ENERGIA XXI – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 4
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 62 (5532) 14 marca 2000 r.
Wypowiedź Carla-Erika Nyquista, prezesa Zarządu, naczelnego dyrektora wykonawczego Vattenfall AB
Vattenfall
W oparciu o procedurę przetargową polski rząd zdecydował się na sprzedaż większościowego pakietu akcji Elektrociepłowni Warszawskich S.A. firmie Vattenfall AB. Umowa, która została podpisana 27 stycznia br., daje Vattenfall AB również możliwość nabycia dodatkowych akcji. Jest to jedna z największych transakcji w polskim procesie prywatyzacji. Jesteśmy przekonani, że transakcja ta jest korzystna i bardzo znacząca dla obu stron.
Polska znajduje się obecnie w fazie intensywnego rozwoju i zapotrzebowanie na energię elektryczną w przyszłości wzrośnie. Między innymi z tego względu Polska jest dla nas najważniejszym rynkiem w regionie Morza Bałtyckiego i platformą dla rozwijania działalności w innych częściach Europy. Krajowy program prywatyzacji i ubieganie się o członkostwo w UE znacząco poprawią warunki dla rozwoju działalności gospodarczej w Polsce, czyniąc ten kraj jeszcze atrakcyjniejszym dla inwestorów. Co więcej, kraj ma ogromny potencjał w zakresie ochrony środowiska.
Wejście Vattenfall do Elektrociepłowni Warszawskich stwarza warunki dla dalszego wzmocnienia konkurencyjności dostaw energii elektrycznej na zderegulowanym rynku energii. Elektrociepłownie Warszawskie to dobrze zarządzana firma z wykwalifikowanymi pracownikami, a standard zakładów jest dobry. Firma spełnia wszystkie normy związane z ochroną środowiska, obowiązujące obecnie w Polsce. Należy jednakże poczynić inwestycje, aby spełnić w przyszłości ostrzejsze wymagania Unii Europejskiej. W związku z nabyciem akcji, Vattenfall zagwarantował, że w czasie najbliższych dziesięciu lat, Elektrociepłownie Warszawskie wdrożą program inwestycyjny mający na celu modernizację i zwiększenie efektywności głównie w zakresie inwestycji związanych z ochroną środowiska. Inwestycje będą finansowane w większości przez spółkę, ale pewna część kapitału jest gwarantowana przez Vattenfall. W rezultacie tego programu, emisje siarki zostaną zredukowane o 60 procent, azotu o ponad 30 procent, popiołów lotnych o ponad 30 procent, a produkcja żużlu i popiołów o ponad 20 procent. Konwersja z węgla na gaz w niektórych zakładach doprowadzi również do zmniejszenia emisji CO2.
Poprzez zapewnienie bardziej efektywnego wykorzystania zasobów, zmniejszonej emisji i innych usprawnień związanych z ochroną środowiska, zaangażowanie Vattenfall w Polsce przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Kiedy nastąpi wzrost produkcji energii elektrycznej w zakładach, firma Vattenfall poczyni dalsze kroki w kierunku ochrony środowiska.
Elektrociepłownie Warszawskie mają wiedzę i szerokie doświadczenie w wytwarzaniu energii elektrycznej metodami konwencjonalnymi, w oparciu o spalanie węgla. Vattenfall ma również wiedzę zdobytą poprzez analizy cyklu życia elektrowni opalanych węglem, a także specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w inżynierii środowiskowej i specjalistycznych zagadnieniach związanych z ochroną środowiska. Między innymi, Vattenfall może podzielić się swoim doświadczeniem w zakresie technologii spalania w złożu fluidalnym oraz technologii nowoczesnych turbin gazowych.
Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie satysfakcjonująca dla obu stron i przyczyni się do naszego wspólnego sukcesu.
- Strona Vattenfall