Nasza misja jest czytelna

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
22 czerwca 2006 r.

Nasza misja jest czytelna

Rozmowa ze Stanisławem Kostrzewskim, wiceprezesem Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

BOŚ S.A. jest bankiem, który od 15 lat funkcjonuje pod tą samą nazwą.

To prawda, bowiem cały czas realizuje tę samą misję.

Przez wiele lat był pan związany z bankiem emocjonalnie i przez pewien czas zawodowo. Jak pan ocenia dorobek, kondycję oraz rolę, jaką pełni BOŚ S.A.?

BOŚ przechodził różne fazy rozwoju, w różnym tempie zwiększał swój udział w sektorze bankowym. Obecnie zajmuje 14. miejsce pod względem wielkości sumy bilansowej spośród działających w kraju 60 banków komercyjnych. W tym roku bank obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Dlatego też warto przypomnieć, iż powstał jako jeden z głównych filarów systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce i to zadanie realizuje przez cały czas. Misja, którą wypełnia, wyróżnia go spośród innych banków w kraju, a nawet w świecie. Tę misję ma też zapisaną w swoim statucie.

W okresie 15 lat swojej działalności BOŚ S.A. udzielił ponad 37 tysięcy kredytów na finansowanie przedsięwzięć proekologicznych w kwocie przekraczającej 6 mld zł. Wartość zadań zrealizowanych w ochronie środowiska przy udziale tych kredytów wyniosła prawie 25 mld zł. Dzięki tym kredytom powstało ponad 19 tys. inwestycji przyczyniających się do poprawy jakości wody, gleby, powietrza.

Kondycja banku jest dobra. Mogę powiedzieć, że podejmując się roli wiceprezesa Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A., przyszedłem do dobrego banku, dobrze zorganizowanego, osiągającego dobre wyniki finansowe.

Jak pan widzi przyszłość BOŚ S.A.?

Moja wizja, która powinna znaleźć odbicie w nowej strategii banku, ma uwzględniać zadania stojące przed krajem, a wynikające m.in. z Narodowej Strategii Spójności i drugiej Polityki Ekologicznej Państwa. To zadanie niezwykle kosztowne. Aby wypełnić zobowiązania w zakresie „ochrona środowiska” wynikające z Traktatu Akcesyjnego, Polska powinna zainwestować w latach 2004-2015 ok. 40 mld euro. Dlatego potrzebny jest bank, który będzie się wpisywał w taką strategię.

My, jako Bank Ochrony Środowiska, chcemy sprostać tym wyzwaniom. Musimy wspierać realizowanie zadań służących zrównoważonemu rozwojowi. Nasza misja jest czytelna. To wspieranie działań służących ochronie środowiska. I w oparciu o tę misję chcemy budować potęgę banku we współpracy ze wszystkimi podmiotami zainteresowanymi szeroko pojętą ochroną środowiska. Chcemy je wspierać i oczekujemy, że one będą wspierać nas w poczynaniach służących realizacji idei zrównoważonego rozwoju.

Przyszłość BOŚ S.A. związana jest z samorządami, ze wzmożonym inwestowaniem w ochronę środowiska, z rozwojem wsi i rolnictwa, w tym z ochroną gruntów.

Z samorządami BOŚ związany jest od początku.

Widzę ogromne możliwości rozwoju banku we współpracy z samorządami. Dziś co trzeci samorząd jest naszym klientem, chciałbym by było ich więcej. Dlatego też – z myślą o tym, aby jak najlepiej im służyć, BOŚ S.A. nie tylko sam oferuje różne formy finansowania, ale też współpracuje w tym celu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkimi funduszami. Współpracuje także z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej Counterpart Fund i wspólnie z nim współfinansuje infrastrukturę komunalną: budowę dróg, wodociągów, rozwój agroturystyki. To daje nam duże pole do działania.

Warto podkreślić, że BOŚ S.A. ma dla samorządów kompleksową ofertę, która obejmuje zarówno bieżące zarządzanie środkami finansowymi, usługi rynku pieniężnego i kapitałowego, produkty kredytowe, jak i doradztwo w zakresie finansowania inwestycji. A tym samorządom, które mają kłopoty ze zbilansowaniem finansowania inwestycji wspieranych funduszami Unii Europejskiej, BOŚ proponuje Europejską Ofertę. Adresowana jest ona do wszystkich inwestorów zainteresowanych uzyskaniem dotacji ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności i Funduszy Strukturalnych oraz Inicjatyw Unii Europejskiej. Bank w ramach Europejskiej Oferty wspomaga klientów w zidentyfikowaniu potrzeb i możliwości w zakresie finansowania ze środków UE. Organizuje spotkania, na których pracownicy banku służą przyszłym beneficjentom profesjonalną radą jak wykorzystać „unijną” szansę.

Naszą Europejską Ofertę wyróżnia fakt, że bank wymaga od kredytobiorców niskiego tylko 10% udziału własnego, a nawet w niektórych przypadkach może udzielić kredytu w wysokości pokrywającej wszystkie koszty przedsięwzięcia.

W ramach tej oferty przystąpiliśmy do realizacji największego w historii banku projektu – „Poprawa jakości wody w Szczecinie”, którego wartość sięga prawie 1,2 mld złotych.

BOŚ S.A. rozwija się, przybywa mu klientów.

W ubiegłym roku liczba klientów detalicznych obsługiwanych przez bank przekroczyła 140 tys. Wzrosła także o 9,5% liczba klientów korzystających z kredytów ekologicznych. BOŚ rozwija się i unowocześnia swoją infrastrukturę. W ostatnich latach bank nie tylko zwiększył liczbę oddziałów operacyjnych, lecz również wprowadził nowe kanały dystrybucji – Internet i call center (ponad 50 tys. klientów indywidualnych korzysta z systemu bankowości internetowej). Bank rozpoczął też wdrażanie Centralnego Systemu Informatycznego. W tym roku bank wzbogacił swoją ofertę dla małych i średnich firm o nowy pakiet internetowy iBOSS, w ramach którego klienci mogą za pośrednictwem Internetu zarządzać rachunkami, kartami i lokatami. Mają także możliwość skorzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Są to tylko najważniejsze przedsięwzięcia rozwojowe banku.

Klienci BOŚ chcą także inwestować w mieszkania.

To prawda, stąd boom kredytów hipotecznych. Rywalizujemy z innymi bankami na tym rynku. Bank oferuje kredyty na zakup mieszkań i budowę domów z wydłużonym do 35 lat maksymalnym okresem kredytowania oraz możliwością finansowania całego kosztu inwestycji. Potencjał BOŚ S.A. jest na tyle duży, że rozwija on działalność handlową także na innych rynkach. Na rynku detalicznym bank oferuje Ekokonto – nowoczesny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy z dodanymi wieloma usługami. BOŚ S.A. jest jednym z niewielu banków, który wydaje w ramach Pakietu Ekokonto karty Maestro i Maestro VIP, dzięki którym klienci mogą dokonywać bezprowizyjnych wypłat gotówkowych w sieci ponad 8,5 tys. bankomatów w całej Polsce. W ramach pakietu młodzież może korzystać z własnego konta pod nazwą H2O. Do zamożnych klientów bank kieruje ekstrapakiet Ekokonto VIP i usługi swoich doradców.

Ważną grupą klientów są dla banku małe i średnie przedsiębiorstwa Do nich BOŚ SA kieruje atrakcyjne pakiety usług. Wspólnotom mieszkaniowym oferuje w ramach pakietu Arkada korzystne warunki obsługi bankowej, zapewniając jednocześnie preferencyjne formy kredytowania.

Na jakie potrzeby klientów bank odpowiada najlepiej?

BOŚ jest przede wszystkim bankiem klientów, którzy chcą poprawić jakość swojego życia, otoczenia oraz warunków pracy. Myślą o kosztach energii, o kosztach wody. Będą coraz częściej preferować ekologiczny styl życia, będą zwracać uwagę na zanieczyszczenie lasów, wód, środowiska i będzie to rzutować na naszą aktywność społeczną, wymagania wobec władz. Coraz więcej Polaków chce żyć lepiej: czyściej, ładniej, wygodniej, ciszej i szuka rozwiązań na razie niekonwencjonalnych, ale takich, które w przyszłości będą standardem. Jesteśmy otwarci na klienta traktującego bank jako instytucję, z którą wiąże się na dłużej i która będzie służyć jego rodzinie, okolicy. Tacy klienci nas interesują.

Czy bank zamierza rozszerzyć swoją działalność na inne obszary?

Myślimy, a właściwie działamy w kierunku uczestnictwa w systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, a w przyszłości również innych zanieczyszczeń. Choć dla banku jest to obszar nowy, jednak jego związek z ochroną środowiska, a więc z misją banku jest ewidentny.

Był pan dyrektorem w NIK, wiceprezesem Zarządu BOŚ w latach 1998-2000, jest pan pełnomocnikiem finansowym PiS. Czy te doświadczenia, wiedza, umiejętności są w jakiś sposób pomocne w zarządzaniu instytucją finansową?

Moje doświadczenia zdobyte w NIK wzbogacone doświadczeniami w PiS, gdzie odpowiadałem za kwestie finansowe oraz wcześniej w BOŚ pozwalają prezentować akcjonariuszom oraz klientom banku szerszą perspektywę. Bardzo często bankowcy w Europie Zachodniej czerpią wiedzę z pełnionych funkcji publicznych. Jest to – wydaje mi się – silna podstawa dla kogoś, kto znalazł się w kierownictwie banku dość szczególnego, unikatowego przed którym stoją duże wyzwania.

Dziękuję za rozmowę.

Krystyna Forowicz

www.bosbank.pl