GEOLAND Consulting International Sp. z o.o. (EMM)
Partner dla Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Harmonogram   Ksiega Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

Elektrownia "Rybnik" S.A. już wkrótce prywatna
ENERGIA XVIII - Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 222 (5387) 22 września 1999 r.

Elektrownia "Rybnik" S.A. już wkrótce prywatna
Prywatyzacja polskiej energetyki

Prywatyzacja dużych przedsiębiorstw energetycznych prowadzona na znaczną skalę przez Ministerstwo Skarbu Państwa stanowić będzie o powodzeniu wszystkich przemian dokonujących się w polskiej energetyce.

Pierwsze nadzieje związane z zakrojoną na szeroką skalę prywatyzacją sektora pojawiły się w 1996 roku wraz z pilotażowym programem przygotowania wybranych polskich firm energetycznych do prywatyzacji. Arthur Andersen został wtedy zaangażowany przez USAID oraz Bechtel do przygotowania studiów przedprywatyzacyjnych trzech zakładów energetycznych - Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A., Energetyki Poznańskiej S.A. oraz Zakładu Energetycznego Toruń S.A., a także jedynego przedstawiciela sektora wytwarzania - Elektrowni "Rybnik" S.A. Prace objęły przygotowanie wstępnych analiz finansowo-ekonomicznych, wycen wartości spółek oraz opracowanie wstępnych koncepcji prywatyzacji. Sam program zwieńczyła konferencja na temat prywatyzacji polskiej elektroenergetyki zorganizowana w Warszawie, 3 marca 1998 roku. Doświadczenia w prywatyzacji polskiej energetyki były w tamtym okresie ubogie, ograniczały się bowiem do jedynej zakończonej sukcesem sprzedaży Elektrociepłowni Kraków S.A. oraz prób prywatyzacji kilku innych zakładów. Jak pokazała rzeczywistość, na faktyczne rozpoczęcie prywatyzacji sektora musieliśmy czekać jeszcze rok.

30 marca 1999 roku podpisano umowę sprzedaży 20% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. W 1999 r. zadecydowano o prywatyzacji Zespołu Elektrociepłowni Wrocław S.A. w drodze oferty publicznej, a także sprzedaży inwestorom strategicznym Elektrociepłowni Warszawskich S.A., Zespołu Elektrociepłowni Wybrzeże S.A., Elektrowni im. T. Kościuszki w Połańcu S.A. oraz Elektrowni "Rybnik" S.A. Oczekuje się, że jeszcze w roku bieżącym rozpocznie się prywatyzacja elektrociepłowni w Białymstoku, Toruniu i Tychach, a także nastąpi dokończenie prywatyzacji Elektrociepłowni Będzin S.A. W chwili obecnej, sektor wytwórczy oczekuje na decyzje właściciela odnośnie kompleksowego programu prywatyzacji pozostałych wytwórców. Wydaje się, że od prywatyzacji polskiej energetyki nie ma już odwrotu.

Prywatyzacja Elektrowni "Rybnik" S.A.

Elektrownia "Rybnik" S.A. jest jednym z czołowych polskich producentów energii elektrycznej. Pod względem wielkości sprzedaży energii elektrycznej zajmuje pierwszą pozycję wśród polskich wytwórców bazujących na węglu kamiennym. Składa się z ośmiu bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym i wyposażonych w instalacje odsiarczania spalin. Chłodzenie czterech bloków zapewnia specjalnie do tego celu stworzony zbiornik wodny. Lokalizacja elektrowni oraz umiejętnie przeprowadzona restrukturyzacja wewnętrzna i zewnętrzna przedsiębiorstwa przyczyniły się do uzyskania przezeń czołowej pozycji w rankingu polskich elektrowni także pod względem poziomu jednostkowych kosztów wytwarzania. Dowodem uznania szczególnej pozycji i dobrego przygotowania firmy była decyzja rządu o rozpoczęciu prywatyzacji elektrowni.

W dniu 27 sierpnia 1999 roku w trzech dziennikach biznesowych: "Rzeczpospolita", "Financial Times" oraz "Handelsblatt" minister Skarbu Państwa wystosował publiczne zaproszenie do rokowań w sprawie zakupu akcji Elektrowni "Rybnik" S.A. w liczbie nie mniejszej niż 10% kapitału akcyjnego. Uprawnionym pracownikom elektrowni przysługuje prawo nabycia do 15% akcji elektrowni, zaś 5-proc. pakiet akcji Skarb Państwa zachowuje na cele reprywatyzacji. Począwszy od 3 września inwestorzy zainteresowani podjęciem rokowań zgłaszają się do Arthur Andersen, gdzie po przedstawieniu odpowiednich dokumentów korporacyjnych, otrzymują Memorandum Informacyjne Elektrowni "Rybnik" S.A. oraz niezbędne informacje dotyczące procedury rokowań, jak i struktury ofert wstępnych.

Dnia 28 września br. upływa termin złożenia wstępnych ofert na zakup akcji elektrowni. Oczekuje się, że najpóźniej do 8 października 1999 roku nastąpi wybór tzw. krótkiej listy kilku oferentów, z którymi podjęte zostaną dalsze rozmowy.

Arthur Andersen

W procesie sprzedaży akcji Elektrowni "Rybnik" S.A. doradcą ministra Skarbu Państwa jest Arthur Andersen, firma obecna na naszym rynku od samego początku kształtowania się w Polsce gospodarki wolnorynkowej. Dzięki dobrej organizacji i dużemu doświadczeniu Arthur Andersen proces prywatyzacji Elektrowni "Rybnik" S.A. przebiega w wyjątkowo szybkim tempie. Prace nad analizami przedprywatyzacyjnymi rozpoczęto pod koniec kwietnia 1999 roku, zaś publiczne zaproszenie do rokowań opublikowano już cztery miesiące później. W chwili obecnej Arthur Andersen zatrudnia w Warszawie oraz biurach regionalnych ponad 650 osób i oferuje szeroki zakres usług doradczych w zakresie doradztwa finansowego, operacyjnego, podatkowego i księgowego, w zakresie systemów informatycznych, a także prawnego poprzez stowarzyszoną kancelarią prawniczą "G.Domański, D.Szubielska i Wspólnicy Spółka Komandytowa".

Arthur Andersen Corporate Finance ("AACF") posiada znaczne doświadczenie w pełnieniu roli wiodącego doradcy finansowego oraz koordynatora działań doradców prawnych, księgowych i innych uczestniczących w procesach sprzedaży i zakupów spółek. AACF pełnił rolę wiodącego doradcy w procesach sprzedaży i zakupów takich spółek jak m.in.:

  • Fabryka Łożysk Tocznych Iskra S.A.,
  • Delecta S.A.,
  • Dom-Plast S.A.,
  • Polski Bank Inwestycyjny S.A. i Prosper Bank S.A.,
  • Kotlin Sp. z o.o.,
  • Huta Szkła Antoninek Sp. z o.o.,
  • Big-Fish S.A.,
  • AB S.A.,
  • Bank Energetyki S.A.,
  • WSM Krotoszyn S.A.

Dodatkowo, w ramach konsorcjów prywatyzacyjnych, firma uczestniczyła w tak dużych projektach, jak oferty publiczne KGHM S.A., Telekomunikacji Polskiej S.A., Pafawag S.A., a w chwili obecnej zaangażowana jest w prace związane z prywatyzacją Polskiego Koncernu Naftowego S.A.

Arthur Andersen posiada wyjątkowo szerokie doświadczenia w naszym kraju i na świecie w doradztwie dla przedsiębiorstw sektora elektroenergetycznego. Od wielu lat jest obecny w polskiej branży elektroenergetycznej. Wśród klientów Arthur Andersen znalazły się takie firmy sektora, jak m.in. Elektrownia Siersza, Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny, Elektrownia Połaniec, Elektrownia Łaziska, Zakład Energetyczny Toruń. Z doradztwa Arthur Andersen korzystają także inwestorzy zagraniczni, którzy rozważają inwestycje w polską energetykę.

Współpraca Arthur Andersen z Elektrownią "Rybnik" S.A. trwa już wiele lat i obejmuje wiele obszarów doradztwa operacyjnego, strategicznego, finansowego, podatkowego oraz badanie sprawozdań finansowych.