GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Bolesławiec - miasto czystej wody

Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
20 czerwca 2007 r.

in english

 

 

Projekt nr 2001/PL/16/P/PE/026
Oczyszczanie ścieków w Bolesławcu

Bolesławiec - miasto czystej wody

Miasto ludzi przedsiębiorczych

Wypowiedź Piotra Romana,
prezydenta Bolesławca

Projekt modernizacji oczyszczalni ścieków wraz z budową sieci kanalizacji, współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii. Inwestycja pozwoli też na całkowite rozwiązanie problemu gospodarki ściekowej w mieście i gminie Bolesławiec. Konsekwencją tej budowy będzie dalszy rozwój sieci wodociągowej. 27 maja 2007 roku podpisałem umowę z konsorcjum składającym się z 2 legnickich firm na budowę sieci o długości prawie 7 km.

Miasto Bolesławiec należy do dynamicznie rozwijających się gmin w Polsce. W 2006 roku znalazło się w pierwszej setce rankingu "Rzeczpospolitej" na najlepiej zarządzane miasto w Polsce. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Bolesławiec uplasował się na 27 pozycji w kraju, zaś na Dolnym Śląsku zajął drugie miejsce. Pod koniec kwietnia 2007 roku Bolesławiec uzyskał nagrodę specjalną w II edycji konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce. Konkurs został zorganizowany przez Krajową Agencję Poszanowania Energii.

Obecnie gmina realizuje nie tylko modernizację oczyszczalni, ale też inne przedsięwzięcia finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Udało nam się przeprowadzić między innymi rewitalizację głównej płyty rynku, odremontować kinoteatr: "Forum" i zbudować Miejskie Centrum Rekreacji oraz sfinansować iluminację największego w kraju wiaduktu. Teraz zaś przygotowaliśmy wniosek na rewitalizację starówki bolesławieckiej. Chcemy też stworzyć Międzynarodowe Centrum Ceramiki, z której miasto słynie. Bierzemy też udział w projektach euroregionalnych.

Urząd Miasta Bolesławiec
59-700 Bolesławiec, ul. Rynek 41 - Ratusz
tel. 075 645 64 00, fax 075 645 64 02
www.boleslawiec.eu

Do końca 2007 roku ruszy zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Bolesławcu. Na tę inwestycję wraz z budową sieci kanalizacyjnej, wartą 11 mln euro, miasto dostało część środków (60 procent) z funduszu ISPA. O resztę zadbała gmina: z budżetu oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dołożyła się także wiejska gmina Bolesławiec, która także będzie czerpała korzyści z nowej inwestycji.

Przyznanie pieniędzy unijnych na jedno z największych przedsięwzięć w mieście świadczy o przedsiębiorczości władz samorządowych. Z drugiej strony konsekwentna polityka realizacji zadań obejmujących modernizację oczyszczalni ścieków, rozbudowę kanalizacji w mieście Bolesławiec oraz budowę kanalizacji na terenach gminy wiejskiej Bolesławiec sprawi, że mieszkańcy obu gmin będą się cieszyć się wyższym standardem życia, a rzeka Bóbr, nad którą leży miasto, będzie znacznie czystsza. To jeden z głównych celów tej inwestycji - ochrona biologiczna granicznej rzeki Odry i jej dopływu - rzeki Bóbr. Oczyszczone ścieki, odprowadzane do rzeki, będą spełniały bardzo surowe wymagania polskiej normy. Odpowiednio przetworzone osady, pozostałe po oczyszczaniu przekazywane są rolnikom, którzy stosują je jako nawóz.

Bez przykrych zapachów

Realizacja inwestycji sprawi, że wzrośnie efektywność usuwania zanieczyszczeń. Urządzenia wyeksploatowane zostały zastąpione nowymi. Zredukowano też nieprzyjemne zapachy poprzez maksymalną hermetyzację urządzeń. Ponadto zainstalowano obudowy dźwiękochłonne na urządzeniach emitujących hałas. Dalsza redukcja uciążliwości oczyszczalni ścieków nastąpi w II etapie realizacji projektu, tj. po zmodernizowaniu części mechanicznej oczyszczalni. Zadanie to rozpocznie się w III kwartale 2007 r. i zakończy w grudniu 2008 r.

W samej oczyszczalni dobudowano jeden nowy blok biologicznego oczyszczania oraz zmodernizowano dwa istniejące. Zamknięto dwie otwarte komory fermentacyjne, zastępując je jedną zamkniętą. Wszystkie ścieki, które teraz gromadzone są w szambach lub odprowadzane do gruntu zostaną skierowane do oczyszczalni. Będzie ona mogła przyjąć do 15 tys. (obecnie 10 tys.) metrów sześciennych ścieków na dobę nie tylko z bolesławieckich gmin, ale też z sąsiednich. Efektem modernizacji stanie się także wykorzystanie powstającego przy fermentacji metanu. Zasili on gazową kotłownię i w znacznej części pokryje zapotrzebowanie oczyszczalni na energię. Zarządzaniem oczyszczalni zajmie się państwowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które obsługuje gminę i okolicę.

Na realizacje inwestycji gmina ogłosiła przetarg w 2004 r., który wygrało międzynarodowe konsorcjum firm: Polimex-Mostostal SA i WTE Wassertechnik Polska sp. z o.o. Wartość kontraktu wyniosła ponad 4,5 mln euro.

Koniec z szambami

Prace przewidziane kontraktami "Modernizacja i rozbudowa kanalizacji wiejskiej", "Modernizacja oczyszczalni ścieków w mieście Bolesławiec", "Kanalizacja w mieście Bolesławiec" znajdują się na ukończeniu. Zakończono budowę kanalizacji na terenach gminy wiejskiej Bolesławiec oraz na 18 obszarach miasta. Ostatni obszar ukończono w maju 2007 roku. Aktualnie trwa okres zgłaszania i usuwania wad. Ich zakończenie nastąpi w lutym 2008 roku.

W rezultacie zniknie około 500 szamb, zaś do kanalizacji zostanie podłączonych około 7000 nowych użytkowników.

W oczyszczalni trwają próby mające na celu osiągnięcie przewidzianych parametrów oczyszczonych ścieków. Modernizacja oczyszczalni wraz z rozbudową kanalizacji będzie stanowić poważny atut miasta dla przyciągnięcia nowych inwestorów. Powstaną nowe tereny wyposażone w infrastrukturę, co w połączeniu z istniejącą i budowaną autostradą pozwoli na uzasadniony optymizm w planowaniu rozwoju miasta. n