Ochrona Środowiska XIV – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 128 (6205) 4 czerwca 2002 r.
Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A.
Firma przyjazna ludziom i środowisku
Od czerwca ubiegłego roku wdrażany jest w Zespole Elektrowni Dolna Odra S.A. Zintegrowany System Zarządzania obejmujący System Zarządzania Środowiskowego wg normy PN-EN ISO 14001 oraz System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w oparciu o PN-N 18001. To kolejne, bardzo ambitne zadanie, jakie Zarząd ZEDO S.A. w Nowym Czarnowie postawił przed sobą i swoimi pracownikami, po inwestycjach modernizacyjnych i proekologicznych w należących do niego elektrowniach. O wdrażaniu w Zespole Zintegrowanego Systemu Zarządzania rozmawialiśmy z Karolem Pawłowskim – prezesem Zarządu, dyrektorem naczelnym i Karolem Osowskim – członkiem Zarządu, dyrektorem ds. rozwoju.
Co sprawiło, że właśnie teraz wdrażacie Systemy Zarządzania Środowiskiem oraz BHP?
Karol Pawłowski: Do tej pory skupialiśmy się głównie na modernizacji urządzeń – i w zasadzie już ten proces kończymy. Realizowaliśmy też działania proekologiczne związane z ograniczeniem naszej uciążliwości dla środowiska oraz dążyliśmy do poprawienia bezpieczeństwa warunków pracy załogi. Jak wskazują doświadczenia innych firm, aby te działania były skuteczne, należy je prowadzić w ramach uporządkowanego systemu zarządzania. System Zarządzania Środowiskowego i System Zarządzania BHP łączymy w jeden nadrzędny system, ponieważ mają wiele punktów wspólnych, dzięki czemu zmniejszamy koszty wdrożenia.
Jak określiłby pan wdrażany w elektrowniach ZEDO S.A. Zintegrowany System Zarządzania? Na czym on polega?
Karol Osowski: Można powiedzieć, że Zintegrowany System Zarządzania jest narzędziem organizacyjnym, które służy uporządkowaniu działalności przedsiębiorstwa w dziedzinach nim objętych – w przypadku ZEDO S.A. jest to System Zarządzania Środowiskowego oraz System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Co charakterystyczne, jest to instrument dynamiczny, ciągle dostosowujący się do zmiennych warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Zadanie, które stawiamy przed wdrażanym u nas Zintegrowanym Systemem Zarządzania, to zapobieganie powstawaniu problemów w objętych przez niego dziedzinach. Realizowane jest to przez uwzględnienie zagadnień środowiskowych i BHP we wszystkich sferach działalności naszego przedsiębiorstwa. Zintegrowany System Zarządzania wymusza wprowadzenie udoskonaleń organizacyjnych pozwalających na maksymalne ograniczenie działań korygujących (wynikających z awarii czy wypadków) na rzecz działań prewencyjnych.
Jakich efektów spodziewa się Zarząd ZEDO S.A. po wdrożeniu Zintegrowanego Systemu Zarządzania w elektrowniach Zespołu? Co będzie potwierdzeniem, że system rzeczywiście działa?
Karol Pawłowski: Wbrew pozorom to nie jest takie proste. Spodziewamy się efektów ekonomicznych, jednak nie tylko to jest powodem wdrażania Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Od dawna mamy świadomość odpowiedzialności, jaka na nas ciąży w związku ze skalą oddziaływania na środowisko naturalne przedsiębiorstwa tak dużego, jak ZEDO S.A. Zdajemy sobie również sprawę, że praca w energetyce nie jest obojętna dla zdrowia pracowników. Dlatego zarówno w ochronie środowiska, jak i w BHP wciąż staramy się znajdować obszary, w których można coś poprawić. Cała idea wdrażanego u nas systemu to ciągłe doskonalenie – jest więc również w tym punkcie pewna zbieżność. Trzeba jednak pamiętać, że proces nie kończy się na zdobyciu certyfikatu, lecz że to dopiero początek długiej drogi, i że chociaż nigdy nie osiągnie się doskonałości, to wciąż należy do niej dążyć. Działanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania BHP i Ochroną Środowiska dopiero wtedy uznamy za prawidłowe, gdy każdy z naszych pracowników zaakceptuje to ciągłe doskonalenie i będzie je stosował w codziennej pracy z własnej woli, a nie z powodu administracyjnych nakazów.
Jakie działania przeprowadzono w związku z wdrażanym Zintegrowanym Systemem Zarządzania?
Karol Osowski: Do tej pory określono znaczące aspekty środowiskowe i przeprowadzono ocenę ryzyka zawodowego. Ustalono zasady tworzenia i nadzoru nad dokumentacją Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Rozpoczęto proces aktualizacji instrukcji stanowiskowych i eksploatacyjnych oraz zakresów obowiązków i odpowiedzialności pod kątem spełnienia wymagań norm PN-EN ISO 14001 i PN-N 18001. Przeszkolono też 692 pracowników. To tylko najważniejsze realizowane działania związane z wdrażaniem systemu, bo nie sposób krótko powiedzieć o wszystkich przedsięwzięciach z tym związanych.
Co będzie, gdy Zintegrowany System Zarządzania zostanie już wdrożony?
Karol Osowski: W procesie wdrażania Zintegrowanego Systemu Zarządzania wielu naszych pracowników uczestniczy w podzespołach roboczych, zdobywa nowe kwalifikacje. Szkoda byłoby pozostawić taki kapitał niewykorzystany. Dlatego będziemy zajmować się kolejno następnymi dziedzinami w wewnętrznej organizacji ZEDO S.A. Rozpoczniemy wdrażanie systemów zarządzania jakością. A potem? No cóż! Będziemy doskonalić to, co wdrożyliśmy.
Czyli nie zamierzacie spocząć na laurach?
Karol Pawłowski: Nigdy nie należy tego robić. Rzeczywistość gospodarcza zmienia się w sposób bardzo dynamiczny, a to wymaga ciągłego samodoskonalenia, dużej elastyczności i często niestandardowego podejścia w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Stąd ciągła troska o usprawnianie funkcjonowania struktur wewnętrznych firmy, a co za tym – idzie również poprawienie naszej konkurencyjności. Wdrażany system jest więc jednym z elementów budowania naszej przewagi konkurencyjnej. Położenie elektrowni Zespołu niemalże na samej granicy polsko-niemieckiej sprawia, że myślimy również o sąsiednim rynku, zwłaszcza mając w perspektywie coraz bliższe członkostwo Polski w UE. To duża szansa, ale i duże wyzwanie. Pamiętajmy, że aby być uczestnikiem niemieckiego – czyli również unijnego – rynku energii, trzeba spełnić pewne standardy. I nie chodzi tu tylko o parametry techniczne, ale również o zastosowane w przedsiębiorstwie rozwiązania organizacyjne i posiadane certyfikaty. Bez spełnienia tych warunków nie mamy szans uczestniczyć w unijnym rynku, nie mówiąc już o fakcie, że prędzej czy później będą one obowiązywały również na rynku krajowym. W mojej ocenie, jest jeszcze czas, aby dostosować się do przyszłych wymagań. Staramy się tego czasu nie zmarnować.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał KPC
Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. ma już osiągnięcia zarówno w zakresie ochrony środowiska, jak i BHP. W maju ubiegłego roku Karol Pawłowski – prezes Zarządu, dyrektor naczelny uhonorowany został przez Radę Naczelną Ligi Ochrony Przyrody medalem „Za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowanie środowiska”. Prezes Pawłowski został też wyróżniony nagrodą czasopisma „Ekoprofit” – statuetką „Jakość dla środowiska”, a w konkursie „Pracodawca organizator pracy bezpiecznej” zajął pierwsze miejsce w regionie wśród menedżerów firm zatrudniających powyżej 250 osób.
W marcu br. Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody przyznał medal „Za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowanie środowiska” Tadeuszowi Zawadzkiemu – kierownikowi Wydziału Ochrony Środowiska, a Złotymi Odznakami Honorowymi Ligi Ochrony Przyrody wyróżnił Mirosława Dybiocha – członka Zarządu, dyrektora ds. technicznych oraz cztery inne osoby z kierownictwa ZEDO S.A.
W maju br. ZEDO S.A. został uhonorowany wyróżnieniem „Klon 2002” za kompleksowe działania na rzecz ochrony atmosfery, w organizowanym przez Bank Ochrony Środowiska konkursie dla firm, które przyczyniły się do ograniczenia zanieczyszczeń i ochrony środowiska w Zachodniopomorskiem.
- Informacje o Zespole Elektrowni Dolna Odra S.A.