„Lasy Europejskie – wspólne korzyści, wspólna odpowiedzialność”

80 lat Lasów Państwowych – Lasy zielonym skarbcem Polski
Dodatek jubileuszowy Lasów Państwowych do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 141 (6824) 18 czerwca 2004 r.

„Lasy Europejskie – wspólne korzyści, wspólna odpowiedzialność”

Deklaracja Wiedeńska, 2003

Współpraca bez granic

Troska o lasy to zagadnienie, które od lat zajmuje ważne miejsce na arenie międzynarodowej. W Europie wymiernym efektem jej działania jest Ministerialny Proces Ochrony Lasów w Europie (MPOLE). Proces ten angażuje 44 państwa europejskie, Komisję Europejską, rządowe i pozarządowe instytucje, ruchy społeczne, organizacje ekologiczne i państwa spoza Europy. Inicjatywa rozpoczęta w 1990 r. przerodziła się w forum współpracy politycznej na szczeblu ministrów, które wyznacza główne kierunki polityki leśnej na naszym kontynencie. Dotychczas odbyły się cztery Konferencje Ministerialne w Strasburgu (1990), Helsinkach (1993), Lizbonie (1998) i Wiedniu (2003).

Przygotowania do konferencji

Polska od lat jest aktywnym uczestnikiem MPOLE, a od stycznia 2004 r. przejęła szczególną rolę koordynatora procesu i państwa, które organizuje kolejną konferencję. Specjalnie dla tych celów utworzona została w Warszawie Jednostka Łącznikowa MPOLE, która jako biuro wykonawcze procesu wspiera współpracę ministrów i koordynuje prace związane z przygotowaniem następnej konferencji w 2007 r. W efekcie współpracy z Lasami Państwowymi sprecyzowane zostały rozwiązania, które umożliwiły powołanie Jednostki Łącznikowej MCPFE w strukturze organizacyjnej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Podstawowe zadania Jednostki formułuje Program Pracy Ministerialnej Konferencji Ochrony Lasów w Europie, który został zatwierdzony wspólnie z ministrami leśnictwa Austrii, Hiszpanii i Norwegii. Program ten bezpośrednio nawiązuje do postanowień IV Konferencji Ministerialnej w Wiedniu, których zakres ukierunkowany jest przede wszystkim na rozwój trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej.

Przejęcie przez Polskę przewodnictwa w MPOLE stanowi dobrą okazję dla promocji polskiego leśnictwa na forum międzynarodowym. Ponadto powinno przyczynić się do upowszechniania w Polsce formułowanych przez MPOLE kierunków rozwoju trwałego i zrównoważonego leśnictwa. Jednostka Łącznikowa jest zobowiązana do współpracy ze wszystkimi sygnatariuszami procesu na jednakowych zasadach, jednakże obecność jej w naszym kraju stwarza sprzyjające warunki dla upowszechnienia dorobku polskiej nauki i praktyki leśnej w Europie.

 

Jednostka Łącznikowa MPOLE w DGLP
ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3, 00-973 Warszawa
tel. /fax (022) 331 70 31, 331 70 32
e-mail: [email protected]
www.mcpfe.org
www.mcpfe.net