Wypowiedź Michała Czarskiego, prezydenta Sosnowca

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Wypowiedź Michała Czarskiego, prezydenta Sosnowca
Elektrociepłownia „Będzin” Spółka Akcyjna

foto

Elektrociepłownia „Będzin” S.A. jest partnerem Sosnowca od kilkudziesięciu lat. Nasze związki z zakładem oparte są na wieloletniej współpracy i wspólnym doświadczeniu. Dlatego mogę autorytatywnie stwierdzić, że to solidny i odpowiedzialny partner.

Zakład szczyci się prawie stuletnią tradycją. Od początku swego istnienia był prekursorem rozwoju energetyki w Zagłębiu Dąbrowskim. Obecnie zasila w energię ponad 60% mieszkańców Sosnowca. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że oprócz typowej działalności zakład uczestniczy także w różnego rodzaju akcjach charytatywnych na terenie miasta. Jest mecenasem kultury i sztuki – sponsoruje wystawy i koncerty. To wszystko wpływa na przyjazne kontakty pomiędzy Sosnowcem a zakładem, który pomimo że nie znajduje się w granicach naszego miasta, to już na trwałe wrósł w jego krajobraz.

Elektrociepłownia od wielu lat konsekwentnie realizuje politykę w zakresie przemian strukturalnych i własnościowych w polskiej energetyce. Jako pierwsza z branży elektroenergetycznej była notowana w 1998 roku na rynku wolnym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Trzeba zaznaczyć, że Elektrociepłownia „Będzin” S.A. sama przygotowała się również do prywatyzacji zakładu, realizując politykę rządu w zakresie restrukturyzacji i prywatyzacji krajowego sektora energetycznego.

Uznanie należy się przede wszystkim dyrekcji zakładu, której udało się pozyskać tak poważnego inwestora strategicznego, jakim jest niemiecki koncern energetyczny MEAG. Zgodnie z zawartą umową z resortem Skarbu Państwa, niemiecki koncern nabył 52,2% akcji spółki.

Ważną sprawą jest podpisanie przez MEAG pakietu socjalnego gwarantującego zatrudnienie pracowników przez najbliższe 5 lat. Równie ważne jest, że niemiecki koncern zapowiedział nowe inwestycje w zakładzie na kwotę ponad 130 mln złotych. Nowi współwłaściciele elektrociepłowni z pewnością znajdą także w kierownictwie i będzińskiej załodze wysoko wykwalifikowanych menedżerów, którzy z powodzeniem realizować będą plany modernizacyjne przedsiębiorstwa.

Wyrażam nadzieję, że niezależnie od zmienionej struktury własnościowej Elektrociepłowni „Będzin” S.A. podjęte działania pozwolą zapewnić mieszkańcom Sosnowca korzystniejszą niż do tej pory dostawę ciepła i energii elektrycznej.

Trzeba pamiętać także, że utrzymanie sprawnych urządzeń technicznych wymaga ciągłych remontów i modernizacji. Wiąże się to ze znacznymi kosztami. Dlatego 130 mln złotych, które zdecydował się wyasygnować na ten cel niemiecki koncern pozwoli niewątpliwie na realizację nowych inwestycji i modernizację obecnego wyposażenia zakładu.

Wszystko to niesie ze sobą realne korzyści dla nas – odbiorców energii. Inwestycje te związane będą bowiem ze zwiększeniem produkcji energii elektrycznej i cieplnej, z wymianą starych kotłów na turbiny gazowe oraz co za tym idzie – poprawą ochrony środowiska. Należy podkreślić, że Elektrociepłownia „Będzin” S.A. już od pewnego czasu modernizowała swoje urządzenia wytwórcze, uzyskując w ten sposób wysoką wydajność i sprawność. Realizowała także zadania proekologiczne. W dowód uznania za spełnienie wszystkich wymogów, jakie stawia się w świecie podobnym zakładom, elektrociepłowni przyznano Certyfikaty Systemu Jakości ISO 9002 i Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

Dzięki sprzedaży akcji niemieckiemu koncernowi zyskać pośrednio winien również Sosnowiec, jako jeden z głównych odbiorców energii z będzińskiej elektrociepłowni, otrzymując tańszą, bo uzyskiwaną jako produkt uboczny przy wytwarzaniu energii elektrycznej, energię cieplną. Mamy więc nadzieję, że decyzja o sprzedaży akcji znanemu w świecie koncernowi MEAG przyniesie miastu już niebawem wymierne korzyści.