Energia - Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.
Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskiem
Poszanowanie środowiska
Na początku 2004 roku Zakład Energetyczny w Olsztynie z prawdziwą satysfakcją poinformował swoich klientów i partnerów, że spełnia wymagania normy Systemu Zarządzania Środowiskiem PN-EN-14001:1998, na co dowodu dostarczył audyt wykonany przez firmę KEMA Quality B.V. Certyfikat ISO 14001 otrzymaliśmy za gwarancje, że w sposób prawidłowy ograniczamy niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne.
Zakład Energetyczny w Olsztynie dostarcza energię elektryczną do prawie 300 tysięcy klientów na obszarze Warmii i Mazur. Jest to jeden z atrakcyjniejszych krajobrazowo i turystycznie regionów Polski, obszar odznaczający się różnorodnością i bogactwem środowiska przyrodniczego. Ponad 30% obszaru stanowią lasy.
Współpraca z ornitologami
Wieloletnie obserwacje i analiza awarii potwierdziły wcześniejsze spostrzeżenia, że ptaki stanowią jeden z czynników powodujących wyłączenia napięcia. Dlatego od lat współpracujemy z przyrodnikami, a zwłaszcza ornitologami, poszukując najlepszych sposobów ochrony ptaków i zwierząt przed skutkami kontaktu z liniami napowietrznymi. Wspólnie rozpoznaliśmy miejsca, w których najczęściej dochodzi do kolizji i zastosowaliśmy różne metody ochrony ptaków. Wiele lat temu rozpoczęliśmy budowę tzw. bezpiecznych linii energetycznych, w których instalujemy osłony ochronne na transformatorach, przenosimy odłączniki z wierzchołka słupa poniżej przewodów, wymieniamy przewody na izolowane w lasach, na obszarach zadrzewionych i w miejscach siedlisk ptaków. Na trasach przelotu ptaków montujemy tzw. kule ostrzegawcze. Na terenach objętych ochroną zmniejszyła się ilość awarii energetycznych, a zdaniem ornitologów spadła ilość kolizji ptaków. W tym zakresie korzystamy z doświadczeń krajów skandynawskich. Na terenie działania spółki bociany wybudowały 1200 gniazd na słupach energetycznych. Od lat podnosimy wybudowane gniazda na specjalne platformy, co zabezpiecza szczególnie młode ptaki przed kolizją z przewodami.
Energia ze źródeł odnawialnych
Zakład Energetyczny w Olsztynie jest większościowym akcjonariuszem spółki Elektrownie Wodne Łyna S.A., którą powołano w celu budowy sześciu elektrowni wodnych. Spółkę tworzą gminy, przez które przepływa największa rzeka regionu Łyna. Pierwsza elektrownia rozpoczęła pracę w 2002 roku. Trwa przygotowanie inwestycyjne następnej hydroelektrowni. ZEO SA eksploatuje cztery przedwojenne elektrownie wodne. Razem z 40 prywatnymi elektrowniami wodnymi, jednej na biogaz i jednej na trociny, produkcja czystej energii elektrycznej stanowi 1,5% zapotrzebowania województwa. Roczna produkcja energii elektrycznej w elektrowniach wodnych (waha się od 15 000 do 25 000 MWh) oszczędziła środowisko przed spaleniem około 7 000 ton węgla.
Po uruchomieniu pozostałych elektrowni wodnych produkcja tzw. zielonej energii zwiększy się do 5%.
Nowe technologie i odpady
Od 7 lat nasze transformatory 15/0,4 kV zamiast oleju transformatorowego wypełniane są płynem R-temp ulegającym biodegradacji w przypadku wycieku. Ponadto na zamówienie spółki polski producent transformatorów 110/15 kV wykonał sześć jednostek wypełnionych płynem elektroizolacyjnym MIDEL, nieszkodliwym dla środowiska, ponieważ ulega on całkowitej biodegradacji. Płyny biodegradowalne zamiast oleju spółka zastosowała jako pierwszy i jak dotąd jedyny zakład energetyczny w Polsce.
Zmniejszenie wpływu na środowisko uzyskujemy poprzez segregację odpadów powstających w procesie funkcjonowania spółki. W obiektach spółki segreguje się szkło, metal, papier, baterie, drzewo, ceramikę, tworzywa sztuczne, oleje, lampy rtęciowe itp. Wywóz posegregowanych odpadów prowadzą specjalistyczne firmy zajmujące się utylizacją lub pracownicy - do najbliższego punktu skupu złomu lub makulatury. W kosztach robót budowlanych lub remontowych ujęte są kwoty przeznaczone na utylizację i zagospodarowanie odpadów.
Analizujemy i staramy się racjonalnie wykorzystywać materiały i media typu gaz, energia elektryczna i cieplna, woda.
Spełniamy wymogi środowiskowe. Doskonalimy system zarządzania środowiskiem w zakresie i stopniu ekonomicznie uzasadnionym. Podnosimy świadomość wśród pracowników spółki oraz firm kooperujących.
W związku z wprowadzeniem ISO 14001 określiliśmy obszary, w których spółka ma wpływ na środowisko, następnie dzięki nakładom finansowym i organizacyjnym ograniczyliśmy wpływ negatywny. Procesy te są monitorowane i udoskonalane zgodnie z ustalonymi celami i polityką jakościową.
Grażyna Banasiewicz-Burdal
Zakład Energetyczny S.A. w Olsztynie
10-950 Olsztyn, ul. Kościuszki 83
e-mail: [email protected]
www.zeo.olsztyn.pl
|