Energia - Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
21 grudnia 2005 r.
in english
Łódzkie ścieki po europejsku
Miasto Łódź jako jedno z pierwszych w kraju otrzymało bezzwrotną pomoc finansową z Funduszy Unii Europejskiej na realizację dużych projektów inwestycyjnych z zakresu ochrony środowiska:
-
"Gospodarka odpadami komunalnymi w Łodzi",
-
"Oczyszczanie ścieków w Łodzi (Faza I)",
-
"Wodociągi i oczyszczalnia ścieków w Łodzi II".
Wartość ww. projektów w sumie opiewa na kwotę 213 mln euro, z czego Unia Europejska finansuje w ramach Funduszu Spójności 107 mln euro.
Kompleksowe wykorzystanie funduszy unijnych
O projekcie "Gospodarka odpadami komunalnymi w Łodzi" pisaliśmy w poprzednim wydaniu dodatku "Energia - Środowisko" z dnia 15 listopada 2005 roku, w artykule "Z odpadami po europejsku". Aby również ścieki oczyszczać po europejsku, miasto Łódź w ramach projektu "Oczyszczanie ścieków w Łodzi (Faza I)" rozbudowuje i modernizuje Grupową Oczyszczalnię Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej.
Miasto Łódź już w 1999 roku rozpoczęło starania o pozyskanie środków pomocowych z Unii Europejskiej, składając wstępny wniosek do funduszu ISPA. Memorandum finansowe dla projektu "Oczyszczanie ścieków w Łodzi (Faza I)" zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską 17.09.2001 r.
Realizacja projektu obejmuje rozbudowę i modernizację Grupowej Oczyszczalni Ścieków oraz docelowe zagospodarowanie osadów ściekowych w postaci ich termicznego przekształcania. Jest to projekt o zasięgu regionalnym, obejmuje dwóch beneficjentów: miasto Łódź i miasto Konstantynów Łódzki, który zrealizował kolektor przesyłowy do oczyszczalni.
Łódzka "Gośka" po rozbudowie oczyszczać będzie ścieki do warunków określonych w przepisach polskich i unijnych z Łodzi, a także Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego oraz Ksawerowa, Rzgowa i Nowosolnej. Projekt ten jest ważny dla wszystkich nadnerzańskich gmin oraz całego dorzecza Warty i Odry.
Zakres rzeczowy projektu
Realizacja projektu przypada na lata 2003-2009. Bez dofinansowania przez Unię Europejską wykonanie projektu w tak krótkim czasie byłoby niemożliwe. Inwestycja w zakresie kosztów kwalifikowanych jest finansowana w 50% (tj. prawie 23 mln euro) ze środków Funduszu Spójności. Łączny koszt przedsięwzięcia to 47 mln euro.
Projekt obejmuje 6 kontraktów na roboty oraz 3 kontrakty usługowe. W fazie realizacji są następujące kontrakty: Kontrakt 01 "Rozbudowa linii przepływowych", Kontrakt 02 "Modernizacja linii biologicznego oczyszczania ścieków (MUCT)", Kontrakt 05 "Instalacja wyposażenia do automatycznego sterowania procesem".
Pierwsze sukcesy
Co już zrobiono? W 2005 roku zostały zakończone dwa kontrakty. W ramach kontraktu "Budowa zbiornika biogazu i doposażenie hali dmuchaw" doposażono halę dmuchaw w 3 nowoczesne dmuchawy. Wybudowano również nowy zbiornik na biogaz, który pozwoli na sprawniejszą i efektywniejszą pracę elektrociepłowni biogazowej. Dzięki biogazowi uzyskiwanemu z osadów ściekowych powstałych w procesie oczyszczania możliwa jest ekologiczna produkcja ciepła i energii dla potrzeb Grupowej Oczyszczalni Ścieków.
Konstantynów Łódzki wybudował kolektor przesyłowy do łódzkiej oczyszczalni (w ramach kontraktu "Budowa kolektora przesyłowego ścieków z Konstantynowa Łódzkiego").
Zagospodarowanie osadów ściekowych
W ramach kontraktu "Gospodarka osadowa na GOŚ - ŁAM" przewiduje się ostateczne rozwiązanie gospodarki osadami ściekowymi, tj. termiczne przekształcanie osadów.
Założenie plantacji wierzby energetycznej jest kolejnym pomysłem kompleksowego połączenia rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej i energetycznej. Wierzba zostanie wykorzystana jako biopaliwo w energetyce miejskiej. Pod plantacje wykorzystane zostają nieużytki, leżące w obszarze ograniczonego użytkowania Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania osadów ściekowych jako nawozu wspomagającego pod uprawę.
Korzyści dla mieszkańców i środowiska
Rozbudowa i unowocześnienie urządzeń oczyszczalni, zastosowanie nowoczesnych systemów opomiarowania i automatyzacji procesu zwiększy jej przepustowość oraz efektywność usuwania zanieczyszczeń. Rozwiązany zostanie problem zagospodarowania produktów powstałych w procesie oczyszczania ścieków.
Biogaz powstały w procesie fermentacji osadów wykorzystany jest już obecnie do produkcji energii elektrycznej i ciepła, natomiast osad ściekowy zostanie poddany termicznej utylizacji.
Realizacja tego projektu pozwoli na oczyszczanie ścieków i ostateczne zagospodarowanie osadów ściekowych przyjmowanych przez łódzką oczyszczalnię z całego regionu, tj. Łodzi i miast ościennych. Wymiernym efektem tego projektu będzie poprawa stanu środowiska naturalnego regionu, przywrócenie czystości rzece Ner i wzrost atrakcyjności miast - gmin nadnerzańskich, co umożliwi wzrost rozwoju gospodarczego tego regionu i powstanie nowych miejsc pracy.
Druga faza projektu
Kontynuując porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasto Łódź przygotowało nowy projekt "Wodociągi i oczyszczalnia ścieków w Łodzi II", obejmujący inwestycje w całym systemie wodociągowo-kanalizacyjnym miasta Łodzi, związane z jego rozbudową i modernizacją. 17 grudnia 2004 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o współfinansowaniu projektu. Jego wartość wynosi ponad 142 mln euro. W 50% środki na realizację, czyli ok. 71 mln euro, pochodzą z Funduszu Spójności. Projekt ma na celu rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, poprawę jakości wody dostarczanej mieszkańcom Łodzi, a co za tym idzie poprawę warunków życia i rozwoju ekonomicznego miasta.
Przedsięwzięcie będzie miało pozytywny wpływ na środowisko, ograniczone zostaną zrzuty zanieczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych i gruntu, co z kolei przyczyni się do poprawy stanu czystości wód powierzchniowych, wód gruntowych oraz do ochrony zasobów wód podziemnych. Budowa i przebudowa systemu wodociągowego wpłynie na pełne wykorzystanie własnych ujęć wody oraz na znaczące zmniejszenie ilości awarii sieci wodociągowej, co pociąga za sobą zmniejszenie strat wody w systemie wodociągowym.
Realizacja projektu pozwoli na rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o: ok. 63 km sieci wodociągowej, ok. 169 km sieci kanalizacji sanitarnej w strefie zurbanizowanej miasta na terenach o intensywnej zabudowie jednorodzinnej, ok. 93 km kanalizacji deszczowej.
Powyższe przedsięwzięcia wskazują, iż w mieście Łodzi stawia się na kompleksowe rozwiązania. W celu ochrony środowiska naturalnego wykorzystywane są wszelkie możliwości finansowe, zaplecze infrastrukturalne oraz nowoczesne technologie.
ZS
|