GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Środowisko przede wszystkim

Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
27 października 2008 r.

in english

 

 

 

Projekt ten, współfinansowany
przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszania różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii

Środowisko przede wszystkim

Projekt "Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu" realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Funduszu Spójności, na podstawie Decyzji Komisji Europejskiej, wydanej w grudniu 2004 r. Dofinansowanie ze środków UE wynosi 14,5 mln euro. Beneficjentem dotacji jest Miasto Racibórz, odpowiedzialne za prawidłową realizację i rozliczenie Projektu.

W ramach realizowanych zadań przeważa budowa sieci kanalizacji sanitarnej w dzielnicach dotychczas nieskanalizowanych. Projekt obejmuje również modernizację oczyszczalni ścieków, modernizację stacji uzdatniania wody, obsługującej szpital rejonowy, budowę i modernizację sieci wodociągowych wraz z budową nowego ujęcia wody dla miasta, budowę i modernizację sieci kanalizacji deszczowej wraz z zabudową urządzeń podczyszczających wody opadowe. Zadania zostały pogrupowane w 5 kontraktów na roboty, z czego trzy zostały dotychczas zrealizowane i rozliczone. Obecnie trwają roboty na dwóch największych kontraktach: sieciowym, według "żółtej książki" FIDIC, projektowanie i wykonawstwo, oraz związane z modernizacją oczyszczalni ścieków - wg "czerwonej książki" FIDIC, wykonawstwo.

Znaczny wzrost liczby projektów infrastrukturalnych, który spowodował wzrost koniunktury na rynku usług budowlano-montażowych oraz spadek wartości euro w stosunku do złotówki, w istotny sposób wpłynął na realizację projektu. Wartość nakładów inwestycyjnych wzrosła o ok. 30% w stosunku do pierwotnych szacunków. Mimo utrudnień związanych z montażem finansowym przedsięwzięcia, podjęte zostały działania w celu wypełnienia zobowiązań nałożonych na Beneficjenta przez Komisję Europejską. W 2007 r. przeprowadzono formalną procedurę delegacji zadania obejmującego modernizację oczyszczalni ścieków na spółkę komunalną - ZWiK Sp. z o.o. Finansowanie zadania zostało zapewnione dzięki pożyczkom preferencyjnym, udzielonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W celu obniżenia rosnących kosztów wprowadzono również zmianę formuły realizacji tego zadania na Warunki Kontraktowe realizowane wg projektu Zamawiającego. Po zakończeniu etapu projektowania, w lipcu 2008 r. został zawarty kontrakt na wykonanie robót budowlanych.

Wdrożone systemy monitorowania postępu rzeczowego, bieżąca współpraca z wykonawcami i Inżynierem oraz szybkie podejmowanie działań naprawczych, w przypadku wystąpienia problemów, minimalizują ryzyko nieukończenia projektu w zakładanym terminie.

Beneficjent inicjuje także działania związane z poprawą społecznego odbioru realizowanej inwestycji. Ze względu na duży zakres robót sieciowych, wykonywanych na terenie miasta, organizowane są regularne spotkania z mieszkańcami w celu przedstawienia projektu, wkładu wspólnotowego oraz uwarunkowań związanych z realizacją. W wyniku prowadzonych działań informacyjnych inwestycja jest postrzegana pozytywnie, mimo występowania utrudnień w ruchu drogowym. Wdrożona procedura naprawy wad i usterek zgłaszanych przez mieszkańców oraz profesjonalna obsługa we współpracy z Biurem Inżyniera i Wykonawcą znacznie skróciła czas reakcji na interwencję mieszkańców.

Dodatkowym działaniem podjętym przez Beneficjenta, które spotkało się z pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców, jest stworzenie szeroko zakrojonego programu modernizacji i remontów dróg, na których prowadzone są roboty kanalizacyjne. Program w całości finansowany jest ze środków własnych i stanowi działanie komplementarne w stosunku do robót realizowanych w zakresie Projektu Funduszu Spójności.

Głównym celem projektu jest ochrona środowiska naturalnego. Przedsięwzięcia tego rodzaju mogą z jednej strony generować konieczność ponoszenia kosztów przez mieszkańców obecnie, z drugiej jednak wpisują się w zasady zrównoważonego rozwoju, którego nadrzędnymi celami społecznymi są zarówno dobrobyt (społeczny i materialny), jak i sprawiedliwość wewnątrz- i międzypokoleniowa. Sprawiedliwość międzypokoleniowa oznacza właśnie konieczność zachowania odpowiedniej jakości środowiska, w tym jego zasobów i użytków pozaekonomicznych dla przyszłych generacji w celu zaspokojenia potrzeb trwałego wzrostu gospodarczego w przyszłości.

Miasto Racibórz, które jako pierwsza gmina w Polsce uzyskało certyfikat środowiskowy ISO 14001, konsekwentnie realizuje swoją politykę ochrony środowiska i podejmuje działania w celu wdrożenia polityki zrównoważonego rozwoju na szczeblu lokalnym.

Wojciech Krzyżek
Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu (MAO)

Urząd Miasta, ul. Batorego 6, 47-400 Racibórz
tel. 032 755 06 00, fax 032 755 07 25
www.raciborz.pl/programkanalizacji