Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
20 czerwca 2007 r.
in english
Wojskowe know-how
dla firm proekologicznych
Rozmowa z Leszkiem Pawłowskim,
prezesem Centrum Naukowo-Produkcyjnego
Elektroniki Profesjonalnej Radwar SA
Centrum Naukowo-Produkcyjne Elektroniki Profesjonalnej Radwar należy do jednych z największych w kraju zakładów produkujących na potrzeby przemysłu obronnego. Znane jest z wysokiej klasy sprzętu elektronicznego, wykorzystywanego przez wojsko w kraju i za granicą. Charakter produkcji wymusił na firmie przestrzeganie ostrych norm w dziedzinie ochrony środowiska. Doświadczenie w tym zakresie oraz możliwości produkcyjne sprawiły, że firma zamierza poszerzyć swoją ofertę o urządzenia na rzecz ochrony środowiska. Co Radwar zaproponuje cywilom?
Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie oraz know-how w zakresie produkcji urządzeń elektronicznych. Planujemy rozpocząć produkcję sprzętu dla małych i średnich firm wykorzystujących energię odnawialną, na przykład dla branży energetyki wiatrowej i wodnej. W ofercie znajdą się także urządzenia do utylizacji odpadów, zwłaszcza niebezpiecznych, takich jak odpady medyczne, chemiczne czy elektroniczne, a także filtry czyszczące atmosferę. Nowoczesna technologia pozwala na przełamanie stereotypu, że każdy zakład z kominem zatruwa środowisko. Tymczasem wydostające się stamtąd gazy wylotowe mogą okazać się czystsze od zewnętrznej atmosfery. Na przykład końcowym produktem w spalarni może być czyste powietrze. Niestety, ludziom spalarnia kojarzy się z trującymi gazami i smrodem. Może należy zmienić jej nazwę?
Czy Radwar przyjmuje już zamówienia na nowe produkty?
Wkrótce przedstawimy pełną ofertę. Na razie prowadzimy rozmowy z kooperantami. Zależy nam na doświadczonych i profesjonalnych partnerach. Ale przyznaję, że zainteresowanie nowymi urządzeniami jest duże. Chcemy zresztą sprzedawać je nie tylko na rynku krajowym, lecz także na azjatyckim, gdzie świadomość ochrony środowiska dopiero się rodzi.
Zaangażowanie w ochronę środowiska sprawiło, że Radwar stał się członkiem Klubu Ekobiznesu zrzeszającego firmy i organizacje proekologiczne.
Uznaliśmy, że jako firma dbająca o środowisko naturalne, powinniśmy przystąpić do tego klubu, zwłaszcza że zamierzamy rozpocząć produkcję urządzeń proekologicznych. Natomiast bezpośrednio w firmie musieliśmy zainstalować urządzenia, które są kontrolowane przez służby ochrony środowiska. Dotyczy to zwłaszcza galwanizerni, w której następuje pokrywanie metali odpowiednimi powłokami, przystosowanymi do pracy w różnych warunkach klimatycznych, od bardzo niskich do wysokich temperatur. Powłoki zawierają pewne szkodliwe dla środowiska związki chemiczne, ale dzięki nowoczesnym technologiom nie mają szans wydostać się na zewnątrz.
Firma musi jednak dbać nie tylko o środowisko zewnętrzne, ale także o wewnętrzne z powodu delikatnych i precyzyjnych urządzeń, które u siebie produkuje. Czy łatwo osiągnąć warunki wyjątkowej czystości?
Dzisiejsza elektronika różni się od tej sprzed kilkunastu lat. Urządzenia zostały zminiaturyzowane, a procesy w nich zachodzące są bardziej skomplikowane. Dlatego czystość otoczenia i obsługi należy do priorytetów naszego centrum. Najbardziej wyrafinowane urządzenia wykonujemy w dwóch "clean-rooms", pomieszczeniach zbudowanych ze specjalnych materiałów i wyposażonych w specjalną atmosferę bez możliwości zapyleń. "Clean-rooms" przypominają bardziej salę operacyjną niż halę produkcyjną. W każdym z tych sal fachowiec kontroluje czystość powietrza. Zanim pracownicy wejdą do niej, przechodzą przez śluzę i zakładają odpowiedni strój. Systematycznie pracuje też klimatyzacja z odpyleniem. To przykład, jak w dużym mieście można dbać o czystość i produkować bardzo precyzyjne urządzenia.
Dlaczego w takim razie Radwar nie posiada certyfikatu ISO 14000?
Radwar przywiązuje wagę do wysokiej jakości swoich produktów, toteż z łatwością uzyskał certyfikat ISO 9001:2001 oraz NATO-wski certyfikat AQAP 2110:2003. Certyfikat ISO 14000 otrzymamy w najbliższym czasie. Złożyliśmy odpowiednie dokumenty i czekamy na formalny audyt.
Dziękuję za rozmowę.
Maria Weber
www.radwar.com.pl
|