Jakość VIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 136 (5606) 12 czerwca 2000 r.
Normalizacja kluczem do Zjednoczonej Europy
Polski Komitet Normalizacyjny
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej wymaga zarówno harmonizacji polskiego prawa z prawem wspólnotowym, jak i harmonizacji Polskich Norm z normami europejskimi.
Harmonizacja norm usunie bariery w handlu z krajami Unii Europejskiej, ujednolici wymagania w zakresie ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony konsumenta. Zadania związane z harmonizacją norm realizuje Polski Komitet Normalizacyjny.
Ustanawiane przez PKN Polskie Normy – tak jak w normalizacji europejskiej i światowej – są dokumentami do dobrowolnego stosowania i stanowią uzupełnienie przepisów prawnych.
W procesie dostosowawczym naszej gospodarki do systemów europejskich i światowych wystąpi ekonomiczna presja korzystania z norm, na przykład: przywoływanie norm w przepisach i dokumentach rządowych, w umowach wiążących strony, rozstrzyganie sporów przed sądami arbitrażowymi, zwykle na korzyść strony stosującej normę, stosowanie niższych stawek ubezpieczeniowych przy ubezpieczeniach obiektów projektowanych z zastosowaniem norm.
Jednym z warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej jest wdrożenie do Polskich Norm co najmniej 80% norm europejskich oraz uzyskanie członkostwa w europejskich organizacjach normalizacyjnych – CEN i CENELEC.
Jeśli celem Polski jest integracja z Unią Europejską, to normy są kluczem do osiągnięcia tego celu.
Informacja o firmie Polski Komitet Normalizacyjny