Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.
Wiedza Holendrów w dziedzinie technologii ochrony środowiska
Holandia jest niewielkim, nizinnym, gęsto zaludnionym krajem. Posiada nie tylko najwyższą gęstość zaludnienia w Europie, ale także najwyższe zagęszczenie przemysłu, bydła i transportu. To, przy jednocześnie wysokim wzroście gospodarczym, wywarło znaczny wpływ na środowisko, powodując konieczność poszukiwania rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska już na początkowym etapie rozwoju.
Od początku lat osiemdziesiątych podjęto w Holandii wiele badań i prac rozwojowych mających na celu znalezienie rozwiązań problemów ochrony środowiska. Firmy holenderskie są obecnie uznawane za światowych liderów w dziedzinie innowacyjnej technologii ochrony środowiska.
Woda
W związku z tym, że sześćdziesiąt procent powierzchni Holandii leży poniżej poziomu morza, Holendrzy stali się światowymi ekspertami w dziedzinie gospodarki wodnej. Holenderski sektor wodny przoduje w budowie infrastruktury w dziedzinie wody pitnej i oczyszczania ścieków. W nich wykorzystywane są innowacyjne technologie usuwania zanieczyszczeń z wody. Jedną z nich jest filtracja membranowa, która pozwala na całkowitą dezynfekcję wody bez użycia chloru, ozonu czy innych chemicznych środków dezynfekujących. Holenderski producent – firma Norit – dostarcza technologię membranową do największego na świecie zakładu filtracji membranowej. Zakład Norit w miejscowości Sulabiya w Kuwejcie będzie oczyszczać ok. 375.000 m3 wody dziennie.
Obszar Holandii jest deltą. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych rzeki były często zatruwane zanieczyszczeniami pochodzącymi spoza granic Holandii. Dostawcy holenderskiej technologii stawili czoła temu problemowi i zapobiegli dalszemu zanieczyszczaniu, dzięki czemu dzisiaj w wodach Renu można znowu spotkać łososie.
Odpady
Również odpady stanowiły poważny problem w Holandii. To, co dawniej było górami bezwartościowych odpadów, jest obecnie poddawane ponownemu przerobowi lub też przetwarzane na cenne surówce (łącznie z energią odnawialną). Wszystko to przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii przetwarzania, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Holenderskie firmy inżynieryjne, takie jak Arcadis, Grontmij, Haskoning i DHV dzielą się swą wiedzą z polskimi firmami działającymi w tej branży, znajdując w ten sposób nieobciążające środowiska rozwiązania specyficznych problemów Polski, dotyczących gospodarki odpadami.
Gleba (wody gruntowe)
W latach osiemdziesiątych Holandia uświadomiła sobie problemy związane z zanieczyszczoną glebą poprzez sprawę „Lekkerkerk”, osiedla mieszkaniowego wybudowanego na odpadach chemicznych. Okazało się, iż pilnego oczyszczenia wymaga jeszcze 30 000 innych miejsc. Holenderski przemysł ochrony środowiska odegrał kluczową rolę w rozwiązaniu tych problemów. Dzięki względnie długiej historii w dziedzinie naprawy gleby, często w bardzo złożonych sytuacjach, opracowano wiele innowacyjnych technologii, które również okazały się opłacalne.
Kontakt
W celu uzyskaniu dalszych informacji prosimy o kontakt z Działem Ekonomiczno-Handlowym Ambasady Królestwa Niderlandów ([email protected]) lub z Holenderskim Stowarzyszeniem Dostawców Sprzętu i Technologii Ochrony Środowiska (VLM: www.vlm.fme.nl). Obydwie organizacje będą reprezentowane na targach Poleko. Pytania dotyczące gospodarki wodnej można także przesyłać do fundacji Niderlandzkie Partnerstwo Sektora Wodnego, www.nwp.nl. n