Jakość - Normalizacja - Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2007 r.
in english
Instytut Techniki Budowlanej
Instytut Techniki Budowlanej prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe obejmujące problematykę bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych, bezpieczeństwa i dogodności użytkowania, racjonalizacji użytkowania energii w budynkach, ochrony przed hałasem i drganiami, higieny, ochrony zdrowia i środowiska, trwałości obiektów budowlanych, utrzymania i modernizacji obiektów budowlanych, rozwoju zrównoważonego w budownictwie.
W ostatnich latach wiele uwagi Instytut poświęca pracom związanym z rozwojem zrównoważonym w budownictwie, obejmując całą problematykę oddziaływania budynku na środowisko oraz środowiska na budynek, w tym dobór metod oceny tych oddziaływań.
W zakres działalności Instytutu wchodzą prace badawcze, wykonywane na rzecz podmiotów gospodarczych, organów administracji samorządowej i terenowej oraz organów sądowniczych, których zadaniem są oceny stanu technicznego obiektów budowlanych, badania obiektów "in situ" i badania laboratoryjne wyrobów oraz opinie techniczne i konsultacje w zakresie wszystkich specjalności reprezentowanych w Instytucie.
Bardzo ważną pozycję stanowią prace dotyczące harmonizacji polskich norm i przepisów prawnych z normami i przepisami Unii Europejskiej, a także prace badawcze związane z wdrażaniem norm PN-EN w budownictwie krajowym.
Instytut Techniki Budowlanej od 1 maja 2004 r. jest jednostką notyfikowaną Komisji Europejskiej i państwom członkowskim UE do realizacji zadań związanych z oceną zgodności wyrobów budowlanych według wymagań dyrektywy 89/106/EWG, w zakresie:
-
certyfikacji wyrobów,
- certyfikacji zakładowej kontroli produkcji,
- badań laboratoryjnych
prowadzących do oznakowania CE wyrobów budowlanych.
Instytut stale współpracuje z organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi podmioty gospodarcze pracujące na rzecz budownictwa w kraju oraz z organizacjami międzynarodowymi. n
www.itb.pl
|