Od energetyki do budownictwa drogowego

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.

Laureat Panteonu Polskiej Ekologii

Od energetyki do budownictwa drogowego

Wypowiedź Artura Zająca, członka Zarządu PPH UTEX Sp. z o.o.

UTEX powstał podczas przemian strukturalnych polskiej energetyki na przełomie lat 80. i 90. W energetyce wyspecjalizowaliśmy się w proekologicznych technologiach kompleksowego zagospodarowania odpadów paleniskowych, współpracując symultanicznie z partnerami z branży energetycznej i górnictwa.

UTEX od 15 lat gwarantuje bezpieczeństwo i pewność odbioru popiołów dla części śląskich wytwórców energii elektrycznej i ciepła. W naszej trudnej dyscyplinie zaufanie klientów i wysoka jakość stosowanych rozwiązań są warunkiem długotrwałej współpracy.

Od początku działalności UTEX jednoznacznie zrezygnował z wykorzystania naziemnych składowisk odpadów paleniskowych, które w rejonach przemysłowych są częstym elementem krajobrazu. Dzięki temu założeniu nawiązała się konstruktywna współpraca pomiędzy naszą firmą a partnerami z branży górniczej, ponieważ w wyrobiskach kopalń zagospodarowujemy większość odbieranych popiołów. Zastosowana technologia zabezpiecza potrzeby energetyki, ale również stanowi istotny element profilaktyki przeciwpożarowej w kopalniach węgla kamiennego.

System zarządzania środowiskiem – korzyści z porządku

Podejmując decyzję o wdrożeniu systemu zarządzania środowiskiem, zgodnego z normą ISO 14001, liczyliśmy na wypracowanie procedur, które uporządkują mechanizmy działania firmy w obszarze ochrony środowiska. Zespół audytorów pracował ponad rok, wypracowując i wdrażając w tym czasie procedury – optymalne dla potrzeb obsługi klientów. Sądzę, że bezpośrednim efektem wykonanej pracy jest kilka kluczowych procedur, np. uporządkowanie obiegu dokumentów, logistyki, komunikacji wewnętrznej oraz opracowanie scenariusza na wypadek awarii środowiskowych. Zasadniczą korzyścią jest jednak podniesienie bezpieczeństwa relacji z klientami.

Pozytywne efekty pracy zgodnie z procedurami według normy ISO 14001 zobligowały nas do starań o wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Jak sądzimy, w grudniu uzyskamy certyfikat systemu zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001.

Gospodarka ubocznymi produktami spalania

Strategia naszej firmy przewiduje planowanie i realizację rozwiązań systemowych w branżach operacyjnych oraz poszukiwanie nowych technologii, które umożliwią firmie dywersyfikację rynku produktów i odbiorców. Jednocześnie, mając na uwadze bezpieczeństwo klientów z obszaru naszej podstawowej aktywności, wprowadzamy autorskie technologie i rozwiązania logistyczne. W efekcie tych działań klienci powierzyli nam kompleksowe zarządzanie ubocznymi produktami spalania. Dla optymalnej realizacji tych zobowiązań uruchomiliśmy oddziały dla obsługi klientów, od których odbieramy popioły oraz kompleksowo rozwiązaliśmy zagadnienia transportowe i logistyczne. Wiązało się to z inwestycjami we własny tabor kolejowy, jednak dzięki tym nakładom możemy być bardziej elastyczni i operatywni – a tego oczekują klienci.

Dzisiejsze wymagania rynkowe – technologiczne i kosztowe – wymuszają poszukiwanie nowych i efektywnych rozwiązań. Już dziesięć lat temu UTEX zainwestował w zaplecze naukowe, co ułatwiło dywersyfikację działalności i uruchomienie produkcji spoiw górniczych i zapraw klejowych. Trafiliśmy w niszę rynkową, znajdując odbiorców w górnictwie i klientów indywidualnych.

Alternatywne kruszywo dla drogownictwa

Analizując sytuację rynkową i dostępne firmie UTEX produkty i technologie zainwestowaliśmy w nową trudną branżę – budownictwo drogowe. Dostępne nam produkty – popioły i żużle, które my w firmie nazywamy ubocznymi produktami spalania, przebadaliśmy w niezależnej instytucji, uzyskując aprobaty techniczne wydane przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

Materiał, który oferujemy partnerom, ma porównywalne parametry techniczne w stosunku do zwyczajowo stosowanych kruszyw naturalnych. Wśród walorów oferowanego przez nas materiału jest cena, która wobec braku różnic jakościowych, może mieć znaczenie dystynktywne. Ponadto, dysponujemy pełną elastycznością dostaw. Te argumenty umożliwiły nam uruchomienie dostaw i współpracę przy modernizacji trasy ekspresowej S1, relacji Cieszyn – Skoczów.

Sądzę, że zdobyte tam doświadczenia i – mam nadzieję – referencje pozwolą nam na znalezienie dalszych partnerów w budownictwie drogowym.

Reasumując, poza aspektami ekonomicznymi i technicznymi naszego produktu, jest jeszcze argument ekologiczny. Wykorzystując w gospodarce surowce odtworzone – jak popioły, minimalizujemy korzystanie z pierwotnych zasobów naturalnych i wpisujemy się realnie w idee zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. n


UTEX Sp. z o.o.
44-207 Rybnik, ul. Podmiejska 1
tel. (032) 422-14-87, fax (032) 422-79-80
e-mail: [email protected]
www.utex.com.pl