Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 268 (6946) 16 listopada 2004 r.
Kocioł dla bloku parowo-gazowego w EC Zielona Góra
Zasadniczymi elementami układu kombinowanego jest turbina gazowa, kocioł odzyskowy oraz turbina parowa. Sercem bloku jest turbina gazowa – sprzężona z generatorem przetwarza energię spalanego gazu w energię elektryczną. Drugim niewątpliwie ważnym elementem jest kocioł odzyskowy, którego zadaniem jest „odzyskanie” ciepła zawartego w spalinach wychodzących z turbiny gazowej. Wysoka temperatura spalin (ca 550°C) umożliwia wyprodukowanie pary przegrzanej i skierowanie jej na łopatki turbiny parowej. Cały obieg termodynamiczny charakteryzuje bardzo wysoka sprawność oraz bardzo niska emisja szkodliwych substancji powstałych w procesie spalania gazu.
RAFAKO S.A. opracowało szereg projektów kotłów odzyskowych w układzie za turbiną gazową. Jak dotąd najwięcej tego typu kotłów RAFAKO S.A. dostarczyło na eksport. Warto wspomnieć tu projekty dla Karlsruhe, Monachium, Kolonii, a ostatnio dla Ludwigshaffen. Duże zainteresowanie tego typu jednostkami spowodowało podpisanie umowy licencyjnej z amerykańskim potentatem w dziedzinie kotłów odzyskowych, firmą Nooter Eriksen Babcock & Wilcox. W oparciu o doświadczenie i referencje licencjodawcy, RAFAKO S.A. może samodzielnie projektować i dostarczać tego typu kotły zarówno w zakresie małych, jak i bardzo dużych wydajności.
Konstrukcja kotła odzyskowego OU-192 została dostosowana do współpracy z turbiną gazową PG9171(E) opalaną gazem ziemnym. Kocioł posiada sylwetkę poziomą oraz podwójny system ciśnienia z naturalnym obiegiem w parowniku. Pęczki wymiany ciepła wykonane zostały z ożebrowanych rur i usytuowane w kanale spalin w postaci pionowych modułów. RAFAKO S.A. posiada szereg nowoczesnych programów obliczeniowych umożliwiających wykonanie obliczeń cieplnych, przepływowych i wytrzymałościowych.
Niewątpliwą zaletą systemu modułowego jest szybki i prosty montaż kotła na placu budowy.
Wszystkie elementy ciśnieniowe zostały wyprodukowane i zmontowane fabrycznie w RAFAKO S.A. na specjalistycznych stanowiskach, wyposażonych w oprzyrządowanie do montażu pęczków i modułów rur żebrowanych. Cały cykl produkcyjny, badania kontrolne i próba wodna odbywały się w RAFAKO S.A.
Systemy kombinowane turbiny gazowej i kotła odzyskowego charakteryzuje krótki czas rozruchu (kilkadziesiąt minut) oraz wysoka dyspozycyjność i duża elastyczność ruchowa, co jest szczególnie wymagane przy pracy cyklicznej. Bardzo dużą zaletą systemu jest niska emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z konwencjonalnym paliwem, jakim jest węgiel, przy spalaniu gazu uzyskujemy zmniejszenie emisji wielu szkodliwych substancji, a w szczególności CO2 o ok. 42%, SO2 o 95% i NOx o ok. 15%.
Pierwsze dostawy elementów kotła odzyskowego dla EC Zielona Góra zrealizowane zostały przez RAFAKO S.A. w lipcu 2003 roku, a oficjalne przekazanie całego bloku nastąpiło 8 października 2004 r. Przecięcia wstęgi dokonali m.in. prezes EC Zielona Góra Maran Babiuch, prezydent miasta Bożena Ronowicz, marszałek województwa lubuskiego Andrzej Bocheński, wojewoda lubuski Janusz Gramza.
Należy podkreślić, że cała inwestycja obejmująca budowę bloku parowo-gazowego wymagała zaangażowania sił i środków wielu polskich i zagranicznych firm, a w szczególności samego inwestora – Elektrociepłowni Zielona Góra S.A.
Janusz Rydzak
Zespół Promocji Produktu
Fabryka Kotłów RAFAKO
Spółka Akcyjna
47-400 Racibórz, ul. Łąkowa 33
tel. (032) 410-10-00, fax (032) 415-34-27
e-mail: [email protected]
www.rafako.com.pl
- Informacje o Fabryka Kotłów RAFAKO