wytwarzającego około 35% krajowej produkcji najtańszej energii elektrycznej. Wspólnie z pracownikami nauki, biur projektowych i przemysłu opracowaliśmy pierwsi w świecie zintegrowany system wydobywczy koparki - taśmociągi - zwałowarki (KTZ) i zautomatyzowany system sterowania, który stanowi podstawę wydobycia węgla brunatnego, konkurencyjnego w stosunku do innych paliw.
Opracowane przez Poltegor-Instytut perspektywiczne koncepcje technologii udostępnienia i wykorzystania zasobów węgla brunatnego przewidują możliwość wytwarzania energii elektrycznej bez emisji CO2, gazu syntezowego, wodoru i paliwa płynnego.
Opracowywane obecnie scenariusze technologicznego rozwoju wskazują na duże możliwości zasobowe węgla brunatnego, które stwarzają warunki optymalnego wyboru ścieżek rozwojowych udostępniania złóż oraz technologii przetwarzania węgla brunatnego z zastosowaniem najnowszych osiągnięć w zakresie wyeliminowania emisji CO2 i wytwarzania wodoru - paliwa przyszłości. Określono występujące uwarunkowania środowiskowe, niezbędny rozwój technologii i wyposażenia oraz podniesienia poziomu organizacji procesów wytwórczych i zarządzania.
Przedstawiono kilka wariantów rozwoju w zakresie wyboru priorytetu udostępniania złóż z licznego udokumentowanego zbioru oraz technologii przetwarzania węgla brunatnego na energię. Zrealizowane opracowanie w ramach projektu Foresight, finansowane w części z funduszy Unii oraz środków własnych jednostek badawczych i wspomagane finansowo przez przemysł, stworzyło podstawy do uruchamiania prac badawczo-rozwojowych, projektowych i przygotowawczych do perspektywicznego wykorzystania węgla brunatnego w bezodpadowej nowoczesnej i ekonomicznej technologii, która powinna mieć znaczący wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. n
51-616 Wrocław, ul. Parkowa 25
tel. 071 34 88 200, fax 071 34 84 320
www.igo.wroc.pl
|