Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
20 listopada 2007 r.
in english
Projekt ten, współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii
Stołowa woda w warszawskich kranach
Już niebawem w warszawskich kranach będzie płynąć woda o jakości wody stołowej
Niebawem Warszawa dołączy do nielicznych miast, których mieszkańcy będą mogli cieszyć się wodą zbliżoną jakością do wody stołowej. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. przy wsparciu Unii Europejskiej, realizuje inwestycje związane z poprawą jakości wody dla Warszawy. Łączna wartość tych przedsięwzięć szacowana jest na kwotę 160 mln euro.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. od ponad 120 lat zaopatruje w wodę mieszkańców Warszawy. Każdego dnia Spółka dostarcza ok. 390 tys. m3 wody do stołecznych domów, instytucji i przedsiębiorstw. Celem Projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" jest stworzenie skutecznego systemu odbioru i oczyszczania ścieków w południowej części Warszawy oraz poprawa zarówno niezawodności dostaw, jak i jakości wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy. Planowane inwestycje umożliwią wypełnienie polskich przepisów prawa w zakresie standardów dotyczących jakości wód powierzchniowych oraz jakości wody do picia.
Dotychczas zakończono realizację Fazy I, gdzie główny ciężar zadań został skupiony na budowie kolektora dla Oczyszczalni Ścieków "Południe". Dzięki temu, od lipca 2006 r., ponad 50% ścieków z aglomeracji warszawskiej jest oczyszczane przed odprowadzaniem do Wisły. Zrealizowanym już zadaniom inwestycyjnym towarzyszą kontrakty umożliwiające przygotowanie i realizację kolejnych przedsięwzięć związanych z oczyszczaniem ścieków w stolicy, zaplanowanych w Fazie III Projektu.
Do 2010 roku planowane jest zakończenie kluczowych inwestycji związanych z poprawą jakości wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy. Plan modernizacji technologii uzdatniania wody obejmuje dwa z trzech warszawskich zakładów wodociągowych - Zakład Wodociągu Centralnego oraz Zakład Wodociągu Północnego. Na potrzeby przyszłych modernizacji technologii prowadzono kilkuletnie badania w warunkach stacji modelowych tak, aby sprawdzić, jak nowe procesy wpłyną na poprawę jakości wody.
Wzbogacenie procesu technologicznego w popularnych warszawskich Filtrach (pod taką nazwą znany jest warszawiakom Zakład Wodociągu Centralnego) o zastosowanie ozonowania pośredniego oraz filtrów węglowych pozwoli na zmniejszenie o połowę dawki dwutlenku chloru używanego do dezynfekcji wody. Jednocześnie podstawowym źródłem wody po modernizacji będą ujęcia infiltracyjne spod dna Wisły. Istotne jest również spełnianie rosnących wymagań klientów. Modernizacja technologii uzdatniania wody w Filtrach jest przedsięwzięciem kosztownym (ok. 60 mln euro), jednakże pozwoli na poprawę smaku i zapachu wody, a co ważniejsze na uzyskanie wysokiej i stabilnej jakości wody. Bezpośrednie, wymieniane powyżej, efekty modernizacji będą odczuwalne przez ponad połowę mieszkańców Warszawy oraz mieszkańców Pruszkowa i Piastowa.
Zakład Wodociągu Północnego jest najmłodszą ze stacji uzdatniania wody dla Warszawy. Budowa odległego od stolicy obiektu miała zapewnić alternatywne w stosunku do Wisły źródło wody dla mieszkańców - Jezioro Zegrzyńskie. Aby sprostać coraz ostrzejszym normom oraz rosnącym wymaganiom odbiorców, zaplanowano rozbudowanie istniejącego ciągu technologicznego o proces flotacji ciśnieniowej. Badania przydatności flotacji dla procesu uzdatniania wody prowadzone były przez ponad 11 lat. Dzięki temu można mieć pewność, iż modernizacja technologii pozwoli na zoptymalizowanie niezbędnych dawek ozonu oraz na efektywne wykorzystanie złóż węglowych. W konsekwencji wodę uzdatnianą w tej stacji będzie charakteryzować wysoka i stabilna jakość, niezależnie od parametrów wody ujmowanej z jeziora.
Warszawska sieć wodociągowa ma łączną długość ponad 3 tys. km. Aby zapewnić niezawodność dostaw oraz jak najwyższą jakość wody u odbiorców, przez cały okres istnienia wodociągów sieć jest przebudowywana i poddawana renowacji. W ramach II Fazy Projektu, korzystając z dofinansowania unijnego, przewidziano do budowy, renowacji bądź wymiany ok. 157 km magistral i sieci rozdzielczej. Do 2012 roku, zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym, Spółka wybuduje łącznie 220 km nowej sieci wodociągowej.
Jednocześnie, obok działań mających na celu zwiększenie zakresu zwodociągowania stolicy i dotyczących modernizacji technologii uzdatniania wody, Spółka wdraża komputerowe zarządzanie siecią wodociągową.
Prowadzone działania są ogromnym przedsięwzięciem zarówno pod względem technicznych, organizacyjnym, finansowym, jak i społecznym.
www.mpwik.com.pl
więcej o projekcie www.jrp.mpwik.com.pl n

|