Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 299 (6982) 22 grudnia 2004 r.
Ekolodzy kontra technokraci, czyli spór o wodę!
18 listopada br. w gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej odbyło się „Eko-Forum 2004” – debata ekologiczna organizowana przez firmę Bayer oraz Wydział Chemiczny PW. Ekolodzy i technokraci spierali się podczas dyskusji pt. „Woda medium życia – czy dialog techniki i natury jest możliwy?” Temat debaty był jednocześnie tytułem ogólnopolskiego konkursu studenckiego „Ambasador zrównoważonego rozwoju firmy Bayer”. Laureatami zostali studenci Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Otrzymali cenne nagrody finansowe i uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach ekologicznych organizowanych w siedzibie firmy Bayer w Leverkusen. Laureaci i uczestnicy konkursu wzięli czynny udział w debacie.
Zwyciężył kompromis. Ekolodzy i technokraci zgodzili się, że zawiera się on w zasadzie zrównoważonego rozwoju, która jest zapisana w Konstytucji III Rzeczypospolitej i Ramowej Dyrektywie Wodnej UE. Sprowadza się ona do postulatu zaspokajania potrzeb społeczno-ekonomicznych przy zachowaniu trwałości procesów przyrodniczych niezbędnych do życia.
Dyskusja miała jednak burzliwy charakter. Dr Artur Magnuszewski, hydrolog reprezentujący ekologów, przekonywał, że poprawa sytuacji zasobów wodnych na Śląsku czy w Łodzi możliwa jest przez bardziej racjonalne wykorzystanie wody i kolosalne oszczędności. Mogą wymusić je np. wyższe opłaty.
Z kolei dr Janusz Żelaziński, który przedstawiał poglądy technokratów, stwierdził, że to nie wystarczy. Sytuację mogą poprawić jedynie kosztowne inwestycje hydrotechniczne.
Poruszono też kwestie umiejscowienia wielu szkodliwych ekologicznie zakładów przemysłowych na terenach zalewowych. Powódź na tych obszarach grozi katastrofą ekologiczną na ogromną skalę. Ekolodzy twierdzą, że w przyszłości przed powodziami może chronić jedynie naturalne „oddanie rzece jej przestrzeni”. Technokraci przekonywali, że takie podejście do problemu jest utopią. Jedyną realną metodą ochrony tych terenów są dalsze projekty inżynierskie.
Dyskutowano także o roli przemysłu i jego wpływie na stan skażenia wód. Udo Fritz z Bayer Industry Services GmbH & Co. OHG przekonywał, że najnowsze technologie stosowane w przemyśle chemicznym pozytywnie wpływają na jakość zasobów wodnych wykorzystywanych w procesach przemysłowych.
Patronat honorowy nad Eko-Forum objęło Ministerstwo Środowiska, merytoryczny UNEP/GRID Warszawa, a medialny – magazyn akademicki „Eurostudent” oraz dziennik „Rzeczpospolita”.
„Eko-Forum” jest częścią realizowanego przez firmę Bayer „Programu Promocji Zrównoważonego Rozwoju”.
Maciej Weyna
- Informacje o firmie Bayer