Jakość XVI
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (6820) 14 czerwca 2004 r.
Mamy powody do satysfakcji i optymizmu
Wypowiedź Jerzego Mackiewicza, doradcy prezydenta RP, sekretarza Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP
Jeśli przyjrzymy się firmom nominowanym do tegorocznej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, porównamy ich wyniki ekonomiczne ze wskaźnikami kandydatów sprzed dwóch, trzech lat, zauważymy, że w naszej gospodarce zaczyna dziać się coraz lepiej. Przedsiębiorstwa zwiększają produkcję i eksport, zaczynają inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy.
Z roku na rok rośnie, prestiż Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Coraz więcej firm, gospodarstw rolnych, zespołów badawczych i inwestorów zagranicznych ubiega się o to zaszczytne wyróżnienie. W tym roku uprawnione instytucje i organizacje zgłosiły 170 kandydatów w siedmiu kategoriach, czyli więcej niż w poprzednich edycjach nagrody. Tradycyjnie już, największa liczba kandydatów – 41 – ubiegała się o laury w kategorii „Polskie przedsiębiorstwo”. Silna konkurencja w tym roku była również w kategoriach „Eksporter” – 31 kandydatów, „Małe polskie przedsiębiorstwo” – 25 oraz „Gospodarstwo rolne” – 22. Powodzenie konkursu nie powinno nikogo dziwić, albowiem Nagroda Gospodarcza jest bardzo ważnym i skutecznym instrumentem promocji, budowania prestiżu, wiarygodności i zaufania do polskich firm, produktów i całej polskiej gospodarki.
Nowe kryteria
Biorąc pod uwagę dużą liczbę znakomitych kandydatów, Kapituła, za aprobatą prezydenta, postanowiła ustanowić nową kategorię nagrody – „Średnie polskie przedsiębiorstwo”. Kryteria przyznania wyróżnienia są takie same jak w kategorii „Polskie przedsiębiorstwo”, ale obejmuje ona firmy zatrudniające od 51 do 250 pracowników. Ustanowienie tej kategorii było odpowiedzią na to, co dzieje się w naszej gospodarce. Mianowicie coraz więcej polskich średnich przedsiębiorstw osiąga światowy poziom, odgrywają one coraz większe znaczenie w budowaniu pozycji polskiej gospodarki, eksporcie oraz tworzeniu nowych miejsc pracy. Trudno jednak jest porównywać je z dużymi firmami o ugruntowanej pozycji na rynku.
W tej edycji konkursu również po raz pierwszy wśród kandydatów do nagrody znaleźli się zwycięzcy dziewięciu najpoważniejszych programów regionalnych. Wśród nich są przede wszystkim laureaci nagród wojewodów i marszałków województw. W tym roku bowiem uruchomiono pierwsze programy oparte na kryteriach i zasadach Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Od przyszłego roku podobne programy powstaną we wszystkich województwach. Konkursy regionalne, podobnie jak Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP na szczeblu ogólnokrajowym, powinny stanowić ważny i skuteczny element promocji firm, gospodarstw rolnych i zespołów wynalazczych, budowania ich wiarygodności oraz pozycji rynkowej. Z drugiej strony konkursy regionalne wzbogacają system wyłaniania kandydatów do Nagrody Prezydenta, dzięki czemu mogą zapewnić jeszcze wyższy poziom zgłaszanych kandydatur. Nie bez znaczenie jest również wzrost roli i znaczenia regionów w ogólnokrajowym systemie promocji gospodarczej.
Trudne decyzje Kapituły
Jak już wspomniałem, mieliśmy znakomitych kandydatów, nie tylko przedsiębiorstwa, ale także gospodarstwa rolne i zespoły wynalazcze. Wśród nich można było znaleźć tych, których doskonale znaliśmy z poprzednich edycji nagrody, innych konkursów gospodarczych czy mediów. Ale byli również kandydaci, którzy do tej pory nie bywali na tak zwanych „salonach”, którzy w ciszy i spokoju budowali pozycję swoich firm. Ich osiągnięcia napawają optymizmem, świadczą, że coraz więcej naszych firm i gospodarstw rolnych reprezentuje najwyższy światowy poziom.
Kapituła jak co roku miała bardzo trudny wybór. Dlatego analizowane były bardzo szczegółowo wszystkie działania i osiągnięcia kandydatów, ich wpływ na realizację strategicznych celów stojących przed polską gospodarką. Przekonany jestem, że tak jak w latach poprzednich, udało się wybrać tych, którzy najbardziej na to wyróżnienie zasługiwali, choć naprawdę każdy z nas miał wiele dylematów stawiając krzyżyki na „karcie do głosowania”. Ostatnim etapem tegorocznej edycji będzie wyłonienie laureatów przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego oraz wręczenie statuetek, zaprojektowanych i wykonanych przez Pracownię Sztuk Plastycznych w Warszawie, które odbędzie się 14 czerwca 2004 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Najbardziej prestiżowe wyróżnienie gospodarcze
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została ustanowiona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 roku, jako wyraz uznania i szacunku dla osiągnięć tysięcy polskich biznesmenów, menedżerów, inżynierów, pracowników, rolników, wynalazców oraz inwestorów zagranicznych oraz ich wkładu pracy w unowocześnienie i rozwój polskiej gospodarki. Niewątpliwym sukcesem tej nagrody jest osiągnięcie w stosunkowo krótkim okresie celów, które prezydent postawił przed tym programem. Jest to na pewno najbardziej prestiżowe i pożądane wyróżnienie za osiągnięcia gospodarcze w Polsce, przez wielu nazywane „Polskim Gospodarczym Noblem”. Ta wysoka pozycja nagrody spowodowana jest po pierwsze ogromnym autorytetem prezydenta, członków Kapituły oraz instytucji zgłaszających kandydatów, jasnymi i czytelnymi kryteriami oraz obiektywną i wszechstronną oceną pretendentów. O prestiżu każdej nagrody decydują głównie jej laureaci. Warto podkreślić, że laureaci tej szczególnej nagrody nie tylko spełnili bardzo ostre kryteria i byli liderami w momencie jej otrzymania, ale ciągle utrzymują wysoki poziom, stale się rozwijają. Przykładów ich sukcesów już po otrzymaniu nagrody jest bardzo wiele, nie da się ich wszystkich wymienić.
Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu programy, nawet tak prestiżowe jak Nagroda Prezydenta RP, są działaniami wspomagającymi przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolne czy wynalazców i to przede wszystkim od nich samych zależy ich sukces na rynku. Mam nadzieję, że tak jak większość dotychczasowych laureatów i nominowanych, również wyróżnieni w tegorocznej edycji właściwie wykorzystają ogromny potencjał, który już udało im się zbudować, że za kilka lat z dumą będziemy mogli chwalić się ich kolejnymi sukcesami. n