Nasze Zdrowie IX
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
25 maja 2006 r.
Servier w trosce o żyły
19 kwietnia br. rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej, bezpłatnej akcji profilaktyczno-diagnostycznej „Servier w trosce o żyły”. Jej celem, podobnie jak w roku ubiegłym, jest przebadanie osób zgłaszających się do Naczyniowej Poradni Servier pod kątem ryzyka wystąpienia przewlekłej choroby żylnej.
Koordynatorem ogólnopolskim akcji jest prof. dr hab. med. Wojciech Noszczyk z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, a patronat nad akcją objęły: Polskie Towarzystwo Flebologiczne oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej.
Celem akcji „Servier w trosce o żyły” jest popularyzacja wiedzy dotyczącej czynników ryzyka oraz powikłań przewlekłej choroby żylnej, schorzenia o znaczeniu społecznym, utożsamianego zazwyczaj niestety jedynie z defektem kosmetycznym, a nie poważnym problemem zdrowotnym.
Akcja „Servier w trosce o żyły” oraz prowadzone w jej trakcie badania profilaktyczne obejmą w tym roku aż 24 miasta – dwukrotnie więcej niż w roku minionym. W każdym z nich akcja koordynowana jest przez uznane autorytety medyczne. Decyzję o zwiększeniu liczby miast, odwiedzanych przez Naczyniową Poradnię Servier, podjęto na podstawie wyników akcji ubiegłorocznej – na 6000 przebadanych osób, u 66% rozpoznano przewlekłą chorobę żylną (PChŻ), a sondy przeprowadzone wśród pacjentów wykazały bardzo niską świadomość społeczną dotyczącą tego schorzenia.
Naczyniowa Poradnia Servier, czyli mobilna przychodnia, będzie usytuowana w centralnych punktach miast, w godzinach 9.00-19.00. Zapewni pacjentom bezpłatne badania i konsultacje z zakresu chorób naczyniowych, udzielane przez specjalistów: flebologów, chirurgów naczyniowych, internistów i dermatologów. Harmonogram wraz z miejscami badań oraz szersze informacje na temat akcji „Servier w trosce o żyły” dostępne są na stronie internetowej www.poradnianaczyniowa.pl.
Przewlekła choroba żylna ze względu na ogromną liczbę chorych – 37% mężczyzn i 47% kobiet, jest w Polsce, podobnie jak w innych krajach uprzemysłowionych, problemem społecznym. U większości pacjentów występują zaawansowane stadia choroby, a aż 62% z nich nigdy nie leczyło się z powodu PChŻ. W tej sytuacji kluczowe stają się działania edukacyjne i profilaktyczne, a w szczególności uświadomienie pacjentom konieczności kontaktu z lekarzem w początkowym stadium choroby oraz prowadzenia terapii pod ścisłym nadzorem lekarskim. Nieleczona choroba prowadzi do powstawania żylaków i owrzodzeń żylnych podudzi, znacznie upośledza jakość życia chorych oraz generuje wysokie koszty społeczne.
Organizatorem akcji jest Servier Polska, największa niezależna francuska firma farmaceutyczna, doskonale znana w Polsce z licznych działań profilaktycznych propagujących edukację zdrowotną pacjentów oraz wspierania środowiska lekarskiego.
22 kwietnia 2006 r. Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej po raz drugi uhonorowało firmę Servier tytułem Przyjaciela Polskiej Chirurgii Naczyniowej. Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest rokrocznie tylko jednej firmie, szczególnie zasłużonej dla rozwoju chirurgii naczyniowej w Polsce. n