GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

System przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym

Jakość - Normalizacja - Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
10 listopada 2011 r.

System przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym

Henryk Szymański,
dyrektor generalny Ministerstwa Gospodarki

Wdrożenie i utrzymanie wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym (SPZK) ukierunkowane bardziej na prewencję, stosowanie rozwiązań organizacyjnych, które zmniejszają ryzyko występowania tego negatywnego zjawiska, uznawane jest za innowacyjne podejście do rozwiązania problemu korupcji.

Przejrzystość organizacji oraz stwarzanie możliwości przekazywania informacji o podejrzanych sytuacjach przez pracowników oraz osoby z zewnątrz jest kluczowym elementem SPZK. Spełnienie wymagań SPZK w procesie certyfikacji jest traktowane jako potwierdzenie zdeklarowanej woli takiego działania i konsekwencji w zakresie wdrażania takiej polityki.

Wyrazem tej woli jest stworzenie rozwiązań eliminujących lub w znacznym stopniu ograniczających możliwość wystąpienia zagrożeń związanych z korupcją, a w dalszej kolejności wdrożenie, utrzymywanie i ciągłe doskonalenie tych rozwiązań, zgodnie z wymaganiami SPZK.

Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki w 2007 roku podjęło decyzję o wdrożeniu, wraz z Systemem Zarządzania Jakością, również Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym - jako elementu systemowego podejścia do przeciwdziałania szerzeniu się zjawiska korupcji.

SPZK poza wymaganiami normy ISO 9001, zawiera 27 dodatkowych wymagań, które zobligowały Ministerstwo Gospodarki do dokonania: analizy ryzyka w odniesieniu do zagrożeń korupcyjnych, identyfikacji procesów, w których te zagrożenia występują, określenia metod niezbędnych do monitorowania i prawidłowego przebiegu tych procesów, zapewnienia dostępności zasobów niezbędnych do monitorowania, monitorowania i analizowania procesów, w celu podejmowania działań niezbędnych do eliminacji lub ograniczenia ryzyka, ustanowienia funkcji doradcy etycznego.

Ważnym elementem SPZK jest również dokumentacja, która w Ministerstwie zawiera: udokumentowane procedury określone w wymaganiach dodatkowych, w tym procedurę określającą zasady oraz tryb postępowania w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia działań korupcyjnych, udokumentowaną deklarację polityki antykorypcyjnej, wykaz podstawowych aktów prawnych, które mogą powodować zagrożenia wystąpienia zdarzeń korupcyjnych.

W ramach realizacji procedury przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym w Ministerstwie uruchomiony został adres e-mailowy: doradca.etyczny(at)mg.gov.pl, na który pracownicy, jak i klienci zewnętrzni, mogą zgłaszać różnego rodzaju zdarzenia związane z korupcją.

Ponieważ wystąpienie jakiegokolwiek przejawu korupcji - lub ujmując szerzej naruszenie przyjętych powszechnie norm prawnych i moralnych - warunkuje postawa człowieka, podczas wdrażania SPZK szczególny nacisk położony jest na kształtowanie świadomości pracowników na wszystkich poziomach zarządzania organizacją. Temu celowi podporządkowane są wszelkie działania i procedury przyjęte w organizacji (szkolenie, motywacja, komunikacja wewnętrzna, klimat, przywództwo, itp.).

Doceniając wagę rozwiązania jakim jest SPZK oraz jego innowacyjny charakter z inicjatywy wiceprezesa Rady Ministrów, ministra gospodarki, Waldemara Pawlaka, Ministerstwo Gospodarki nawiązało współpracę z Fundacją im. Stefana Batorego, której efektem jest projekt polegający na badaniu jakości i skuteczności wdrożonych w Ministerstwie zabezpieczeń antykorupcyjnych. Mam nadzieję, że opinia Fundacji na temat SPZK przyczyni się do promocji tego systemu w Polsce.

www.mg.gov.pl