GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
Partner dla Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
Dodatki w wersji online:  Jak szukać?
--
 
 

Nowoczesne i niezawodne produkty ABB dla przemysłu energetycznego

Energia XXVIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 218 (5991) 18 września 2001 r.

ABB Zwar jest tradycyjnym dostawcą na rynek polski aparatury wysokiego i średniego napięcia do przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Osiemdziesięcioletnie doświadczenie firmy w połączeniu z nowoczesnymi technologiami gwarantują wysoką jakość i niezawodność naszych produktów.

Konkurencyjność na rynku międzynarodowym wymaga wsparcia kadry naukowej. Ścisła współpraca z ośrodkami badawczymi w ABB przynosi wymierne korzyści. ABB Zwar S.A. współdziała oraz prowadzi wspólne projekty z ośrodkami badawczymi w: Krakowie, Vaasa (Finlandia), Daettwil (Szwajcaria). Wymiana doświadczeń pomiędzy fabrykami na całym świecie stała się codzienną praktyką.

Wymagania konkurencyjności oraz dążenie do ciągłej poprawy spowodowały zaimplementowanie norm jakościowych ISO serii 9000. Jako kontynuację wprowadzono normę ISO serii 14000. Nadanie certyfikatu przez firmę certyfikującą DQS oraz pozytywne wyniki auditów sprawdzających dowiodły, iż procedury produkcyjne oraz projektowe stosowane w firmie spełniają wymagania powyższych norm. Przetwórstwo żywic nie jest procesem zanieczyszczającym środowisko w stopniu znacznym. Jednakże wymagania norm serii ISO 14000 oraz wewnętrzne wytyczne w grupie ABB wymagają stosowania zaostrzonych wymagań związanych z ochroną środowiska.

Nowy przekładnik napięciowy

Jednym z najważniejszych projektów prowadzonych obecnie w ABB Zwar jest nowy wspólny przekładnik napięciowy: UMZ 12, UMZ 12-1, UMZ 12-1F, UMZ 17, UMZ 17-1, UMZ 17-1F, UMZ 24, UMZ 24-1, UMZ 24-1F.

Zgodnie ze strategią grupy produkcja przekładników napięciowych do 24 kV została umiejscowiona w Polsce. Od stycznia br. ABB Zwar S.A. w Przasnyszu jest głównym dostawcą tego typu wyrobów.

W celu uzupełnienia oraz dostosowania rodziny przekładników napięciowych do rożnych wymagań klientów, rodzina ma być docelowo rozszerzona o nowe wykonania.

Nowa rodzina przekładników prądowych średniego napięcia

W tym roku zakończony został projekt nowej rodziny przekładników prądowych: IMZ12, IMZ 17.5, IMZ 24, IBZ12a, IBZ17.5a, IBZ12b, IBZ17.5b, IBZ24b. Celem tego projektu było zastąpienie dotychczas produkowanych wyrobów poprzez nowe konstrukcje. Zastosowanie metody APG - zalewania ciśnieniowego - oraz nowe rozwiązania powinny skutkować lepszymi parametrami oraz obniżyć koszty wytworzenia.

Mandolino - IP 24

Następnym bardzo ważnym projektem jest przekładnik prądowy IP 24 - Mandolino. Przekładnik stosowany często w wielu konstrukcjach rozdzielnic był brakującym elementem w ofercie ABB Zwar. Wprowadzenie go do oferty stwarza ogromną możliwość powiększenia eksportu.

Przekładniki napowietrzne WN

W ABB Zwar opracowano i wdrożono do produkcji kilka nowych konstrukcji przekładników napowietrznych. Wszystkie nowe rozwiązania charakteryzują się spełnieniem rozpoznanych wymagań klientów oraz znacznym zmniejszeniem zużycia materiałów, co ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Między innymi opracowano przekładniki prądowy i napięciowy z przeznaczeniem do punktów rozliczeniowych w sieciach rozdzielczych o napięciu do 20 kV. Przykładowo - przekładnik napięciowy jest trzykrotnie lżejszy od produkowanego wcześniej. W 1998 r. we współpracy z Politechniką Łódzką i Centrum Badawczym ABB w Krakowie opracowano przekładnik kombinowany o rozwiązaniu tradycyjnym (prądowy i napięciowy we wspólnej obudowie) dla sieci 110 kV. Przekładnik ten nagrodzono Pucharem im. Kazimierza Szpotańskiego na Targach Energetycznych w Bielsku-Białej ENERGETAB 1998.

W bieżącym roku zakończono prace rozwojowe i zaczęto wdrażać do produkcji komplet nowoczesnych rozwiązań przekładników dla sieci 110 kV - przekładnik prądowy, napięciowy i kombinowany. Te przekładniki mogą być wykonywane w wysokiej klasie dokładności 0,1 oraz w izolatorach kompozytowych. Przekładniki prądowy i kombinowany są konstrukcji głowicowej i dzięki temu mają bardzo dużą wytrzymałość zwarciową powyżej 60 kA. Przekładnik prądowy został zgłoszony do konkursu na Targach ENERGETAB 2001. Konstrukcje i technologie produkcji tych przekładników zostały opracowane przez pracowników Biura Technicznego ABB Zwar w Warszawie.

Ograniczniki przepięć

Bieżący rok przynosi duże zmiany w zakresie produkcji ograniczników przepięć. W ramach prowadzonej unifikacji produktowej w całej Grupie ABB w zakładzie ABB Zwar w Przasnyszu zlokalizowane zostało centrum produkcyjne ograniczników przepięć niskiego napięcia. W sierpniu br. rozpoczęliśmy produkcję nowego (wspólnego dla całej Grupy ABB) ogranicznika przepięć typu LOVOS, który na rynku polskim oznaczony będzie "GX0 - LOVOS" i zastąpi produkowany dotychczas GX0. Ten nowy typ ogranicznika uwzględnia w swojej konstrukcji rozpoznane dotychczas życzenia naszych klientów, najnowsze osiągnięcia w technologii, a także wymagania najnowszych norm.

W zakresie ograniczników przepięć średnich napięć zamierzamy do końca br. zaprzestać produkcji wszystkich "starych" typów, tj.: GX2, GX3A, GX4, GXC, GXD, GXE, GXS, GXR. Nadal produkowany będzie natomiast - uruchomiony w ub. roku POLIM D...N w zakresie napięć od 4 do 24 kV.

W zakresie ograniczników przepięć wysokiego napięcia również zamierzamy zaprzestać produkcji wszystkich "starych" typów, tj.: GXA, GXAS, GXB. Natomiast pozostanie w produkcji uruchomiony na początku br. ogranicznik PEXLIM R-U w zakresie napięć niezbędnym dla sieci 110 kV.

Wszystkie potrzeby klientów zaspokajane dotychczas przez wycofywane konstrukcje będziemy realizować proponując inne nowoczesne ograniczniki przepięć - znajdujące się w portfelu produktowym Grupy ABB.

Przewoźne stacje kontenerowe

Stacje ST7 są stacjami prefabrykowanymi, wykonanymi w postaci bloków, gotowymi do posadowienia na utwardzonym podłożu lub fundamencie.

Obudowy poszczególnych bloków wykonane są z odpornej na korozję blachy typu ALUZINC grubości 2 mm. Dodatkowo elementy ram wsporczych wykonuje się z blach ocynkowanej grubości 3 mm. Elementem wykańczającym jest pokrycie farbą proszkową w kolorze RAL 7032.

Każda stacja zawiera trzy podstawowe bloki:

  • blok rozdzielni 36 kV,
  • transformator 36/6 lub 36/12 kV,
  • blok rozdzielni 12 kV.

Każdy z bloków jest indywidualnie konfigurowany pod kątem spełnienia wymagań użytkownika. Dotyczy to zarówno schematu elektrycznego obwodów głównych, jak też typu zastosowanej aparatury, rodzaju zabezpieczeń, rodzaju izolacji transformatorów, itp. W każdej wersji stacje posiadają rozdzielnice dwuczłonowe z przegrodami metalowymi typu ZS3 dla 36 kV i ZS8 dla 12 kV w pełni łukochronne.

Stacje dostosowane są do zdalnego przekazywania sygnałów sterowania, pomiarów i automatyki. Mając na uwadze, że już niedługo może nam realnie "zagrozić" absolutna konieczność pełnej zgodności z normami i dyrektywami UE (w tym np. European Machine Directive), ABB Zwar SA przy konstruowaniu tych rozdzielnic poświęcił szczególnie dużo uwagi zagadnieniom bezpieczeństwa. Zastosowano aż 11 blokad mechanicznych i elektrycznych, które wykluczają powstanie niebezpieczeństwa wskutek pomyłki operatora. Rozdzielnice są ponadto w pełni łukochronne, tzn. że nawet jeśli w rozdzielnicy powstanie zwarcie, którego efekt jest porównywalny do wybuchu, to człowiek stojący przy rozdzielnicy nie poniesie żadnego uszczerbku (nie może oderwać się żaden element, zaś gazy wybuchowe znajdują ujście na zewnątrz specjalnymi kanałami).

Tradycyjnym rynkiem zbytu stacji ST7 jest przemysł wydobywczy ropy naftowej Rosji, jak również krajowa energetyka zawodowa i kopalnie węgla brunatnego. W bieżącym roku ABB Zwar dostarczył między innymi dwie stacje pojedyncze 36/12 kV dla KWB Bełchatów. Na bazie ST7 realizowane są również inne nietypowe zlecenia, jak np. przewoźna rozdzielnia 24 kV dla ZE Białystok Rejon Suwałki, której konstrukcja oparta jest o nową rozdzielnicę typu ZX0.

ABB Zwar SA
ul. Żegańska 1, 04-713 Warszawa
tel. +48 22 51 52 501
fax +48 22 51 52 522
www.abb.pl

  • Informacje o ABB