Nowa oferta PCBC S.A.

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
10 listopada 2006 r.

Nowa oferta PCBC S.A.

Wypowiedź dr. inż. Wojciecha Henrykowskiego,
prezesa Zarządu Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji przyznało pierwszy certyfikat na system obniżający możliwość zaistnienia korupcji dla instytucji publicznej. Przygotowujemy się również do wdrożenia systemu tzw. zielonych zamówień, które ułatwią firmom start w przetargach. To tylko niektóre z naszych nowych propozycji dla firm i instytucji.

7 listopada br. wręczyliśmy pierwszy w Polsce certyfikat Ecolabel (europejski znak ekologiczny) dla hotelu. Jest to nie tylko pierwsze wyróżnienie tego typu w Polsce, ale też jedno z niewielu w Europie. Wspólnotowe oznakowanie ekologiczne (w postaci kwiatka) jest głównym wyróżnieniem unijnym przyznawanym wyrobom spełniającym wyższe normy dotyczące ochrony środowiska. Program przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego zaczął funkcjonować w 1992 r. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. jest właściwym organem wyznaczonym do wydawania tego znaku w Polsce. Przypomnę, że jest to system dobrowolny. Komisja Europejska opracowała ponad 20 decyzji branżowych, które zawierają kryteria dla poszczególnych grup wyrobów. Do tej pory wydaliśmy dziewięć certyfikatów, pierwszy dotyczył maty wegetacyjnej, kolejne środków czyszczących, a ostatni, jak wspomniałem, hotelu. Zachęcamy przedsiębiorstwa, także z branży hotelarskiej, do ubiegania się o znak ekologiczny, zwłaszcza te, które przyjmują gości z krajów Zachodniej Europy, np. uzdrowiska. Warto zauważyć, że np. w Niemczech wiele hoteli i pensjonatów jest zainteresowanych pozyskaniem takiego znaku. Wspomnę jeszcze, że uroczyste wręczenie certyfikatu wspólnotowego oznakowania ekologicznego Ecolabel odbyło się podczas obchodów Dnia Jakości i Ekologii w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Organizatorem tych dni było Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

Ważnym wydarzeniem w naszej firmie było certyfikowanie przez auditorów PCBC S.A. Ministerstwa Sprawiedliwości na system obniżający możliwość zaistnienia korupcji. Proces ten został już zakończony, a Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało stosowny certyfikat. Taka certyfikacja jest adresowana przede wszystkim do administracji rządowej, jak również samorządowej różnych szczebli. Mogą ten system wdrożyć także inne instytucje. Polega on na takim identyfikowaniu procedur, aby można było określić miejsca, gdzie najłatwiej może dojść do korupcji. Wprowadzając odpowiednie mechanizmy, procedury czy instrukcje możemy ograniczyć niebezpieczeństwo korupcji. Odpowiednie procedury mogą oczywiście zmniejszyć to ryzyko, wydaje się jednak, że całkowita eliminacja korupcji z życia publicznego nie jest możliwa. Warto starać się o certyfikat, ponieważ instytucja, która go posiada, staje się bardziej wiarygodna wobec swoich partnerów i społeczeństwa.

Chciałbym zwrócić uwagę na kolejne nowe rozwiązanie, które będziemy wdrażać, mianowicie system tzw. zielonych zamówień. Do tej pory firmy startujące w przetargach mają obowiązek dostarczenia bardzo wielu rozmaitych dokumentów. Wymogi biurokratyczne są niemałym utrudnieniem w działalności przedsiębiorstw. Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca przetargów pozwoliła na stworzenie systemu rejestracji firm lub ich certyfikacji, zakończonej wydaniem odpowiedniego dokumentu, potwierdzającego, że przedsiębiorstwo jest wiarygodne. Taki dokument byłby wystarczający dla firm startujących w przetargu. Aby się o niego ubiegać, przedsiębiorstwo musi prowadzić odpowiednią politykę, między innymi projakościową i proekologiczną.

Kolejnym istotnym przedsięwzięciem, w które chcielibyśmy się zaangażować, jest stworzenie systemu monitoringu i oceny technologii pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne. Do tej pory powstały ramowe założenia takiego systemu. Zgłosiliśmy nasz akces do tego przedsięwzięcia Ministerstwu Środowiska i resortowi gospodarki. System został opracowany na podstawie wymagań Unii Europejskiej dotyczących technologii. Jego ideą jest powołanie odpowiedniej jednostki, która potwierdzałaby, czy zakład stosuje nowoczesną i bezpieczną dla środowiska technologię, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy inżynieryjnej. Taka jednostka monitorowałaby technologie już w momencie ich powstawania, a potem funkcjonowania. Firma otrzyma dokument, że stosowane przez nią technologie odpowiadają wymaganiom Unii Europejskiej.

Dużą satysfakcję sprawiło nam, czyli dyrekcji i pracownikom Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. przyznanie, już po raz drugi, nagrody za wkład w polską energetykę w zakresie oceny najnowszych technologii, usprawniania organizacji pracy – w tym roku jest to Laur Super Białego Tygrysa Energia 2006. Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą przedstawiciele świata nauki, gospodarki oraz politycy, doceniła naszą długoletnią współpracę z tym sektorem, głównie w dziedzinie certyfikacji, szkoleń dotyczących systemów zarządzania zgodnych z wymaganiami PN-EN ISO 9001:2001, a przede wszystkim PN-EN ISO 14001:2005 w zakresie ekologii.

Nasza działalność jest nadal głównie związana z certyfikacją systemów zarządzania, z certyfikacją i badaniami wyrobów, a także z certyfikacją personelu, w tym menedżerów i auditorów EOQ. Przy czym obecnie widoczne jest większe zainteresowanie zintegrowanymi systemami zarządzania, spełniającymi jednocześnie wymagania kilku norm, np. system zarządzania jakością + system zarządzania środowiskowego + system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (ZSZ): PN-EN ISO 9001:2001, PN-EN ISO 14001:2005 i PN-N-18001:2004, niż certyfikacją samych wyrobów. Warto zauważyć, że certyfikacja na znak B, którego jesteśmy właścicielem, wciąż cieszy się zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. W zeszłym roku wydaliśmy 390 certyfikatów na znak B. Nową ofertą PCBC S.A. jest także certyfikacja systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Jest to propozycja skierowana do urzędów, banków i innych organizacji oraz instytucji, gdzie dane osobowe powinny być szczególnie chronione.

Nadal chcemy działać na arenie międzynarodowej. Do tej pory byliśmy na niej aktywni poprzez współpracę partnerską z innymi instytucjami w Europie i na świecie, które zajmowały się podobną działalnością, a także poprzez członkostwo w organizacjach międzynarodowych. Teraz staramy się wejść na rynki innych krajów i dotrzeć tam ze swoimi usługami. Nawiązujemy kontakty i podpisujemy porozumienia z wybranymi, cieszącymi się uznaniem organizacjami, które stają się naszymi przedstawicielami w różnych krajach. n

www.pcbc.gov.pl