Jakość XV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (6642) 10 listopada 2003 r.
5 lat Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Laureat w 2000 roku w kategorii „Polskie Przedsiębiorstwo”
Wypowiedź prof. Janusza Filipiaka, prezesa Comarch S.A.
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP bardzo szybko zdobyła sobie uznanie w kręgach biznesowych w Polsce. Stało się tak dlatego, że promuje ona zdrowe modele biznesowe i taki typ przedsiębiorstwa, który odpowiada za coraz bardziej nagłaśniane w ostatnich miesiącach ożywienie gospodarcze.
Niewątpliwie otrzymanie tej nagrody jest wielkim zaszczytem i potwierdzeniem wysiłku, jaki przedsiębiorcy wkładają w prowadzenie biznesu, ale jest to również znakomita promocja dla firm, które wchodzą w świat wielkiego biznesu.
Na przykładzie ComArch mogę potwierdzić, że Nagroda Prezydenta zwiększyła widoczność i rozpoznawalność naszej marki, co przekłada się bezpośrednio na prowadzenie biznesu i relacje z klientami. Nie bez znaczenia jest fakt, że nagroda ma charakter niezależny.
Nagroda Prezydenta RP jest również bardzo dobrą referencją przy działalności na rynkach zagranicznych. Standardowo podajemy informacje o niej w ofertach na rynkach globalnych. Jest to coraz bardziej skuteczne, gdyż Polska uzyskuje coraz większe znaczenie na międzynarodowej arenie. W tym kontekście upatrujemy również zwiększania się reputacji tej nagrody, co może pomóc polskim przedsiębiorcom na rynku europejskim po akcesji do UE. n
Laureat w 1999 roku w kategorii „Inwestycja Zagraniczna w Polsce”
Wypowiedź Marka Kukuryki, prezesa SANITEC Koło
Wręczając Nagrodę Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że jest ona dowodem uznania dla Sanitec Koło za znaczący wkład w rozwój i modernizację polskiej gospodarki. Zaznaczył też, że jest ona także wyrazem uznania dla inspirującego wpływu na rozwój rynku budowlanego.
Dla udziałowców firmy, a byli to Finowie, podkreślanie „miękkich”, społecznych aspektów inwestycji w Polsce znaczyło dużo. Dziś polski rynek jest dla Sanitec strategicznie ważny, zarówno jako baza produkcyjna dla całej Europy, a także platforma działań w Europie Wschodniej. Poważny inwestor bardzo ceni sobie klimat wokół własnych inwestycji, a Nagroda Gospodarcza Prezydenta Rzeczypospolitej jest najlepszym bodaj wyrazem uznania dla firmy.
Dla polskich pracowników Sanitec Koło Nagroda miała także swe znaczenie. Zespół ludzi, który tworzył firmę od początku lat 90., nadal w większości dla niej pracuje. W momencie prywatyzacji Koła, mieliśmy 320 pracowników, dziś ok. 1100. Wspólnie z naszymi dystrybutorami i architektami i z dołączającymi do nas konkurentami w branży, zbudowaliśmy modelowy rynek wyrobów łazienkowych.
Jakość i wybór produktów do wyposażenia łazienek, ich różnorodność i dostępność cenowa, ekspozycje w salonach dystrybutorów, poszerzające się grono wyedukowanych architektów i instalatorów, szeroko propagowane standardy wyposażenia łazienek, a także kontakt z klientem sprawiają, że polski rynek wyposażenia łazienek jest już bardzo europejski. I naprawdę byliśmy dumni, że Prezydent RP dostrzegł rolę Sanitec Koło w tym procesie. n
Laureat nagrody w 2002 roku w kategorii „Eksporter”
Wypowiedź Zbigniewa Drzymały, prezesa firmy Inter Groclin Auto SA
Firma Inter Groclin Auto S.A. jest znanym w Europie producentem wyposażenia tapicerskiego wnętrz samochodowych. Swoje produkty w ponad 99 procentach kieruje na eksport do krajów Unii Europejskiej. Z fotelami I.G.A porusza się po całej Europie kilka milionów samochodów takich marek jak Volvo, Mercedes, Audi, Volkswagen, Mitsubishi, Renault, Citroen i inne.
Silna pozycja eksportera na europejskim rynku motoryzacyjnym została zbudowana dzięki niezawodnej jakości wyrobów Groclinu, niezawodności w dostawach i obsłudze klientów. Stale doskonalony system jakości objęty certyfikatami: ISO 9001:2000, ISO 14001:1996, ISO/TS 16949/2002 funkcjonuje w przedsiębiorstwie, w oparciu o powszechną znajomość i zrozumienie polityki jakości przez wszystkich pracowników przedsiębiorstwa. W firmie I.G.A standardy unijne są znane i rzetelnie realizowane od lat na każdym stanowisku pracy.
Dla załogi Groclinu wejście naszego kraju do Unii Europejskiej nie będzie żadnym zaskoczeniem-stanowić będzie kontynuację wielkopolskiej, organicznej pracy, podlegającej stałej ocenie zagranicznych klientów w oparciu o unijne kryteria. Budowana systematycznie i racjonalnie pozycja rynkowa Groclin powoduje, że portfel ofert i zamówień przedsiębiorstwa, mimo recesji w branży motoryzacyjnej cały czas jest wypełniony. Nowa inwestycja przemysłowa na Ukrainie pozwoli jeszcze bardziej obniżyć koszty i podnieść konkurencyjność przedsiębiorstwa na europejskim rynku samochodowym. n
Laureat w 2000 roku w kategorii „Instytucja Finansowa”
Wypowiedź Agenora Jana Gawrzyała, prezesa TUiR WARTA S.A.
Rynek usług ubezpieczeniowych zajmuje szczególne miejsce w polskich przemianach gospodarczych. Decyduje o tym nie tylko jego znaczenie dla gospodarki, ale przede wszystkim skala przekształceń w tym sektorze. W naszym kraju pojawiło się 60 nowych firm w tym światowi potentaci, a kapitał zagraniczny stał się dominującym. Warta nie tylko sprostała tym wyzwaniom, ale zajmując pozycję lidera w kreowaniu i wdrażaniu wielu rozwiązań (Audatex, Eurotax, internet), wyznaczyła swego rodzaju standardy dla rynku.
Warta była pierwszą państwową firmą ubezpieczeniową, która z powodzeniem przeprowadziła proces prywatyzacji. Jego kulminacją był debiut giełdowy, a kilka lat później sprzedaż udziałów przez Skarb Państwa. Były to działania pionierskie niezwykle istotne dla całego sektora ubezpieczeniowego. Prywatyzacji towarzyszyła temu głęboka restrukturyzacja wewnętrzna, w wyniku której Warta z firmy specjalizującej się w obsłudze dużych podmiotów, stała się firmą uniwersalną adresującą ofertę do wszystkich klientów. Ale najistotniejszy jest jednak fakt, iż ów proces przekształceń łączył się ze znaczącą poprawą efektywności i wyników finansowych. To zadecydowało o podwyższaniu ratingu Warty przez Standard & Poors i przyznawaniu wyróżnień za „wyniki biznesowe”.
Nagroda Gospodarcza Prezydenta, zajmuje szczególne miejsce wśród licznych wyróżnień przyznanych Warcie. Z jednej strony jest wyrazem akceptacji dla efektów i stylu prowadzenia działalności, z drugiej zaś – jest niesłychanie zobowiązująca. n
Laureat w 2001 roku w kategorii „Inwestycja Zagraniczna w Polsce”
Wypowiedź Romualda Rytwińskiego, prezesa Zarządu Opel Polska w Gliwicach
Nagroda Gospodarcza Prezydenta, przyznana Opel Polska w 2000 roku, stanowi dowód uznania dla trafności decyzji o budowie zakładu w Polsce, podjętej przez władze General Motors. Bardzo ważna jest dla nas świadomość, że nasze działania w Polsce zostały uhonorowane w ten właśnie sposób, zwłaszcza że nagroda ta przyznawana jest bardzo niewielu firmom. Stanowi ona również wyróżnienie i uznanie dla marki Opel.
Obecnie Zakład wytwarza Opla Agilę, a dnia 3 października miało miejsce uroczyste uruchomienie produkcji Astry II. Warto podkreślić, że Agila jest pierwszym microvanem produkcji europejskiej, a zakład Opel Polska jest jego jedynym producentem na świecie.
Od początku istnienia zakładu jakość stanowiła kluczowy element kultury Opel Polska. Dlatego też niezwykle ważne są dla nas szczegółowe raporty, zawierające opinie klientów z najważniejszych rynków zbytu w Europie. W wyżej tych badaniach Opel Agila zajmuje czołowe miejsce w swojej klasie, i co warte jest podkreślenia, opinie użytkowników jednoznacznie wskazują na coraz wyższy poziom, często nawet przewyższający oczekiwania naszych klientów.
Od samego początku swojej działalności Opel Polska ogromną wagę przywiązywał do systemu zapewnienia jakości i ochrony środowiska. W 2001 roku Kierownictwo Opel Polska podjęło decyzję o zintegrowaniu dwóch systemów.: Zarządzania Jakością według Normy PN-EN ISO 9001, Zarządzania Środowiskowego według Normy PN-EN ISO 14001. W następnym roku pełnym sukcesem zakończył się audyt certyfikujący. n
Laureat w 2001 roku w kategorii „Polskie Przedsiębiorstwo”
Wypowiedź Jarosława Pachowskiego, prezesa Zarządu Polkomtel SA
Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP traktuję jako dowód uznania dla pozycji, jaką na polskim rynku zajmuje Polkomtel S.A. oraz potwierdzenie sukcesu, jaki odniosła sieć Plus GSM. Kapituła Nagrody stwierdziła, iż nasza firma w najwyższym stopniu przyczynia się do unowocześnienia i podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Uważam, że ta ocena jest nadal aktualna. Polkomtel S.A. stała się jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się organizmów gospodarczych w naszym kraju, doskonale przygotowanego do ostrej konkurencji na rynku UE.
Od początku istnienia Plus GSM jest pionierem we wprowadzaniu na polski rynek najnowszych rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych. U podstaw naszej działalności zawsze leżała chęć zaspokojenia nawet najbardziej wyrafinowanych potrzeb naszych klientów w dziedzinie komunikacji. Można powiedzieć, iż możliwości, jakie dajemy naszym klientom, stworzyły nową jakość życia codziennego – w sferze prywatnej i zawodowej.
Plus GSM jest dominującym operatorem wśród klientów biznesowych i liderem we wprowadzaniu na rynek telefonii komórkowej usług bankowo-finansowych. Jako pierwszy polski operator wprowadził usługi bankowe za pośrednictwem SMS.
Jednak stwierdzić należy, że nawet najlepsze, najbardziej wyrafinowane usługi, nie byłyby w stanie zapewnić sukcesu firmie. Być może najważniejsza jest ich jakość i najwyższy poziom obsługi naszych partnerów. Każdy z nich może być pewien najwyższych standardów, liczyć na naszą pomoc i współpracę. n
Laureat nagrody w 2000 roku w kategorii „Małe Polskie Przedsiębiorstwo”
Wypowiedź Wiesława Szajdy, właściciela firmy Hydromechanika
Hydromechanika powstała w 1981 r. Początkowo zakład specjalizował się w produkcji części zamiennych dla sektora rolniczego i transportu. Dalszy dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa przypada na lata 1991-2000. Stało się tak dzięki zmianie profilu działalności i przestawieniu się na nowoczesną, na owe czasy, produkcję dla potrzeby dużych zakładów i koncernów takich jak: ABB Zamech, Krupp, Philips, BT Products Szwecja, Aga Gas Norwegia. Ze względu na duże wymagania jakościowe i czasowe ciągle inwestowałem w park maszynowy, opierający się na komputerowym sterowaniu procesem obróbki.
W 1996 roku postanowiłem przyśpieszyć postęp techniczny oraz poprawić organizację pracy, dlatego przystąpiłem do certyfikacji zakładu w ramach normy ISO 9000. W latach 1996 – 2000 produkcja rosła o 20 proc. rocznie, a zatrudnienie o 2-3 proc.
Nagroda Prezydenta RP otworzyła nam drogę do dalszego rozwoju. Pozyskaliśmy kolejnych znaczących klientów, m.in. z USA i Szwecji. Dlatego konieczne okazały się dalsze inwestycje w przedsiębiorstwie. Na koniec 2002 roku eksportowaliśmy już 93 proc. produkcji. We wrześniu 2003 roku podczas Dni Polski w Szwecji Hydromechanika, jako jedyna polska firma, otrzymała tytuł „Ambasadora Polsko-Szwedzkiej Przedsiębiorczości”. Nie spoczniemy na laurach. Umowy i kontrakty na przyszłe lata zapowiadają dalszy dynamiczny rozwój firmy.
Podsumowując cały okres istnienia Hydromechaniki, stwierdzam, że podstawą sukcesu jest wytyczenie jasnych i ambitnych celów, które muszą być konsekwentnie realizowane. n
Laureat nagrody w 2002 roku w kategorii „Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii” za niebieski laser
Wypowiedź prof. Sylwestra Porowskiego
z Centrum Badań Wysokociśnieniowych Polskiej Akademii Nauk
Nagrodę Prezydenta za najlepszy wynalazek i technologię otrzymaliśmy za zbudowanie w Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN niebieskiego lasera półprzewodnikowego z azotku galu. W momencie kiedy laser po raz pierwszy zaświecił, to znaczy 12 grudnia 2001 roku, był to drugi półprzewodnikowy laser niebieski w Europie. Był to również pierwszy na świecie laser bez dyslokacji,, to znaczy bez takich defektów strukturalnych, które uniemożliwiają uzyskanie dużej mocy promieniowania.
Warto podkreślić, że jest to kluczowy przyrząd dla gwałtownie rozwijającej się obecnie Niebieskiej Optoelektroniki, dlatego mamy do czynienia z osiągnięciem nie tylko o znaczeniu naukowym. Liczymy, że wynalazek ten umożliwi Polsce zajęcie silnej pozycji w niszach rynku elektronicznego związanego z półprzewodnikowym laserem niebieskim dużej mocy, a szczególnie w produkcji takich urządzeń, jak projektory laserowe, analizatory medyczne, czy też urządzenia do monitoringu zanieczyszczeń środowiska.
Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN wraz z polskimi inwestorami finansowymi utworzyło firmę Top GaN. Po 1,5 roku pracy powstał tu pierwszy produkt, impulsowy moduł laserowy o mocy w impulsie 50 mW. Moduł ten jako pierwszy europejski półprzewodnikowy laser niebieski trafił już na rynek. Pod koniec roku 2003 pojawi się laser o mocy czterokrotnie wyższej. Powstał również model laboratoryjny lasera o mocy w impulsie 2,6 W. Jest to w tej chwili moc rekordowa na świecie. n
Laureat w 2002 roku w kategorii „Inwestycja zagraniczna w Polsce”
Wypowiedź Marka Adamiaka, prezesa Delphi Automotive Systems Poland
Uznanie przez Prezydenta RP za Najlepszego Inwestora Zagranicznego stanowiło podsumowanie dotychczasowej działalności Delphi w Polsce. Na sukces przedsiębiorstwa złożyło się wiele czynników: wykwalifikowana kadra, uzyskane kontrakty, budowanie systemu jakości, współpraca z klientami oraz dostawcami.
Dla naszych pracowników fakt uznania przez Prezydenta stanowi potwierdzenie, iż dobrze wykonywana praca jest zauważana i doceniana. Natomiast w ramach światowej korporacji Delphi była to znakomita okazja, aby podkreślić osiągnięcia polskiego zespołu.
Firma Delphi obecna jest w naszym kraju od listopada 1994 r. Obecnie zatrudnia w Polsce ponad 5 tysięcy pracowników oraz posiada nowoczesne Centrum Techniczne oraz sześć zakładów produkcyjnych. Polskie fabryki Delphi dostarczają swoje wyroby producentom samochodów osobowych. W ciągu ostatnich ośmiu lat łączna sprzedaż krajowych jednostek Delphi zwiększyła się kilkunastokrotnie (z 21 do 328 milionów USD).
Koncern Delphi zainwestował w Polsce ponad 255 milionów USD – nie tylko w produkcję, ale także, jako pierwsza firma z branży motoryzacyjnej, w badania i rozwój. W kraju działa unikalne w naszym regionie Europy Centrum Techniczne, gdzie polscy inżynierowie pracują nad zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami dla światowych producentów samochodów.
Udało nam się stworzyć zespół polskich profesjonalistów, którzy dziś zarządzają organizacją krajową Delphi. Nagroda Gospodarcza Prezydenta jest sukcesem całego zespołu. Szczególnie cieszy nas, iż zauważone zostały inwestycje Delphi w badania i rozwój. n
Laureat nagrody w 2002 roku w kategorii „Polskie Przedsiębiorstwo”
Wypowiedź Grzegorza Grzelaka, prezesa Grupy Atlas
Współczesny, niezwykle konkurencyjny rynek narzuca jego uczestnikom coraz większe wymagania. Przewaga konkurencyjna polega na tym, aby robić to, w czym jest się lub można stać się najlepszym na świecie. W Grupie Atlas staramy się postępować wedle tej zasady. Dążymy do tego, aby polska marka coraz więcej znaczyła na świecie. Cieszymy się, że te starania zostały zauważone i wyróżnione Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP.
Ta nagroda, będąca perłą w koronie wszystkich atlasowych nagród i wyróżnień – a mamy ich w firmie dostatek – to z jednej strony nobilitacja, ale z drugiej strony, zobowiązanie i wyzwanie. Wyzwaniom trzeba sprostać. I tak też postępujemy. W kilka miesięcy po otrzymaniu Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP uruchomiliśmy nową linię prażenia gipsu w Zakładach Przemysłu Gipsowego Dolina Nidy. Jest to najnowocześniejsze w Polsce rozwiązanie w tej branży. W lipcu tego roku otworzyliśmy pierwszą zagraniczną fabrykę, niedaleko Moskwy. Nasza marka jest w Rosji znana od siedmiu lat. Najnowsza inwestycja Grupy Atlas jest zakup złóż wapienia w okolicach Opoczna. Nasze plany zakładają wydobywanie wapienia, przerabianie go i produkcję cementu.
Najbliższe lata upłyną Polakom pod znakiem wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. ATLAS jest do zjednoczenia przygotowany. Jednak o naszej przyszłości na rynkach Unii w dużej mierze decydować będzie ogólna kondycja gospodarcza naszego kraju, a w naszym przypadku – branży budowlanej. A tu najbliższy okres zapowiada się niełatwo.
Laureat w 2001 roku w kategorii „Gospodarstwo Rolne”
Wypowiedź Jerzego Białoboka, prezesa Stadniny Koni Michałów
W 2001 roku otrzymaliśmy Nagrodę Prezydenta RP za rozwój hodowli i promocję na świecie koni arabskich czystej krwi. Sądzę, że była to także dobra wróżba i zwiastun dalszych sukcesów.
W tym samym roku zdobyliśmy championaty w Białce w Warszawie w oraz Championat Narodowy w Janowie, a także Puchar Prezydenta RP dla Najlepszego Hodowcy Roku. Wyjazdy zagraniczne przyniosły zdobycie Pucharu Narodów i Pucharu Hodowców. Bardzo pomyślny był dla nas Championat Europy w Weronie wygrany przez dwie nasze klacze. Nie często się zdarza, aby jedna Stadnina zajęła dwa najlepsze miejsca w konkursie, w którym wzięło udział 120 najlepszych koni z Europy. Dobrym podsumowaniem roku było zdobycie przez nasze klacze w Paryżu Championatu Świata i drugiego miejsca.
Następne dwa lata to kolejne zwycięstwa w Championacie Narodowym oraz zwycięstwo w Pucharze Narodów w Aachen. Ukoronowaniem ubiegłego roku było zdobycie po raz siódmy championatu USA oraz zwycięstwo w Mercedes Diamond Cup. Niezależnie od sukcesów hodowlanych, a może dzięki nim „Michałów” stoi na bardzo dobrych podstawach ekonomicznych. Warto wspomnieć, że ponad 70 proc. obrotu aukcyjnego w Polsce należy do naszej stadniny.
Polska filozofia hodowlana opierała się zawsze na żelaznych zasadach selekcji najlepszego materiału hodowlanego i ochronie stada matecznego. Sprzedajemy konie, nie te najlepsze, ale takie, których już nie potrzebujemy do własnego programu hodowlanego. Nasze konie to najlepszy materiał genetyczny na świecie, dobro kultury narodowej o ponad 200-letniej tradycji. n
Laureat I edycji w kategorii „Polskie Przedsiębiorstwo”
Wypowiedź Jacka Rutkowskiego, prezesa Zarządu Amica Wronki S.A.
Amica jest dzisiaj największym producentem w Polsce wyrobów AGD. Posiada ponad 20% udziału w polskim rynku. Eksportuje swoje wyroby do kilkudziesięciu krajów świata.
W naszej firmie zdawaliśmy sobie sprawę, że aby przetrwać na trudnych rynkach musi rozwinąć produkcję, pozwalającą na oferowanie klientom pełnej gammy produktów. W roku 1996 ruszyła jedna z najnowocześniejszych fabryk lodówek w Europie. W roku 1997 Amica debiutuje na warszawskiej giełdzie. Kontynuując strategię rozwoju Amica w roku 1999 rozpoczyna następną inwestycję, fabrykę pralek – najbardziej wydajną na świecie.
Jednak przełom wieków przynosi ze sobą nowe zagrożenia, gwałtowny spadek akcji na giełdach światowych, stagnacja w gospodarcza w kraju i na głównych rynkach europejskich. Przed Amiką stanęły nowe wyzwania. Większą uwagę zwrócono teraz na ekspansje na rynkach międzynarodowych. Pierwszym krokiem była akwizycja jednej z najstarszych firm lodówkowych świata, duńskiego Grama. W tym roku Amica sprzeda pod ta marką na rynkach skandynawskich ca 50 000 wyrobów a w następnym roku planowane jest podwojenie obrotów. Ponadto Amica szybko rozwija kanały dystrybucyjne na rynkach rosyjskim i ukraińskim.
Tajemnica sukcesów Amiki leży w zdolności do rozpoznawania pojawiających się trendów na rynkach międzynarodowych. Ważnym elementem jest także szybkość i elastyczność podjętych działań. Jest to decydujące w walce konkurencyjnej z dużymi koncernami światowymi. n
Laureat w 2001 roku w kategorii „Małe Polskie Przedsiębiorstwo”
Wypowiedź Jerzego Linki, prezesa firmy MEDCOM w Warszawie
Jednym z dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest warszawska firma MEDCOM Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo to w bieżącym roku obchodzi 15-lecie swojego istnienia, co można traktować jako wielki sukces bowiem zalicza się ono do przedsiębiorstw z grupy innowacyjnych. Myśl techniczna stanowi główną podstawą przychodów firmy.
W polskiej energetyce zainstalowanych jest ponad 4 tysiące zasilaczy buforowych, które wyznaczyły europejski standard urządzeń tego typu. Po energetyce polskiej urządzenia te zadomowiły się w energetykach kanadyjskiej, norweskiej, łotewskiej, włoskiej, węgierskiej, litewskiej i ukraińskiej. W bieżącym roku ważnym rynkiem wzrostowym jest rynek kolejnictwa i to nie tylko krajowego. Nie tylko najnowsze wagony sypialne polskiej produkcji produkowane w Bydgoszczy czy Poznaniu wyposażone są w przetwornice produkcji MEDCOM, ale również wagony restauracyjne pociągów Sztokholm – Trondheim i sypialne pociągu Kijów – Berlin.
MEDCOM Sp. z o.o. jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw w Europie, które produkuje przetwornice dla napięć trakcyjnych stosowanych w krajach byłego ZSRR. Firma postawiła w ostatnich dwóch latach na eksport urządzeń. Obecnie podpisywane są umowy ramowe tzw. OEM na dostawy Łączników Bezstykowych dla dwóch największych koncernów światowych.
Wobec planowanego przez UE rozwoju komunikacji kolejowej oraz konieczności modernizacji sektora energetyki firma upatruje swoje szanse w tych branżach i inwestuje w nowe technologie dla Europejskich rynków. n
Laureat z 2001 roku w kategorii „Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii” za technologię rekombinowanej insuliny ludzkiej
Wypowiedź Piotra Borowicza z Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków
Dzisiaj można już uznać, że Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP – i wiele innych, przyznanych projektowi Gensulin – uhonorowała nie sukces naukowy, technologiczny czy pierwszy polski lek biosyntetyczny oparty o technikę rekombinacji genów. Nagrodzone zostało modelowe działanie prowadzące od dobrej nauki do innowacyjnej gospodarki.
Jeszcze istotniejsze jest, że wyniki sprzedaży Gensulin w kraju i poza granicami umożliwiły rozpoczęcie następnych projektów, nowych innowacyjnych leków biotechnologicznych. Uhonorowana została więc również historia powstania pierwszej w kraju firmy biotechnologicznej opartej na wiedzy, która dla swojego dalszego rozwoju potrzebuje kolejnych krajowych osiągnięć naukowych i innowacji oraz jest gotowa je finansować. Tak powstaje biotechnologiczne perpetuum mobile – aplikacyjna nauka rozwija gospodarkę, a innowacyjna gospodarka rozwija wartościową naukę.
Dziś uruchomienie polskiej produkcji Gensulin stało się w rzeczywistości projektem publicznym. Przede wszystkim dlatego, że ma ogromne znaczenie społeczne oraz gospodarcze i w czasie problemów z finansowaniem działalności służby zdrowia przynosi znaczące oszczędności budżetowi państwa, liczone w setkach milionów złotych. Żałować pozostaje jedynie, że w tym samym czasie nie powstały żadne instrumenty polityki państwa pozwalające na szersze wykorzystanie efektów projektu, a sprzedaż tego leku poza granicami kraju wielokrotnie przewyższa krajową. n
- Informacje o Nagrodzie Gospodarczej Prezydenta RP