Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
18 października 2007 r.
in english
 
Projekt ten przyczynia się do zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii
Gospodarowanie odpadami w Łodzi
Łódź stawia na kompleksowe rozwiązania dotyczące gospodarki odpadami. Już w 1994 roku uruchomiony został program "Selektywna zbiórka odpadów na terenie Miasta Łodzi", w ramach którego stworzono sieć tzw. wysepek ekologicznych, czyli miejsc, gdzie umieszczono kolorowe pojemniki na surowce wtórne - papier, szkło, tworzywa sztuczne. W chwili obecnej takich punktów jest w mieście blisko 700.

W 2003 roku uruchomiono pilotażowy program segregacji metodą workową "u źródła" tj. w gospodarstwach domowych w wybranych osiedlach zabudowy jednorodzinnej, a następnie w 2004 roku w osiedlu zabudowy wielorodzinnej. Segregacji poddawane były odpady mające wartość surowcową oraz odpady biodegradowalne. Taka metoda segregacji okazała się bardziej efektywna w porównaniu ze zbiórką surowców w pojemnikach umieszczonych w "wysepkach ekologicznych". Pilotaż umożliwił przygotowanie systemu selekcji odpadów komunalnych w całym mieście. Zadbano również o przeprowadzenie odpowiedniej akcji promocyjno-informacyjnej dotyczącej segregacji odpadów. Efektem jest stopniowe zwiększenie ilości segregowanych odpadów oraz poprawa czystości frakcji.
W 2004 roku przyjęto do realizacji "Plan Gospodarki Odpadami dla Miasta Łodzi - PGO-Łódź", który określił cele i kierunki działań w gospodarce odpadami do 2014 roku, w tym cel podstawowy - redukcję ilości wytwarzanych odpadów oraz wdrażanie nowoczesnych technologii ich odzysku. Postawiono na rozwijanie selektywnej zbiórki odpadów i rozwój nowoczesnej infrastruktury do zagospodarowania odpadów komunalnych z zastosowaniem najnowszych technologii i rozwiązań logistycznych. Od 1.01.2007 roku zgodnie z nowym "Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi" wprowadzony został obowiązek segregowania odpadów "u źródła" nałożony na właścicieli nieruchomości. Równolegle miasto zorganizowało kampanię informacyjno-edukacyjną, promującą selektywną zbiórkę odpadów, na którą pozyskano środki z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach projektu "Gospodarka odpadami komunalnymi w Łodzi". Aby dotrzeć do różnych grup mieszkańców, działania edukacyjne prowadzone były przy wykorzystaniu różnorodnych technik marketingowych. Były zorganizowane prelekcje w szkołach, konkursy, imprezy plenerowe, spoty w mediach, billboardy informacyjne umieszczone przy ulicach, powstały kalendarze, a nawet maskotka "Śmieciak". Informacje o selektywnej zbiórce są zamieszczane na specjalnej stronie serwisu internetowego www.czystemiasto.lodz.pl.
Ze środków pomocowych UE możliwe było również wyposażenie miasta w pojemniki na odpady biodegradowalne, stojaki na worki, a także przekazanie mieszkańcom promocyjnych pakietów zawierających, oprócz ulotek instruktażowych, kolorowe worki do segregacji odpadów.
Miasto stawiając na wprowadzenie najlepszych dostępnych rozwiązań i technologii z zakresu zagospodarowania odpadów wybudowało kompleks składający się z usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji - sortowni i stacji przeładunkowej odpadów, kompostowni odpadów roślinnych oraz składowiska balastu.
Celem powstania kompleksu jest zmniejszenie ilości składowanych odpadów, w tym biodegradowalnych, przez ich segregację oraz kompostowanie, jak również odzysk surowców do powtórnego przerobu, a także ograniczenie transportu odpadów na duże odległości.
Nowo wybudowana sortownia ma wydajność 82 500 t/rok, co pozwoli na przesortowanie 60% odpadów komunalnych z terenu miasta. Balast pozostały po segregacji składowany jest na wybudowanym w pobliżu sortowni składowisku o chłonności 800 000 m3, spełniającym najwyższe standardy stawiane tego typu instalacjom. Rozbudowana została także kompostownia odpadów zielonych z zastosowaniem technologii przyspieszonego kompostowania w biokontenerach, której wydajność to 19 000 t/rok. Dzięki temu proces powstawania kompostu uległ trzykrotnemu skróceniu w stosunku do tradycyjnego kompostowania pryzmowego. Całkowity koszt projektu to ponad 19 mln euro, z czego pomoc finansowa Funduszu Spójności UE wyniosła 60%. Kolejną inwestycją korzystną dla środowiska naturalnego, którą miasto zamierza realizować, jest budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów w połączeniu z odzyskiem energii. Obecnie wysokie standardy stawiane tego typu inwestycjom i innowacyjne pomysły projektowe sprawiają, że termiczne przekształcanie chroni środowisko zapewniając niższe emisje gazów cieplarniach w porównaniu ze składowaniem, kompostowaniem czy przerabianiem beztlenowym odpadów, poza tym eliminuje zanieczyszczenia biologiczne ziemi, takie jak bakterie czy wirusy, skażenia gleby, niekontrolowane powstawanie biogazu, redukuje objętość odpadów (w tym całkowitą redukcję odpadów biodegradowalnych) i uciążliwości związane z przykrym zapachem czynnych składowisk, gdzie deponuje się odpady zmieszane. Jednocześnie jest to cenne źródło energii odnawialnej.
Ważnym elementem porządkującym gospodarkę odpadami było wprowadzenie zmian do "Wymagań dla przedsiębiorców świadczących usługi odbierania odpadów komunalnych", głównie dotyczących wskazania instalacji, do których mają być kierowane odpady. Wywóz odpadów w inne miejsce grozi utratą zezwolenia na wykonywanie działalności. Takie działanie daje miastu możliwość kontroli strumienia odpadów komunalnych. Straż Miejska prowadzi zintensyfikowane kontrole, karząc mandatami za śmiecenie na terenach publicznych i prywatnych. Dotyczy to również niszczenia elewacji budynków napisami czy niesprzątania psich odchodów. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie gospodarki odpadami i poprawy czystości. Miasto kupuje maszyny do czyszczenia i mycia chodników i placów, kosze na odpady i psie stacje na odchody czworonogów. Prowadzone są równocześnie programy skierowane do mieszkańców, które rozszerzają selektywną zbiórkę odpadów, takie jak: "Zużyte baterie", "Przeterminowane leki" - zbiórka w wyznaczonych miejscach miasta, "Zakręcone miesiące - zbieranie nakrętek od butelek PET", "Wystawka" - bezpłatne zbieranie odpadów wielkogabarytowych, "Liść" - odbiór jesienią liści zebranych przez mieszkańców i kierowanie ich bezpośrednio do kompostowni, "Zielone" - zbieranie odpadów zielonych z miejskich targowisk, które również przewożone są do kompostowni. Od 2003 r. prowadzona jest kampania informacyjna "Posprzątaj, to nie jest kupa roboty", połączona z ustawianiem psich stacji, stworzeniem psiego parku oraz szeregiem imprez promujących sprzątanie po czworonogach, np. psie wystawy i pokazy. Akcja ta zdobyła w 2006 wyróżnienie w ramach ogólnopolskiego przeglądu Związku Miast Polskich - "Kampanie informacyjne miast polskich". Organizowane są kolejne edycje Dni Recyklingu, gdzie propaguje się głównie wśród dzieci i młodzieży modę na segregację odpadów. Miasto zadbało o bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami uruchamiając "Zieloną linię" - całodobowy telefon interwencyjny, gdzie można zgłaszać wszystkie problemy i zapytania dotyczące porządku i czystości w mieście.
Trud włożony w utrzymanie porządku i selektywne zbieranie odpadów jest potrzebny, jeżeli mamy żyć w czystym mieście.
www.uml.lodz.pl
|