Hałas w energetyce

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Hałas w energetyce
PT „ENERGOPIAST” Sp. z o.o.

 

Hałas jest czynnikiem zanieczyszczającym środowisko, uciążliwym i szkodliwym dla człowieka. R. Koch stwierdził przed wielu laty: „Nadejdzie dzień, gdy człowiek będzie musiał walczyć z bardzo niebezpiecznym wrogiem swego życia – hałasem tak samo, jak kiedyś walczył z cholerą i dżumą”.

Przy rozpatrywaniu zagadnień hałasowych mówi się o hałasie środowiskowym oraz o hałasie na stanowisku pracy.

Polskie kryteria oceny hałasu znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 maja 1988 r. w sprawie dopuszczalnych hałasów w środowisku (Dz.U. nr 66 poz. 436). Obowiązujące przepisy określające wartości dopuszczalne na stanowisku pracy podano w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 23.12.1994 r. (Dz.U. nr 3/95) w sprawie najwyższych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Dopuszczalne wartości hałasu w środowisku pracy określa polska norma PN-N-01307, grudzień 1994 r. Przeprowadzone badania wykazują, że udział hałasów przemysłowych w zagrożeniu środowiska zewnętrznego stanowi około 20%. Silne oddziaływanie zewnętrznych hałasów przemysłowych występuje zwłaszcza w aglomeracjach miejsko-przemysłowych. Skutki jego oddziaływania odczuwa się także coraz częściej na terenach podmiejskich i innych, w których sąsiedztwie zlokalizowane są obiekty stanowiące źródła hałasu przemysłowego. Źródła hałasu występującego w przemyśle można podzielić na dwie grupy: źródła wewnętrzne – emitujące hałas wewnątrz hali pomieszczeń przemysłowych, oraz źródła zewnętrzne – emitujące hałas do środowiska zewnętrznego.

Obie wymienione grupy źródeł hałasu stanowią zagrożenie akustyczne zarówno dla środowiska pracy, jak też dla środowiska zewnętrznego.

W elektrowniach i elektrociepłowniach do zasadniczych źródeł, które emitują hałas zewnętrzny można zaliczyć: stacje sprężarek, pompownie wodne, wentylatory ciągu spalin łącznie z silnikami, urządzenia przeładunkowe, urządzenia czyszczące filtry i elektrofiltry.

Do głównych źródeł hałasu wewnętrznego, tj. występującego na stanowiskach pracy należą: młyny kulowe, wentylatory podmuchu, turbiny, generatory, wzbudnice, turbopompy i turbosprężarki, chłodnice, wentylatory kondensatora pary, pompy sieciowe i zasilające, silniki elektryczne, przekładnie i inne urządzenia pomocnicze.

W związku z powyższym, zalecana jest kompleksowa ochrona przed hałasem przemysłowym realizowana za pomocą odpowiednich środków i metod. Umożliwia ona kształtowanie w środowisku pracy oraz w środowisku zewnętrznym klimatu akustycznego o parametrach zgodnych z normowymi wymaganiami ochrony przeciwdźwiękowej.

Ograniczenia transmisji energii wibroakustycznej stosowane są głównie na drodze powietrznej – bezpośredniej (ale także materiałowej). Metody ograniczania transmisji energii wibroakustycznej nazywane są metodami biernymi. Do dźwiękochłonno-izolacyjnych stosowanych w metodach biernych zaliczamy: przegrody budowlane, osłony dźwiękochłonne, ekrany akustyczne, obudowy dźwiękochłonno-izolacyjne, tłumiki hałasu, przedsięwzięcia związane z powiększeniem chłonności akustycznej pomieszczeń, wibroizolacja urządzeń, przewodów i fundamentów.

Przedsiębiorstwo Techniczne „ENERGOPIAST” Sp. z o.o. specjalizuje się w ograniczaniu hałasu zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Jest jedną z niewielu firm w Polsce przyjmujących zlecenia z zakresu kompleksowych prac związanych ze zwalczaniem zagrożeń spowodowanych nadmiernym hałasem i wibracjami.

Oferta firmy obejmuje przede wszystkim projektowanie, wykonanie i montaż różnego typu osłon i obudów dźwiękochłonno-izolacyjnych, tłumików, kabin dyspozytorskich.

Doskonałym przykładem obudowy dźwiękochłonno-izolacyjnej dla strefy wodorowej wykonanej przez PT „ENERGOPIAST” Sp. z o.o., są obudowy całych turbozespołów TG-2 i TG-3 w Zespole Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA – jedyne w Polsce.

W ciągu kilkuletniej działalności firma PT „ENERGOPIAST” Sp. z o.o. zrealizowała kompleksową ochronę przeciwdźwiękową w wielu zakładach przemysłowych, elektrowniach i elektrociepłowniach. Oprócz EC Wrocław, także w EC Czechnica, Elektrowni Opole, Zespole Elektrociepłowni Łódź SA, Zakładach Azotowych Puławy S.A., Elektrowni „Będzin”, Bialskich Fabrykach Mebli S.A. i in.

PT „ENERGOPIAST” Sp. z o.o. współpracuje ściśle w zakresie projektowania i wykonawstwa obudów dźwiękochłonno-izolacyjnych dla generatorów chłodzonych powietrzem, które dostarczane są dla ALSTOM POWER Generators Sp. z o.o. Wrocław. Firma prowadzi również prace związane z wyciszaniem budynków agregatów sprężających na rurociągu jamalskim. Współpracuje z Gazoprojekt S.A. Wrocław i ABB Zamech Gazpetro w dziedzinie ograniczania hałasu na tym rurociągu.

Atutem firmy są kwalifikacje jej pracowników: wiedza inżynierska konstruktorów i wieloletnie doświadczenie. Główny specjalista ds. wibroakustyki posiada uprawnienia rzeczoznawcy Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Biuro projektowe dysponuje nowoczesnym sprzętem pomiarowym wraz z odpowiednim oprogramowaniem komputerowym. Proces projektowania wspomagany jest komputerowo.

Firma posiada certyfikowany System Zapewnienia Jakości zgodny z normą PN ISO 9001, w zakresie projektowania, wykonawstwa i montażu zabezpieczeń wibroakustycznych.

logo

Przedsiębiorstwo Techniczne ENERGOPIAST Sp. z o.o.
50-220 Wrocław, ul. Łowiecka 6/8
tel. (071) 329-28-80, fax (071) 323-89-15
www.energopiast.pl