GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 15 lat partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

Modernizacja oczyszczalni ścieków

Energia - Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
21 grudnia 2005 r.

in english

 

 

MPWiK w Lublinie Sp. z o.o.

Modernizacja oczyszczalni ścieków

Wypowiedź Andrzeja Pruszkowskiego, prezydenta Lublina

Początki budowy oczyszczalni ścieków na lubelskim Hajdowie to połowa lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a więc czasy dość zamierzchłe. Iwestycja ta, mówiąc delikatnie, nie budziła entuzjazmu lublinian, szczególnie mieszkających w tym rejonie miasta. Zasadniczym powodem sprzeciwu był fakt, że funkcjonująca stara oczyszczalnia spełniała wprawdzie dopuszczalne normy, ale... przedwojenne. Oznaczało to faktycznie niemałą uciążliwość obiektu dla otoczenia i ludzie obawiali się, że kolejny obiekt tę uciążliwość zwiększy.

Jednak za nową oczyszczalnią przemawiała jej technologia - miał to być obiekt bardzo na tamtą epokę nowoczesny, z urządzeniami zaawansowanymi technologicznie, wytwarzanymi w NRF. Budowanie zaś oczyszczalni właśnie w tym rejonie - ze względu na rzeźbę terenu w Lublinie - było najbardziej uzasadnione.

Rozbudowa, a właściwie modernizacja naszej oczyszczalni ścieków trwa i ma na celu zarówno zmniejszanie jej uciążliwości dla otoczenia, jak i podniesienie szybkości i skuteczności oczyszczania ścieków. Warto podkreślić, że inwestowanie w naszą oczyszczalnię ma znaczenie wykraczające poza nasze miasto. Już teraz bowiem obiekt na Hajdowie oczyszcza ścieki ze Świdnika i okolicznych gmin, a modernizacja pozwoli na przyjęcie ścieków z terenów następnych, między innymi z Głuska, Konopnicy i Jastkowa.

Pozyskiwanie środków z funduszy europejskich było początkowo wspólnym zadaniem Miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. Teraz ta spółka gminy zajmuje się tym sama, jako że Miasto przekazało jej uprawnienia beneficjenta. Jest to firma dysponująca ogromną wiedzą i doświadczeniem, energiczna i nowoczesna, w której myślenie ekonomiczne i ekologiczne stanowią dwa aspekty tej samej całości.

Miasto ubiega się o kolejne środki z Unii Europejskiej, nie czekając na zakończenie tej czy jakiejkolwiek innej inwestycji. Jeśli idzie o projekty związane ściśle z ochroną środowiska, to zamierzamy zdobyć pieniądze unijne na inwestycję służącą odgazowywaniu składowiska odpadów komunalnych w Rokitnie w gminie Lubartów oraz na budowę zakładu gospodarki odpadami z linią sortowniczą i zakład dynamicznej kompostowni.

Generalnie traktujemy te starania o środki jako proces, który musi trwać nieprzerwanie, w którym zasadą jest konsekwentne trzymanie ręki na pulsie: zestawianie potrzeb z możliwościami i uporczywe poszukiwanie tych drugich, konstruowanie i składanie wniosków, walka o ich wygraną... W dużej mierze od tej właśnie sfery naszych działań zależy sukces rozwojowy naszego miasta, jego być albo nie być w przyszłej Europie. n

Lubelską Oczyszczalnię Ścieków "Hajdów" oddano do użytku na początku lat 90., w czasie głębokich przemian ustrojowych i gospodarczych w kraju. Oczyszczalnia miała obsługiwać aglomerację lubelską oraz sąsiadujący Świdnik. Jej budowę rozpoczęto w połowie lat 70. Ciągnąca się latami inwestycja, nowe przepisy, wprowadzające coraz wyższe wymagania w zakresie ochrony środowiska, a także ujawnione błędy konstrukcyjne i wykonawcze oraz niska jakość wielu urządzeń instalowanych podczas wieloletniej budowy oczyszczalni sprawiły, że natychmiastowa modernizacja oczyszczalni okazała się konieczna.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, eksploatujące oczyszczalnię na Hajdowie, prace przygotowawcze do modernizacji rozpoczęło na początku lat 90. Głównym problemem, jaki należało rozwiązać, było nieprzystosowanie oczyszczalni do wymogu usuwania ze ścieków substancji biogennych, tj. azotu i fosforu. Wymagały tego nowe przepisy krajowe i unijne. Należało więc opracować koncepcję przebudowy, wyszukując najlepsze, nadające się do zastosowania w już eksploatowanej oczyszczalni, rozwiązania.

W 1992 r. MPWiK w Lublinie podjęło, wspólnie z Politechniką Lubelską działania, w ramach których wykonano analizę czynników, wpływających na proces oczyszczania ścieków oraz przebadano w skali półtechnicznej nowe założenia technologiczne. Pozytywne wyniki badań dały podstawę do stwierdzenia, że nowe rozwiązanie spełni wymagania mających wkrótce wejść w życie przepisów w zakresie ochrony środowiska. Jednocześnie wyniki te posłużyły do wykonania "Koncepcji programowej modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków w Lublinie-Hajdowie w zakresie gospodarki ściekowej". Po wykonaniu koncepcji przystąpiono do realizacji projektów technicznych planowanej inwestycji. W celu maksymalnego zmniejszenia nakładów inwestycyjnych na realizację tego zadania, przyjęto rozwiązania, które w dużym stopniu wykorzystywały istniejące już obiekty i rurociągi technologiczne oczyszczalni.

Ze względu na wysokie koszty planowanej inwestycji, rozpoczęto starania o zewnętrzne środki finansowe. Zdołano pozyskać dotacje z budżetu miasta Lublina oraz z Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska (na automatyzację procesu oczyszczania ścieków), a także pożyczki z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

W momencie pojawienia się możliwości pozyskiwania środków z funduszy przedakcesyjnych, niezwłocznie - po wydaniu przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenia o ustanowieniu programu ISPA, w sierpniu 1999 - Urząd Miejski w Lublinie, wspólnie z MPWiK, rozpoczął starania o zdobycie środków finansowych z tego źródła na kolejne etapy modernizacji oczyszczalni Hajdów. Miasto upoważniło MPWiK do pełnienia w jego imieniu funkcji beneficjenta. We wniosku założono, że z ISPA finansowane będą kolejne etapy modernizacji. Jednocześnie poszerzono wniosek o cały sektor gospodarki osadowej na Hajdowie. Dotychczas osady są odwadniane mechanicznie na prasach taśmowych, a następnie składowane na przystosowanych do tego lagunach.

Memorandum Finansowe, uzgodnione pomiędzy Komisją Europejską a Rzecząpospolitą Polską, przyznające na lubelski projekt środki pomocowe w ramach ISPA, podpisano 20 września 2002 roku. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel, jako swój wkład 9 690 000 euro. Stanowi to 60% kosztów kwalifikowanych projektu, które w całości oszacowano na kwotę 16 150 000 euro.

Zgodnie z podpisanym Memorandum i procedurami funduszu ISPA, przygotowano dokumentację przetargową dla trzech przetargów międzynarodowych:

  • Inżynier Kontraktu - kontrakt na usługę prowadzenia nadzoru technicznego nad realizacją kontraktów wykonawczych. Zgodnie z procedurami określonymi w czerwonym FIDIC-u, Inżynier Kontraktu jest wyznaczonym przez zamawiającego kompetentnym podmiotem, który mogąc wydawać polecenia wykonawcy, w imieniu zamawiającego, m.in. nadzoruje realizację przedsięwzięcia i przygotowuje dla niego sprawozdania rzeczowe i finansowe;
  • Modernizacja oczyszczalni ścieków (realizowana wg czerwonego FIDIC-a) - kontrakt obejmujący kontynuację realizacji redukcji związków biogennych (modernizacja bloków komór nitryfikacji i denitryfikacji nr 3, 4 i 5, modernizacja przewodów sprężonego powietrza do bloków komór 3, 4 i 5, modernizacja przepompowni osadu recyrkulowanego, budowa pompowni pośredniej ścieków, przebudowa osadników wstępnych nr 3, 4 i 5 na komory beztlenowe, przebudowa zagęszczacza osadu na fermenter), modernizacja przewodów technologicznych, budowa kanałów teletechnicznych i światłowodowych, modernizacja osadników wtórnych);
  • Zagospodarowanie osadów ściekowych - kontrakt obejmujący zaprojektowanie oraz budowę kompletnej stacji termicznego suszenia osadu odwodnionego, w zakres którego wchodzą: zespół budynków tworzących stację wraz z instalacją technologiczną, redukującą uwodnienie powstałego osadu, system redukcji odorów z biofiltrem dla istniejącego obiektu stacji odwadniania osadów i dla nowej stacji termicznego suszenia, obiekty pomocnicze - zbiorniki buforowe osadu odwodnionego, silosy do magazynowania osadu wysuszonego, infrastruktura (drogi wewnętrzne, sieć dosyłowa gazu ziemnego, przyłącze wodociągowe, kanalizacyjne, energetyczne). Kontrakt realizowany będzie wg żółtego FIDIC-a, tzn. wykonawca zobowiązany jest do zaprojektowania i wybudowania obiektów i urządzeń.

Pierwsze dwa przetargi przygotowano i przeprowadzono w oparciu o przepisy unijne.

1 lipca 2004 r. wprowadzono na teren oczyszczalni - na plac budowy - Inżyniera Kontraktu, którym zostało Konsorcjum firm Dahlem (Niemcy) i Prochem S.A. (Polska).

Oferent wybrany w przetargu na kontrakt "Modernizacja oczyszczalni ścieków" - Konsorcjum Mostostal Siedlce i WTE Wassertechnik GmbH oraz WTE Wassertechnik (Polska) rozpoczął prace budowlane 30 sierpnia 2004. Aktualnie zaawansowanie robót budowlanych w realizacji tego kontraktu wynosi około 30%.

Wkrótce rozpoczniemy realizację kolejnego etapu modernizacji, którego celem jest rozwiązanie problematyki gospodarki osadowej. W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, dokumentację przetargową przystosowaliśmy do prawa polskiego. Przetarg jest obecnie w fazie oceny ofert i mamy nadzieję, że wykonawca rozpocznie realizację na początku 2006 roku.

Mając doświadczenie w korzystaniu ze środków unijnych, MPWiK w Lublinie złożyło niedawno wstępny wniosek do Funduszu Spójności o dofinansowanie rozbudowy i modernizacji systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W ostatnich dniach złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projektu "Dezodoryzacja oczyszczalni i efektywniejsze wykorzystanie biomasy". Jednym z efektów tego przedsięwzięcia będzie znaczne ograniczenie emisji odorów do otoczenia.

Danuta Bajer
kierownik projektu

Tomasz Jan Białopiotrowicz
Biuro Funduszy Pomocowych MPWiK w Lublinie