Stacje ECOPACT i inne nowe propozycje dla energetyki

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Stacje ECOPACT i inne nowe propozycje dla energetyki
Schneider Electric High Voltage

 

Schneider Electric High Voltage, na rynku polskim kontynuuje tradycje znanych od lat marek firm: francuskiej Merlin Gerin i włoskiej Magrini Galileo.

W swej nowej ofercie produktowej, prezentowanej na tegorocznych targach ENERGETAB w Bielsku-Białej, firma prezentuje zarówno kompletne stacje elektroenergetyczne WN i WN/SN, jak i szeroką gamę aparatury przeznaczonej dla tych obiektów: wyłączniki, odłączniki, przekładniki, transformatory mocy, urządzenia automatyki zabezpieczeniowej i inne. Jako jedna z niewielu firm w Polsce, Schneider Electric High Voltage oferuje również w pełni profesjonalny serwis aparatury wysokich napięć.

Jedną z najważniejszych tegorocznych nowości Schneider Electric High Voltage jest nowa koncepcja projektowania i budowy kompletnych stacji transformatorowo-rozdzielczych WN/SN (na rynku polskim 110 kV/SN) pod nazwą ECOPACT.

Założenia techniczno-ekonomiczne stacji ECOPACT zostały zoptymalizowane do procesów prywatyzacji i deregulacji oraz by spełnić wymagania szybko zmieniającego się rynku energetyki.

Innowacyjność rozwiązania ECOPACT polega na zastosowaniu alternatywnych, nowoczesnych rozwiązań rozdzielni WN:

 

  • SCM (Substation Compact Module) – na bazie napowietrznych modułów kompaktowych typu MCI;
  • SHM (Substation Hexabloc Module) – na bazie rozdzielnicy z izolacją gazową (GIS) typu TH7m.

Do zalet rozwiązań ECOPACT należą m.in.: cena porównywalna z analogicznym rozwiązaniem konwencjonalnej stacji napowietrznej, znaczna oszczędność miejsca (60% miejsca zajmowanego przez stację konwencjonalną przy rozwiązaniu SCM i 35% przy rozwiązaniu SHM), krótki czas dostawy: 6 miesięcy od zamówienia do uruchomienia oraz cyfrowy system sterowania i nadzoru pozwalający na łatwe dostosowanie do wymagań klienta.

Do innych nowości, jakie w tym roku pojawiły się w ofercie Schneider Electric High Voltage, należy nowy wyłącznik typu SB6m wyposażony w napęd zasobnikowo-sprężynowy. SB6m jest najnowocześniejszym i najbardziej ekonomicznym wyłącznikiem dla sieci 110 kV na rynku polskim. Dzięki korzystnej cenie, krótkiemu terminowi dostawy i nowoczesnej konstrukcji wyłącznik SB6m stanowi optymalne rozwiązanie z punktu widzenia ekonomii i wymagań technicznych każdego operatora stacji 110 kV. Ze względu na możliwość łatwego posadowienia po demontażu starego wyłącznika, SB6m jest idealnym rozwiązaniem retrofitowym w polskich warunkach.

Inną nowość stanowią przekładniki prądowe z izolacją żywiczno-olejową typu ATHa dla sieci 110 kV. Podstawowym rodzajem izolacji tych przekładników jest żywica epoksydowa. W konstrukcji przekładników ATHa wykorzystano zalety technologii przekładników z izolacją żywiczną, dobrze znanej z produkcji przekładników wnętrzowych SN oraz technologii przekładników WN z izolacją papierowo-olejową. Dzięki zastosowaniu wewnętrznej izolacji żywicznej masę oleju w przekładniku udało się ograniczyć do zaledwie ok. 40 kg (ATHa 123). Jest to zatem przeszło trzykrotnie mniej niż w klasycznym przekładniku olejowym na napięcie 123 kV. Konstrukcja typu głowicowego – przepustowego (ang. feedtrough, eyebolt) odznacza się wysoką odpornością na działanie dynamiczne prądu zwarciowego i mniejszą impedancją wejściową niż przekładniki prądowe o konstrukcji typu pętlicowego.

Rosnącym zainteresowaniem polskich zakładów energetycznych cieszą się przekładniki kombinowane (prądowo-napięciowe) typu AVG przeznaczone dla sieci 110 kV. Przekładniki te zostały już zamówione przez kilka krajowych spółek dystrybucyjnych. Te bardzo nowoczesne aparaty, zgodnie z najnowszymi tendencjami światowymi odznaczają się budową głowicową i zastosowaniem wewnętrznej izolacji z sześciofluorku siarki. Zewnętrzny izolator przekładnika może być wykonany z kompozytu lub z porcelany.

Na zakończenie warto wspomnieć o najnowszych zamówieniach Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Schneider Electric High Voltage. Dotyczą one dostawy wyłączników SB6 z napędami gazodynamicznymi dla sieci 220 kV, a także przekładników prądowych TAG oraz napięciowych (indukcyjnych TVH i pojemnościowych CPTf) także dla sieci 220 kV. Tym samym Schneider Electric High Voltage umocnił swą pozycję jednego z głównych dostawców aparatury wysokich napięć dla PSE SA.

Jacek Nowicki

Schneider Electric High Voltage
ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa
tel. (022) 511-82-00
fax (022) 511-82-02
http://www.schneider-electric.pl