Energia XXII – Ciepło, Elektroenergetyka, Gaz
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 86 (5556) 11 kwietnia 2000 r.
Zagraniczna współpraca partnerska PGNiG S.A.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Współpraca partnerska polskiego przemysłu gazowniczego datuje się od lat 20. naszego wieku. Wynika to z faktu, że polskie stowarzyszenie gazownicze było jednym z założycieli Międzynarodowej Unii Gazowniczej – która działa do chwili obecnej. Nasilenie kontaktów z firmami zagranicznymi w latach 60. doprowadziło do podpisania pierwszego porozumienia o współpracy naukowo-technicznej z Gaz de France w roku 1966. W latach 70. doszło do zacieśnienia kontaktów z firmami niemieckimi, takimi jak Ruhrgas i Verbundnetz Gas AG oraz stowarzyszeniem niemieckich firm gazowych BGW.
Jednak do znacznego ożywienia kontaktów doszło dopiero w latach 90., równolegle z otrzymaniem kredytu Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
W tym czasie odnowiono współpracę z takimi firmami, jak:
- Gaz de France,
- Ruhrgas,
- BGW,
podpisano nowe porozumienia z:
- DONG – Dania,
- British Gas – Wielka Brytania,
- BEB – Niemcy,
- Transgas – Czechy,
- BC Gas – Kanada.
a w roku 1999 i bieżącym rozwinęła się współpraca z krajami sąsiadującymi, tj. Czechami, Słowacją, Litwą i Ukrainą.
Współpracę zagraniczną PGNiG S.A. można podzielić na dwie grupy:
- współpracę z firmami gazowniczymi w zakresie:
- gospodarczym,
- naukowo-technicznym,
- współpracę z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi.
Współpraca z firmami gazowniczymi o charakterze gospodarczym nie będzie przedmiotem niniejszej prezentacji, gdyż już wielokrotnie była ona przedstawiana w dodatkach „Gaz” i „Energia” i dotyczyła zakupów gazu oraz dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.
Niezależnie od powyższego powstały spółki, w których partnerami PGNiG S.A. są firmy zagraniczne. Najważniejsze wspólne przedsięwzięcia przedstawione zostały w ramce.
Wymiana naukowo-techniczna odbywa się na bazie zawartych porozumień i umów poprzez seminaria, szkolenia i wycieczki techniczne, które stanowią doskonałe tło dla wymiany wspólnych doświadczeń. Bazowanie na wzajemnych doświadczeniach odbywa się nie tylko za pośrednictwem Oddziału Głównego PGNiG S.A., ale również inne oddziały i spółki zależne poprzez swoje przygraniczne kontakty z partnerami krajów sąsiedzkich prowadzą wymianę myśli naukowo-technicznej.
Najstarsza współpraca z międzynarodowymi organizacjami opiera się na kontaktach z:
- Grupą Roboczą ds. Gazu przy Europejskim Komitecie Gospodarczym/ONZ w Genewie (ECE/UN),
- Międzynarodową Unią Gazowniczą (IGU).
W ostatnim czasie poprzez Ministerstwo Gospodarki przedstawiciele PGNiG S.A. współpracują przy opracowywaniu stanowiska negocjacyjnego w zakresie sektora energii z Unią Europejską.
Współpraca z ECE/UN, przed zmianami politycznymi była właściwie jedyną platformą kontaktów i wymiany doświadczeń dla przedstawicieli polskiego gazownictwa. Nasi przedstawiciele stale pracowali w trzech komitetach roboczych. W ostatnim okresie przedstawiciele firm gazowniczych przez Grupę Roboczą ds. Gazu stworzyli Centrum Gazownicze, które jest uznawane za jedną z najlepiej działających agend ECE/UN. Jedną ze sztandarowych działalności są coroczne spotkania szefów firm gazowniczych. V Spotkanie na Wysokim Szczeblu odbyło się w Warszawie w dniu 4 kwietnia 2000 r., podczas którego omawiano sprawy związane z:
- restrukturyzacją przemysłu gazowniczego w krajach Europy Centralnej i Wschodniej,
- wprowadzaniem przepisów Dyrektywy Gazowej przez kraje członkowskie i kandydujące do UE.
Niezależnie od powyższego Grupa Robocza ds. Podziemnych Magazynów Gazu po trzech latach prac w br. zakończyła opracowanie nt. podziemnych magazynów gazu w Europie i dawnych republikach ZSRR, które po raz pierwszy było przedstawione podczas spotkania Grupy ds. Gazu w styczniu w Genewie, a następnie będzie przedstawione podczas 21. Światowego Kongresu Gazowniczego w Nicei. Przy opracowywaniu tego materiału istotny wkład mieli polscy specjaliści.
Jak powyżej wspomniano, podczas Kongresu w Nicei Międzynarodowa Unia Gazownicza podsumuje trzyletni okres prac 10 Komitetów Roboczych. Również przedstawiciele polskiego gazownictwa wnieśli znaczący wkład w opracowania, które będą przedstawione podczas obrad. We wszystkich 10 komitetach Polska posiada przedstawicieli (są to pracownicy PGNiG S.A., Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej).
Znaczne zaangażowanie polskich przedstawicieli w pracach IGU zostało uhonorowane przyznaniem organizacji posiedzenia Rady IGU w październiku 2001 r. w Warszawie. To już po raz drugi w okresie 75 lat Polska będzie gospodarzem takiego posiedzenia. Poprzednie odbyło się w Krakowie w 1976 r.
Poza UN i IGU przedstawiciele PGNiG S.A. działają w polskich komitetach:
- Światowych Kongresów Naftowych,
- Światowej Rady Energetycznej.
Obydwie te organizacje są znaczące w swoich dziedzinach i także raz na trzy lata organizują swoje kongresy. Należy nadmienić, że w 1999 r. Zgromadzenie Światowej Rady Energetycznej odbyło się w Krakowie, gdzie znaczny wkład w organizację miało PGNiG S.A.
Niezależnie od ww. znaczących organizacji przedstawiciele PGNiG S.A. reprezentują polski przemysł gazowniczy w następujących stowarzyszeniach i organizacjach:
- EBC (Europejski Kongres Biznesu),
- Baltic Gas,
- EAGE (Europejskie Stowarzyszenie Geofizyków i Inżynierów Wiertnictwa),
- ICGTI (Międzynarodowe Centrum Informacji Technologicznej Gazu),
- GERG (Europejska Grupa Badawcza ds. Gazownictwa).
Przedstawiciele PGNiG S.A. wielokrotnie są zapraszani do uczestnictwa w konferencjach, gdzie wygłaszają referaty dotyczące bieżącej problematyki przemysłu gazowniczego w Polsce.
Tak silne uczestnictwo przedstawicieli polskiego przemysłu gazowniczego, a szczególnie przedstawicieli PGNiG S.A., w działalności międzynarodowej doprowadziło do utrwalenia bardzo dobrego wizerunku kraju, jego możliwości technicznych. Należy stwierdzić, że obecnie angielska nazwa Polish Oil and Gas Company jest znana w Europie i na świecie, głównie z uwagi na bardzo dobrze rozwijającą się współpracę partnerską. Wspólne przedsięwzięcia
- EuRoPol Gaz S.A. (Gazprom) – budowa SGT na terenie Polski
- Gas Trading (Gazexport, Wintershall) – obrót gazem
- Intergaz (Kromshroder – Elster) – produkcja gazomierzy
- ZRUG Warszawa S.A. (Gaz de France) – budowa i remonty gazociągów
- Gaztec (Industrial Pipe System-Australia) – rury polietylowe
- Fundacja Ekogaz (Ruhrgas, VNG, Gaz de France) – propagowanie użytkowania gazu ziemnego
- Informacje o Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie S.A.