Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
20 czerwca 2007 r.
in english
Polska Grupa Energetyczna
Na czym polega konsolidacja
Model działalności zintegrowanej polega na łączeniu przez firmy działalności na różnych rynkach: energii elektrycznej, gazu, ciepła, wody, a także w różnych sektorach: wytwarzanie, obrót i dystrybucja. Strategia taka pozwalana na kumulowanie wartości dodanej w całości łańcucha produktu. Sprzyja także większej kontroli ryzyka poprzez łączenie działalności regulowanej i konkurencyjnej oraz neutralizowanie wahań koniunkturalnych występujących często asynchronicznie na różnych rynkach produktowych. n
|
Polska Grupa Energetyczna utworzona z Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, BOT Górnictwo i Energetyka SA, Zespół Elektrowni Dolna Odra SA i 8 spółek dystrybucyjnych: Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego SA, Zakład Energetyczny Białystok SA, Zamojska Korporacja Energetyczna SA, Zakład Energetyczny Warszawa-Teren SA, Lubelskie Zakłady Energetyczne SA, Rzeszowski Zakład Energetyczny SA, Łódzki Zakład Energetyczny SA, Zakład Energetyczny Łódź-Teren SA jest największą firmą energetyczną w Polsce i liczącym się podmiotem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To nowocześnie zarządzana, przyjazna dla klienta firma energetyczna.
Celem strategicznym PGE jest przejście drogi od funduszu inwestycyjnego, jakim jest de facto dzisiaj, do w pełni zintegrowanej firmy ze zharmonizowanymi liniami biznesowymi. Priorytetem jest integracja i budowa wartości oraz zdobycie zaufania klientów, szczególnie w obliczu projektowanego otwarcia rynku energii elektrycznej i debiutu giełdowego.
Ze strategicznego punktu widzenia jest to dla interesów państwa jedna z najważniejszych spółek, z przychodami pozwalającymi na realizację inwestycji o wartości 3-4 mld zł rocznie. Realizować będzie także postulat bezpieczeństwa energetycznego państwa, gdyż będzie posiadać nadwyżkę produkcji na dystrybucją.
Wyzwania stojące przed energetyką
Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie w Polsce w skali 2,5 do 3 proc. rocznie, co po 10 latach złoży się na ok. 30-procentowy wzrost potrzeb energetycznych w skali całego kraju. W tym samym czasie trzeba będzie odnowić 25-30 proc. mocy wytwórczych. Potrzeby inwestycyjne polskiej energetyki wynoszą od 5 do 7 mld zł rocznie. n
|
Wyzwania przed polską energetyką są bardzo duże. W Polsce około 40 proc. urządzeń wytwórczych ma 30 lat i więcej, a przyrost o 1 proc. PKB powoduje wzrost zapotrzebowania na energię o około 1,25 proc. Nie tylko potrzebna jest modernizacja, ale także budowa nowych mocy wytwórczych. Prowadzone działania w zakresie konsolidacji są konieczne, gdyż w dotychczasowej strukturze tego sektora małe zakłady energetyczne były zbyt słabe, aby uzyskać kredyty na modernizację i kosztowne inwestycje oraz sprostać rosnącej konkurencji.
Rządowy program dla elektroenergetyki (przyjęty przez Radę Ministrów w marcu 2006 r.), w ramach którego powstało PGE jest największą reformą sektorową w Polsce po 1989 r. Przy tak złożonym przedsięwzięciu nie sposób nie natrafić na problemy i ścierające się racje. W ostatnich latach w polskiej elektroenergetyce nie dokonano wystarczających zmian. Dalsze zaniechanie reform mogłoby doprowadzić do spadku zainstalowanych mocy wytwórczych.
Kolejnym argumentem przemawiającym za konsolidacją sektora energetycznego jest przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Od 1999 roku w krajach Wspólnoty rozpoczął się proces liberalizacji w energetyce. Wielkie koncerny zwiększyły aktywność zagraniczną i zabiegają o nabycie akcji w przedsiębiorstwach innych krajów. Stworzenie PGE, jako firmy integrującej działalność wydobywczą, wytwórczą, handlową i dystrybucyjną, jest optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia pożądanego modelu prowadzenia biznesu w branży energetycznej. Dowodem tego są doświadczenia międzynarodowe. Dotyczy to zarówno krajów Europy Zachodniej (np. Niemcy, Francja, Hiszpania), jak i Środkowej (np. Czechy).
Duża, zintegrowana firma jest obecnie niezbędnym czynnikiem sukcesu w handlu na rynkach energetycznych, o którym decydują przede wszystkim: marka, baza klientów, rating kredytowy, aktywa sieciowe i wytwórcze, oraz zarządzanie ryzykiem.
Konsolidacja z późniejszą prywatyzacją sektora przyniesie korzyści klientom, pracownikom, a także społecznościom lokalnym. Społeczności lokalne zyskają, gdyż inwestycje, które pojawią się w energetyce w następstwie przypływu kapitału i nowych technologii, będą zachęcać innych inwestorów do lokowania swoich przedsiębiorstw na terenie działania grupy.
Zyskają również klienci, gdyż połączenie oddzielnie funkcjonujących firm przyniesie ze sobą oszczędności. Uzyskają oni szerszą i bardziej nowoczesną gamę usług oferowaną na konkurencyjnym rynku, szczególnie, że działania związane z otwarciem rynku dla odbiorców indywidualnych to jeden z priorytetów Polskiej Grupy Energetycznej. Dbałość o klientów: wysoka jakość obsługi klienta i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego - tak widzi swoją misję PGE. Od kilku miesięcy trwają intensywne prace nad przygotowaniem oferty opartej na ujednoliconych standardach, tak aby propozycja PGE była bardziej atrakcyjna i szersza od ofert do tej pory dostępnych.
Na konsolidacji zyskują również same przedsiębiorstwa: uzyskują one dostęp do wiedzy, technologii i nowoczesnych metod zarządzania. Zatem konsolidacja pozwoli na osiągnięcie korzyści wszystkim jej uczestnikom.
Dominika Tuzinek-Szynkowska
rzecznik prasowy PSE SA
www.pse.pl
|