GEOLAND Consulting International Sp. z o.o.
od 1991 roku partner Presspubliki - wydawcy dziennika "RZECZPOSPOLITA"
o
logo
 Strona Główna   O nas   Cennik modułów   Badania czytelnicze   Księga Gości 
 
--
 
 

Pogotowie ratunkowe dla środowiska

Infrastruktura - Środowisko - Energia
Dodatek lobbingowy do "RZECZPOSPOLITEJ".
27 października 2008 r.

in english

PRO-EKO

Pogotowie ratunkowe dla środowiska

Katastrofy ekologiczne pokazują, jak trudno usunąć zanieczyszczenia z powierzchni wody lub stałego podłoża. Wymagają czasu i zatrudnienia wielu osób. Tymczasem istnieje prosta i tania metoda szybkiego usuwania różnych nieczystości. Stosuje się ją w wielu krajach, głównie w przywiązanej do ekologii Skandynawii.

W Polsce od 6 lat propaguje tę metodę, jako jedyna w kraju, szczecińska firma PRO-EKO, będąc dystrybutorem produktów szwedzkich firm AB Teknisk Miljöutveckling Sv. oraz Nyman Consulting AB. Firmy te opracowały technologię skutecznego oczyszczania wód i podłoża stałego, bazując na produkcji naturalnych sorbentów.

Czym są sorbenty? - To odpady z kory sosny oraz z drewna sosnowego i świerkowego, produkowane w formie trocin. Po przetworzeniu w laboratorium mają zdolność do pochłaniania różnych zanieczyszczeń, np. ropopochodnych, metali ciężkich, roztworów kwasów, itp. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Ecobark usuwa farby i substancje ropopochodne, a nawet krew i urynę, zarówno z powierzchni wodnych, jak też stałych i dlatego został uznany za uniwersalny sorbent. Ecoproolu żółtego używa się przy usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni stałych zaś niebieskiego, dzięki właściwości niewchłaniania wody, na powierzchniach wodnych - mówi Andrzej Mielczarek, prezes PRO-EKO. - Sprowadzamy także zmodyfikowaną celulozę, która ma podobne właściwości do ecoproolu niebieskiego. Z mączki kostnej, produkcji szkockiej firmy, wykonujemy specjalny sorbent do chemicznego oczyszczania wód w filtrach. Sorbenty mają polskie atesty - Zakładu Toksykologii Środowiskowej PZH oraz Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie pod Warszawą.

W celach użytkowych konfekcjonuje się je w workach, rękawach, matach, poduszkach i zestawie pierwszej pomocy, który służy głównie kierowcom. Ponadto produkuje się kosze filtrujące i kasety z wkładami sorbentowymi, pomocne przy oczyszczaniu wód deszczowych i roztopowych, spływających do kanalizacji. Oba urządzenia są wykonane z nierdzewnej, perforowanej stali.

Rozwiązania te mają wszechstronne zastosowanie m.in. w ratownictwie morskim, drogowym, w stacjach benzynowych, portach morskich i lotniczych, elektrowniach oraz gospodarstwach domowych. Kosze filtrujące mogą posłużyć też jako tzw. doczyszczacze w oczyszczalniach ścieków.

PRO-EKO współpracuje m.in. z Elektrownią w Bełchatowie i "Dolną Odrą" oraz Naftą Polską. Jej klientami są także porty morskie i lotnicze.

Sorbenty produkuje się w Szwecji, Norwegii, Kanadzie i Szkocji. Podobną produkcję planuje się uruchomić także w Polsce. Natomiast urządzenia zawierające sorbenty wykonuje się, na zlecenie PRO-EKO, od kilku lat w naszym kraju.

MAW

www.pro-eko.szczecin.pl