Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.
Obowiązkowa promocja projektów
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Fundusz Spójności przejął finansowanie 45 projektów zatwierdzonych w latach 2000-2003 przez Komisję Europejską w ramach programu ISPA. Pod koniec 2004 roku Komisja Europejska zaakceptowała 22 skierowane do Funduszu Spójności projekty z grupy 35 wniosków przesłanych do Brukseli kilka miesięcy wcześniej. Obsługą 65 projektów inwestycyjnych i dwóch z zakresu pomocy technicznej finansowanych z Funduszu Spójności, których wartość kosztorysowa przekracza 3 mld euro, zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. We wrześniu br. NFOŚiGW zakończył podpisywanie z beneficjentami umów o dofinansowanie 22 zatwierdzonych przed 10 miesiącami przedsięwzięć, co daje podstawę do uruchomienia środków z Funduszu Spójności.
Lista projektów porządkujących gospodarkę wodno-ściekową i odpadową zostanie wkrótce uzupełniona. W trzecim kwartale br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarekomendował 34 kolejne wnioski, w tym 12 zaktualizowanych z ubiegłego roku o dofinansowanie z tego funduszu. Część z nich już trafiła do Brukseli. Zdecydowana większość aplikacji dotyczy porządkowania gospodarki wodno-ściekowej, a jedynie 7 – zagospodarowania odpadów. Przy braku jednoznacznych regulacji prawnych trudno jest inwestorom zagwarantować dostarczenie do utylizacji wymaganej ilości odpadów i uzyskanie deklarowanego Komisji Europejskiej efektu ekologicznego.
Pomoc finansowa Unii Europejskiej w realizacji przedsięwzięć porządkujących gospodarkę wodno-ściekową i odpadową ma na celu zmniejszenie różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Wspólnoty.
Jednym z warunków przyznania unijnej dotacji jest obowiązek zapewnienia realizowanym projektom odpowiedniej promocji w prasie, radiu i telewizji. Dotyczy to zarówno projektów infrastrukturalnych, jak również z zakresu pomocy publicznej. Wymagania te określone zostały w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 621/2004 z 1 kwietnia 2004 roku, które ustanawia zasady stosowania rozporządzenia nr 1164/94 w sprawie działań informacyjnych i promujących działalność Funduszu Spójności oraz w art. 14 rozporządzenia Rady Europy nr 1164/94 ustanawiającego Fundusz Spójności. Te akty prawne stanowiły podstawę do opracowania w czerwcu 2005 roku przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Instytucję Zarządzającą Funduszem Spójności, „Wytycznych do prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych”. Wytyczne skierowane są do wszystkich instytucji zaangażowanych w zarządzanie i wdrażanie projektów dotowanych w Funduszu Spójności oraz podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację.
Działania informacyjne i promujące powinny być prowadzone zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniach 621/2004 i 1164/94 od dnia wydania decyzji Komisji o przyznaniu pomocy z Funduszu Spójności, aż do zakończenia realizacji projektu.
Wydatki na działania informacyjne i promocyjne ponoszone przez poszczególne instytucje będą uznane przez Komisję Europejską (jako wydatki kwalifikowane) jeśli zostały przewidziane na ten cel przez beneficjenta unijnej pomocy i uwzględnione w decyzji o przyznaniu dofinansowania z Funduszu Spójności. Beneficjent będzie musiał wykazać, że informacje o poszczególnych etapach realizacji projektu były zamieszczane w prasie, radiu lub telewizji z jego inicjatywy.
Jednostką organizacyjną odpowiadającą za współpracę po stronie Komisji Europejskiej w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych jest wydział geograficzny w Dyrekcji Generalnej Polityka Regionalna odpowiedzialny za pomoc z Funduszu Spójności dla wybranej grupy krajów. Po stronie polskiej za współpracę z Komisją Europejską odpowiedzialna jest instytucja zarządzająca lub pośrednicząca.
Działania informacyjne i promocyjne mają na celu popularyzowanie roli, jaką odgrywa Unia Europejska w wyrównywaniu różnic społecznych i gospodarczych w krajach Wspólnoty w zakresie ochrony środowiska, a także zachęcanie potencjalnych beneficjentów do sięgania po środki unijne z Funduszu Spójności.
Jolanta Czudak-Kiersz