Jakość XV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (6642) 10 listopada 2003 r.
Wyróżnienie w konkursie Polska Nagroda Jakości w kategorii organizacji publicznych
Rybnik – miasto z jakością
Zielone miasto na Śląsku – to jedno z najczęściej używanych określeń charakteryzujących Rybnik. Jednak bogactwo zieleni – lasów, parków, skwerów i kompozycji kwiatowych – to tylko jeden z wielu atutów liczącego prawie 145 tysięcy mieszkańców miasta. Dzisiejszy Rybnik to dla sąsiadujących z nim miast naturalne centrum komunikacyjne, administracyjne, gospodarcze, kulturalne i edukacyjne, a w strategii rozwoju województwa śląskiego – centrum subregionu zachodniego. To nowocześnie i sprawnie zarządzany ośrodek.
Prowadzona w mieście polityka jakości pozwoliła na efektowny udział Rybnika w prestiżowych konkursach. Przykładem jest Polska i Śląska Nagroda Jakości, Gmina Fair Play, Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom czy pierwszy na Śląsku i drugi w Polsce certyfikat ISO 9001:2000 dla urzędu miasta. Natomiast za zaangażowanie we współpracę międzynarodową władze miasta otrzymały prestiżowy Dyplom Rady Europy.
Rybnik jest miastem uczącej się młodzieży. W ciągu ostatnich dziesięciu lat miasto przekształciło się z typowo górniczego ośrodka w centrum edukacyjne 600-tysięcznego subregionu. Wiele realizowanych tu inwestycji powstaje właśnie z myślą o młodych mieszkańcach gminy i regionu. To przede wszystkim Zespół Szkół Wyższych tworzony wspólnie przez miasto oraz Politechnikę Śląską, Uniwersytet Śląski i katowicką Akademię Ekonomiczną. Dla potrzeb kompleksu uczelni powstało Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych oraz Centrum Upowszechniania Technologii Informatycznych. Niezwykle śmiały pomysł uruchomienia w Rybniku ośrodka akademickiego dał rybniczanom szansę kształcenia się na uczelniach wyższych bez konieczności opuszczania miasta. Już dzisiaj w akademickich ławach zasiada prawie cztery i pół tysiąca studentów. Dobiegła końca modernizacja stadionu miejskiego, który jest obiektem o najwyższej, międzynarodowej randze. W ostatnim czasie oddano do użytku kilkanaście nowoczesnych, w pełni wyposażonych sal gimnastycznych. Splendoru miastu dodaje również najnowocześniejsza w kraju siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, w której kształcili się tacy wybitni artyści, jak Adam Makowicz, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna czy Henryk Mikołaj Górecki.
Oferta inwestycyjna Miasto posiada ciekawą i bogatą ofertę inwestycyjną, a tereny o zróżnicowanej powierzchni (od 200 m2 do 39.000 m2) znajdują się zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta:
|
Dogodne połączenia komunikacyjne, charakterystyczne rozwiązania drogowe (największa w Polsce liczba rond), budowa obwodnicy czy nowoczesny dworzec komunikacji miejskiej ułatwiają życie nie tylko mieszkańcom, ale i odwiedzającym miasto gościom.
W proinwestycyjnej polityce miasta, priorytetem pozostaje realizacja jednego z największych przedsięwzięć, jakim jest budowa kanalizacji sanitarnej dociążającej zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków. Inwestycja finansowana jest przy udziale środków z przedakcesyjnego funduszu Unii Europejskiej ISPA. W 2001 roku Komisja Europejska przyznała Rybnikowi bezzwrotną dotację w wysokości około 300 milionów zł.
Dzięki położeniu wśród wód i lasów, miasto zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Ponad 110-kilometrowa sieć ścieżek rowerowych, sale sportowe, nowoczesny stadion, baseny i kąpieliska, lotnisko Aeroklubu ROW, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, tor saneczkowy, skate park, interesujące szlaki piesze oraz Zalew Rybnicki to miejsca, w których można aktywnie spędzić wolny czas.
Rybnik, jako pierwsze miasto w Polsce, podjął decyzję o publicznej emisji obligacji gminnych, notowanych następnie na Centralnej Tabeli Ofert S.A. Program emisji obejmuje trzy transze o łącznej kwocie 124 milionów złotych. Atuty miasta oraz efekty prowadzonych w nim działań doceniają inwestorzy. To jedno z nielicznych miast w okolicy, które posiada tereny inwestycyjne zarówno w ścisłym centrum, jak i poza miastem. W centrum znajdują się cenne tereny budowlane doskonale nadające się pod budowę obiektów z parkingami. Na równie atrakcyjnych terenach na obrzeżach miasta zlokalizowanych jest kilkadziesiąt działek z przeznaczeniem pod działalność produkcyjną oraz handlowo-usługową.
Inwestycjom w Rybniku sprzyja otoczenie biznesu. W mieście funkcjonują organizacje pozarządowe, sieć placówek handlowych, banki, firmy doradcze, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się badaniem rynku i opinii publicznej oraz obsługą informatyczną. Jest też kilka redakcji prasowych. Aktywnie działają organizacje wspomagające i skupiające przedsiębiorców, biorąc czynny udział w procesie restrukturyzacji przemysłu. n
Urząd Miasta Rybnika
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-200 Rybnik
tel. (032) 42 230 11, fax (032) 42 241 24
e-mail: [email protected]
prezydent Adam Fudali
www.rybnik.pl
- Informacje o mieście Rybnik