Postęp i nowoczesność dla wszystkich

Nasze Zdrowie III
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 212 (6895) 9 września 2004 r.

Postęp i nowoczesność dla wszystkich

Rozmowa z Markiem Loughranem, dyrektorem generalnym GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.

Jaką pozycję zajmuje GlaxoSmithKline na światowym i polskim rynkach farmaceutycznych?

GlaxoSmithKline to innowacyjne przedsiębiorstwo, które powstało w wyniku połączenia dwóch korporacji o ponad stuletniej tradycji – Glaxo Wellcome i SmithKline Beecham. GSK, mając ponad 7-procentowy udział w rynku, jest wiodącą firmą w branży farmaceutycznej na świecie. Firma zatrudnia ponad 103 tysiące osób. W Polsce GlaxoSmithKline jest również liderem. Mamy prawie 8-procentowy udział w rynku farmaceutycznym, zatrudniamy około 1,6 tys. osób.

Warto podkreślić, że GSK jest także największym inwestorem w branży farmaceutycznej w Polsce. Do tej pory zainwestowaliśmy tu około 1,6 mld zł, głównie w modernizację i rozwój poznańskich zakładów.

Innowacyjność i badania to zapewne dla takiej firmy jak GSK szczególne obszary działalności?

Firma od początku swojego istnienia koncentruje swoją uwagę na badaniach naukowych, nie ustając w wysiłkach, by wciąż odkrywać leki, zdolne położyć kres groźnym chorobom i poprawiać jakość życia ludzi. Co roku przeznaczamy 3,7 mld dolarów na badania i rozwój. W laboratoriach GlaxoSmithKline naukowcy pracują obecnie nad 147 cząsteczkami, a w fazie badań klinicznych jest 113 projektów, w tym 22 szczepionki. GlaxoSmithKline szuka również nowych idei na zewnątrz. Przykładem tego jest przejecie od 1 września br. od firmy Sanofi-Aventis leków Fraxiparine i Fraxodi. W ten sposób GSK rozszerzyło swoja ofertę nowoczesnych leków specjalistycznych.

Jaka część tych badań jest realizowana w Polsce?

W poznańskim Dziale Badań i Rozwoju GlaxoSmithKline pracuje 60 specjalistów. W Poznaniu opracowuje się technologię oraz analitykę nowych leków, we współpracy z innymi placówkami firmy oraz ośrodkami badawczymi. Poznański ośrodek uczestniczy, we współpracy z brytyjskim Ministerstwem Zdrowia i Światową Organizacją Zdrowia (WHO), w programie badawczym dotyczącym formulacji nowego leku antymalarycznego.

Jakie były powody, dla których koncern zdecydował się na znaczne inwestycje w naszym kraju?

Sześć lat temu zainwestowaliśmy w Polsce, z uwagi na dynamicznie rozwijający się rynek, silne lokalne firmy farmaceutyczne oraz specjalistów znających się na tej branży. Dzięki temu obecnie produkujemy dostępne dla każdego, wysokiej jakości leki. Zakład w Poznaniu miał również podstawy do tego, aby w przyszłości stać się miejscem produkcji leków innowacyjnych.

Decyzja o kupnie fabryki zapadła na długo przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Produkcja w Polsce była najlepszym sposobem uzyskania swobodnego dostępu do tego rynku. Dodatkowo zakład w Poznaniu posiadał już dobre marki farmaceutyczne.

Jaką rolę pełni poznańska fabryka w koncernie GSK?

Dzięki dużym inwestycjom fabryka GSK w Poznaniu stała się krajowym potentatem w produkcji leków. Jest jedyną z czterech w całym koncernie dysponujących nowoczesną technologią produkcji aerozoli bezfreonowych. W zakładzie produkowane są jedyne w tej części Europy leki przeciwastmatyczne w tej postaci. Inwestycje w infrastrukturę pozwoliły na transfer do poznańskiego zakładu korporacyjnych produktów farmaceutycznych. Łącznie do 2002 r. wprowadzono do produkcji w Poznaniu 109 nowych leków, w tym 57 to leki innowacyjne. Atrakcyjna lokalizacja pozwoliła zakładowi w Poznaniu stać się centrum produkcji i dystrybucji leków GlaxoSmithKline na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, jak również innych rynków. Obecnie zakład eksportuje leki do 30 krajów. Od czerwca 2004 poznańska fabryka produkuje opakowania leków, które dystrybuowane są na rynki europejskie.

Planowaliśmy dalsze znaczące inwestycje. Niestety z części z nich musieliśmy zrezygnować z powodu braku odpowiednich zachęt i niekorzystnego klimatu inwestycyjnego. Przykładem jest toczący się pomiędzy firmami farmaceutycznymi a rządem tzw. spór marżowo-cenowy. Inne kraje oferują lepsze od Polski warunki inwestycyjne i większą stabilność. Potwierdzeniem tego są chociażby decyzje inwestycyjne producentów samochodów.

Na czym opiera się strategia rozwoju GSK w Polsce?

Strategia GlaxoSmithKline w Polsce opiera się na konsekwentnej polityce inwestycyjnej i transferze do naszego kraju wiedzy, technologii i nowoczesnych metod zarządzania. GSK nadal chce być czołowym inwestorem w branży oraz dostarczać polskim pacjentom najwyższej jakości leków w przystępnej cenie. Wejście do Unii stwarza szanse poznańskiej fabryce do zwiększenia eksportu.

Jakie, pana zdaniem, są największe korzyści z inwestycji GSK dla polskiego rynku farmaceutycznego, pacjentów, gospodarki i budżetu państwa?

Obecność GlaxoSmithKline w Polsce oznacza dla pacjentów dostęp do szerokiego portfela leków, w którym znajdują się leki innowacyjne, generyczne, jak i preparaty dostępne bez recepty. Dzięki temu pacjenci otrzymują skuteczniejsza terapię i często unikają powikłań groźnych chorób.

Firma współpracuje w Polsce z 5 tysiącami podmiotów, dając dodatkowe kilka tysięcy miejsc pracy poza GSK. Od 1997 do 2003 roku GlaxoSmithKline zapłaciło prawie 800 mln złotych podatków pośrednich i bezpośrednich. GlaxoSmithKline uznawane jest za jednego z najlepszych pracodawców w kraju.

Koncern GlaxoSmithKline znany jest również z licznych akcji edukacyjnych i szkoleniowych dla lekarzy i pacjentów. Czy mógłby pan wymienić najważniejsze z nich?

Przykładów takich przedsięwzięć jest bardzo wiele. Są to m.in. „Aktywne życie z astmą” i „Wygraj z astmą”, czyli szeroka edukacja pacjentów i ich rodzin, że z astmą można żyć aktywnie, jeśli jest ona właściwie leczona. „Żółty Tydzień”, „Mamo masz wybór” to kampanie informujące o konieczności szczepień ochronnych. „Epilepsja – Wyjdź życiu naprzeciw” to program mający na celu przełamywanie stereotypów i niewiedzy na temat padaczki oraz pomoc osobom chorym. Obecnie dwie osoby chore na padaczkę odbywają staż w naszej firmie.

GlaxoSmithKline wspiera również placówki służby zdrowia, szkolnictwo i domy dziecka.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał PJ