Ochrona Środowiska XII – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5988) 5 czerwca 2001 r.
Nowoczesny z tradycjami
Rozmowa z Adamem Graczyńskim, naczelnym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach
Główny Instytut Górnictwa to jednostka naukowo-badawcza, w której na ochronę środowiska położony jest duży nacisk – dlaczego?
Uważamy, że to przyszłościowy kierunek rozwoju, szczególnie że w Polsce w tym zakresie jest bardzo wiele do zrobienia. Zajmujemy się zagadnieniami ochrony wód i gospodarką wodno-ściekową, prowadzimy prace badawcze dotyczące systemów oszczędności energii i termomodernizacji, prowadzimy monitoring środowiska, nasi naukowcy zajmują się również wibroakustyką i programami czystszej produkcji, gospodarką odpadami komunalnymi, badaniami oraz certyfikacją gleb, gruntów, roślin i produktów spożywczych, czy wreszcie zarządzaniem środowiskowym zgodnie z normą ISO 14001.
Czy polskie firmy mają szansę konkurować w tym zakresie z technologiami zachodnimi?
GIG z pewnością tak – dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą i najnowocześniejszymi laboratoriami. Od dawna też na Śląsku walczyliśmy z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego i mamy w tym zakresie doświadczenie. Połowa odpadów przemysłowych w Polsce powstaje właśnie na Śląsku – to problem, z którym musimy sobie poradzić. Nie jest nam łatwo konkurować z firmami zachodnimi, o olbrzymim potencjale finansowym. Jednak z powodzeniem funkcjonujemy na rynku i jesteśmy największym w Polsce instytutem naukowo-badawczym, zajmującym się zagadnieniami ekologicznymi.
Współpracujemy z innymi instytucjami w Polsce i za granicą, chętnie korzystając z ich doświadczeń. Trzeba też zaznaczyć, że zmieniło się w naszym kraju podejście do problemu – dzisiaj nie tyle staramy się zwalczać negatywny wpływ przemysłu i człowieka na środowisko, ile kładziemy nacisk na minimalizację zagrożenia zanim powstanie. Innymi słowy, zamiast oczyszczać wody rzek, nie dopuszczamy do tego, aby dostały się do nich ścieki.
Czy GIG ma osiągnięcia w ochronie środowiska?
O naszych kompetencjach w tym zakresie mogą świadczyć nagrody, jak chociażby wyróżnienie w konkursie „Teraz Polska”, dyplom uznania ministra środowiska, nagroda za zajęcie I miejsca w konkursie Czyściej i Taniej, oraz wiele innych. Naszymi referencjami są również prace już wykonane – programy ograniczenia niskiej emisji na przykład w Siemianowicach Śląskich czy w Będzinie, opracowane projekty w gospodarce wodno-ściekowej, monitorowanie stanu środowiska, etc. Opracowaliśmy także strategie ekorozwoju m.in. dla gmin położonych wokół Jeziora Żywieckiego, Goczałkowickiego, rzeki Wisłoki i Białej Przemszy. W zakresie gospodarki odpadami przemysłowymi stworzyliśmy opracowania dla Rybnickiej Spółki Węglowej, Bytomskiej Spółki Węglowej, czy
dla kopalni Katowickiego Holdingu Węglowego. Zajmujemy się również zagadnieniami ekologicznymi związanymi z odpadami komunalnymi.
Rozmawiał Marcin Łęczek
- Informacja o Głównym Instytucie Górnictwa